Polityka zagraniczna Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 10 marca 1988 r.
w sprawie polityki zagranicznej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej stwierdza pozytywne przemiany w kierunku rozwoju polityki światowej. Jest to między innymi wynikiem nowego myślenia i działania, wniesionego do spraw międzynarodowych przez Sekretarza Generalnego KC KPZR Michaiła Gorbaczowa; polityki państw socjalistycznych oraz wzrostu poczucia realizmu wśród państw zachodnich. Owocem tego jest radziecko-amerykański układ o likwidacji rakiet średniego i krótszego zasięgu oraz toczące się rozmowy na temat 50-procentowej redukcji broni strategicznych obu mocarstw.

Istotą nowego myślenia jest wyciąganie wniosków z pogłębiania się współzależności i wzajemnego powiązania państw. To, co dzisiaj łączy narody i państwa, jest ważniejsze od tego, co je dzieli. Sejm wychodzi z założenia, że dojrzewają warunki do dalszej ewolucji stosunków międzynarodowych w kierunku partnerstwa, demokratyzacji oraz współpracy w celu przeciwdziałania wspólnym zagrożeniom. Najważniejszym z nich jest ciągle wisząca nad światem groźba wojny nuklearnej. Wsparcie radzieckiego planu w sprawie likwidacji do roku 2000 wszelkich broni jądrowych na naszym globie powinno stać się nadrzędną sprawą wszystkich narodów świata.

Sejm z satysfakcją stwierdza, że polityka zagraniczna państwa polskiego, której najwyższym celem jest tworzenie sprzyjających warunków do zewnętrznego bezpieczeństwa kraju oraz jego pomyślnego rozwoju wewnętrznego, uwzględnia nowe tendencje i prawidłowości na arenie międzynarodowej, skalę i dynamikę zachodzących przemian, wychodzi ofensywnie naprzeciw nowym wyzwaniom przyszłości.

Sejm przywiązuje szczególną wagę do reform przeobrażających mechanizmy i struktury życia gospodarczego i politycznego w Polsce, Związku Radzieckim i innych krajach socjalistycznych. Zbieżność istoty i kierunku zmian, mających na celu poszerzenie demokracji i zwiększenie efektywności gospodarowania, stanowi przesłankę formowania nowego modelu wzajemnych stosunków, ich treści i formy.

Polska będzie dążyć do rozwoju procesu zbliżania i umacniania gospodarczo-społecznych podstaw wspólnoty. Będziemy sprzyjać doskonaleniu instrumentów współpracy wielostronnej Układu Warszawskiego i Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej.

Sejm opowiada się za kontynuacją otwartej polityki wobec państw zachodnich. Potwierdzamy w całej rozciągłości zainteresowanie Polski osiągnięciem porozumień rozbrojeniowych i ich skutecznym wdrażaniem w życie. Dotyczy to zwłaszcza likwidacji broni chemicznej oraz rychłego podjęcia rokowań w sprawie redukcji sił zbrojnych i zbrojeń konwencjonalnych, a także maksymalnie szybkiego wprowadzenia w życie pierwszych uzgodnień.

Sejm z satysfakcją podkreśla, iż przedłożenie przez Wojciecha Jaruzelskiego państwom europejskim planu zmniejszenia zbrojeń i zwiększenia zaufania w Europie centralnej umocniło naszą pozycję i autorytet w międzynarodowej debacie rozbrojeniowej. Rozwój planu oraz upowszechnianie jego treści powinny zajmować ważne miejsce wśród zadań Ministra Spraw Zagranicznych, a także Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, oraz tych wszystkich instytucji i organizacji, które współrealizują polską politykę zagraniczną.

Sejm wyraża nadzieję, że Spotkanie Wiedeńskie KBWE zakończy wkrótce prace konstruktywnymi decyzjami, które będą służyły budowaniu wzajemnego zaufania i rozwojowi współpracy, a tym samym przezwyciężaniu istniejących podziałów i odbudowywaniu cywilizacyjno-kulturowej tożsamości naszego kontynentu.

Sejm, opowiadając się za poszerzaniem i pogłębianiem kontaktów z państwami zachodnimi, bierze pod uwagę ich deklarację o zainteresowaniu stabilnością i siłą Polski. Oczekujemy, że znajdzie to konkretny wyraz w rozbudowie partnerskich, równoprawnych stosunków z naszym krajem, zwłaszcza w sferze gospodarczej.

Sejm stoi na stanowisku, że aktywniej powinien być prowadzony dialog z państwami rozwijającymi się oraz szerzej wykorzystane możliwości współpracy gospodarczej w obustronnym interesie.

Sejm uznaje za konieczne podjęcie bardziej skutecznych działań w celu zapewnienia wydatnej poprawy opieki prawnej i ochrony obywateli polskich za granicą, rozszerzania gwarancji niedyskryminacyjnego ich traktowania, usuwania barier utrudniających kontakty i podróżowanie.

Stojąc na stanowisku, iż narodowi i państwu polskiemu bliskie są losy i sprawy Polaków rozsianych po świecie, Sejm opowiada się za pogłębianiem związków z Polonią i osobami polskiego pochodzenia, za stałym poszerzaniem ich więzi z krajem ojczystym, za wzbogacaniem form współpracy kulturalnej, naukowej i gospodarczej. Problematyka ta zostanie pełniej niż dotąd włączona do zakresu prac Sejmu.

Ważnym instrumentem afirmowania obecności i udziału Polski w życiu międzynarodowym jest zwiększenie jej wkładu w obieg dóbr kulturalnych i wartości artystycznych oraz naukowych, lepsza promocja naszych osiągnięć w tych dziedzinach.

Sejm uważa za niezbędną pełną realizację kompetencji koordynacyjnych Ministra Spraw Zagranicznych w zakresie polityki zagranicznej państwa. Jest to konieczne z uwagi na to, że polityka ta jest realizowana także przez inne organy rządowe oraz przez stale poszerzający się front sił politycznych i społecznych, będący w bezpośrednim styku z zagranicą. Tym większe znaczenie należy przywiązywać do ugruntowywania wspólnych społecznych korzeni polskiej racji stanu w oparciu o przesłanki narodowej zgody oraz do jednolitego reprezentowania interesów Polski na arenie międzynarodowej. Minister Spraw Zagranicznych spełnia w tym względzie z urzędu funkcję kluczową.

Aktywność międzynarodowa Sejmu służy realizacji celów polityki zagranicznej Polski. Dążyć będziemy do rozwijania dwu- i wielostronnych form dialogu parlamentów oraz parlamentarzystów w imię budowy klimatu zaufania i współpracy w Europie i na świecie. Sejm przywiązuje duże znaczenie do realizacji i pomyślnego przebiegu polskiej inicjatywy w sprawie pierwszego spotkania przewodniczących parlamentów państw Europy, USA i Kanady.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej aprobuje węzłowe kierunki polityki zagranicznej przedstawione w informacji Ministra Spraw Zagranicznych.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024