Ustanowienie odznaki honorowej "Za zasługi dla ochrony pracy".

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 22 stycznia 1988 r.
w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Za zasługi dla ochrony pracy".

Na podstawie art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130) Rada Państwa uchwal, co następuje:
§  1.
1.
Ustanawia się odznakę honorową "Za zasługi dla ochrony pracy", zwaną dalej "odznaką".
2.
Odznaka jest jednostopniowa.
§  2.
Odznaka jest nadawana w szczególności za:
1)
zasługi w działalności związanej z ochroną pracy,
2)
osiągnięcia w pracach naukowo - badawczych oraz wdrożeniowych w dziedzinie ochrony pracy,
3)
działalność propagującą ochronę pracy w środowiskach masowego przekazu,
4)
osiągnięcia w kierowaniu organizacjami i zespołami ludzkimi w sposób wyróżniający się wieloletnią bezwypadkową działalnością produkcyjną bądź usługową.
§  3.
1.
Odznaka jest nadawana osobom fizycznym, a także państwowym, spółdzielczym i społecznym jednostkom organizacyjnym oraz innym społecznym zbiorowościom.
2.
Odznaka może być również nadawana obywatelom państw obcych, zasłużonym dla rozwoju ochrony pracy w Polsce oraz umacnianiu współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie.
§  4.
1.
Odznakę, nadaje Główny Inspektor Pracy.
2.
Odznaka jest nadawana na wniosek właściwych ministrów (kierowników urzędów centralnych), przewodniczących wojewódzkich rad narodowych, wojewodów (prezydentów miast; stołecznego Warszawy, Krakowa i Łodzi), statutowych organów organizacji związkowych, społecznych i zawodowych oraz okręgowych inspektorów pracy.
3.
Wzór wniosku o nadanie odznaki określa Główny Inspektor Pracy.
§  5.
Wnioski powinny być przedstawiane Głównemu Inspektorowi pracy najpóźniej na 2 miesiące przed terminem nadania odznaki.
§  6.
Odznakę nadaje się z okazji Święta Pracy - 1 Maja.
§  7.
1.
Odznaką jest medal w kształcie stylizowanego koła o średnicy 34 mm, patynowany na brązowo. Na stronie licowej w środku medalu umieszczony jest wizerunek orła ustalony dla godła państwowego, a w otoku napis "Za zasługi dla ochrony pracy". Krawędzie medalu stanowią kłos pszenicy i fragment koła zębatego. Na odwrotnej stronie medalu na kwadratowym polu znajduje się napis "Państwowa Inspekcja Pracy", a pod napisem gałązka laurowa.
2.
Odznaka jest zawieszona na klamrze.
3.
Wzór odznaki określa załącznik nr 1 do uchwały.
§  8.
1.
Odznakę nosi się na prawej stronie piersi.
2.
Wraz z odznaką osoba wyróżniona otrzymuje legitymację stwierdzającą jej nadanie.
§  9.
1.
Główny Inspektor Pracy może pozbawić odznaki w razie stwierdzenia, że nadanie odznaki nastąpiło wskutek wprowadzenia w błąd lub że osoba wyróżniona odznaką stała się niegodna jej posiadania.
2.
Utrata odznaki następuje w razie prawomocnego skazania wyróżnionej osoby na karę pozbawienia praw publicznych.
§  10.
1.
Ewidencję osób wyróżnionych odznaką prowadzi Główny Inspektorat Pracy.
2.
Koszty związane z nadaniem odznaki pokrywane są ze środków budżetu centralnego, w części dotyczącej Państwowej Inspekcji Pracy.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR ODZNAKI HONOROWEJ "ZA ZASŁUGI DLA OCHRONY PRACY"

(pominięty)

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024