Zm.: zarządzenie w sprawie rachunków bankowych przedsiębiorstw zagranicznych, przedsiębiorstw z udziałem zagranicznym i zagranicznych podmiotów gospodarczych oraz wysokości oprocentowania wkładów gromadzonych na tych rachunkach.

ZARZĄDZENIE
PREZESA NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO
z dnia 31 grudnia 1987 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie rachunków bankowych przedsiębiorstw zagranicznych, przedsiębiorstw z udziałem zagranicznym i zagranicznych podmiotów gospodarczych oraz wysokości oprocentowania wkładów gromadzonych na tych rachunkach.

Na podstawie art. 18 ust. 1 i art. 19 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 7, poz. 56, z 1983 r. Nr 71, poz. 318 i z 1987 r. Nr 33, poz. 181) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 12 listopada 1983 r. w sprawie rachunków bankowych przedsiębiorstw zagranicznych, przedsiębiorstw z udziałem zagranicznym i zagranicznych podmiotów gospodarczych oraz wysokości oprocentowania wkładów gromadzonych na tych rachunkach (Monitor Polski Nr 39, poz. 231) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 1 otrzymuje brzmienie:

"§ 1. Przepisy zarządzenia stosuje się do rachunków bankowych prowadzonych w Banku Polska Kasa Opieki S.A. w walutach wymienialnych określonych przez Narodowy Bank Polski i w walucie polskiej dla dokonywania rozliczeń obrotów towarowych i usługowych w kraju i z zagranicą przez:

1) zagraniczne podmioty gospodarcze, o których mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne (Dz. U. z 1985 r. Nr 13, poz. 58), zwanej dalej «ustawą»,

2) przedsiębiorstwa zagraniczne i przedsiębiorstwa z udziałem zagranicznym, o których mowa w art. 6 pkt 2 i 3 ustawy.",

2)
w § 3 w pkt 2 po wyrazie "bieżące" dodaje się wyrazy "lub terminowe",
3)
w § 4 pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2) w walucie polskiej, dla finansowania obrotów związanych z:

a) działalnością eksportowo-importową z krajami członkowskimi Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej, zwane dalej rachunkami «Z-KS»,

b) działalnością związaną z gospodarką eksploatacyjną, inwestycjami modernizacyjnymi, odtworzeniowymi oraz rozwojowymi, innymi niż niezbędne do podjęcia tych rodzajów działalności gospodarczej, które zostały określone w pierwszym zezwoleniu dla zagranicznego podmiotu gospodarczego, zwane dalej rachunkami «R »,"

4)
w § 5 w ust. 2 wyrazy "krajowców dewizowych" zastępuje się wyrazami "osób krajowych"
5)
w § 8:
a)
dodaje się nowy ust. 2 w brzmieniu:

"2. Rachunki «D-Z» mogą być również zasilane w formie przelewów z Banku Polska Kasa Opieki S.A. z tytułu odprzedaży walut wymienialnych pochodzących z eksportu, o którym mowa w art. 32 ustawy.",

b)
dotychczasowy ust. 2 oznacza się jako ust. 3; w ustępie tym wyrazy "art. 35 i art. 36" zastępuje się wyrazami "art. 32, art. 33 i art. 36",
6)
w § 9 pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2) wpłat w walutach krajów członkowskich Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej, pobranych i nie wykorzystanych na koszty zagranicznej podróży służbowej",

7)
w § 12 w pkt 2 wyrazy "cudzoziemca dewizowego" zastępuje się wyrazami "osoby zagranicznej",
8)
§ 13 otrzymuje brzmienie:

"§ 13. 1. Wkłady na rachunkach «D-W»:

1) osób fizycznych:

a) bieżących - są oprocentowane w wysokości ustalonej przez Bank Polska Kasa Opieki S.A. w granicach od 3% do 5% w stosunku rocznym,

b) terminowych - są oprocentowane w wysokości ustalonej przez Bank Polska Kasa Opieki S.A. w granicach od 4% do 11% w stosunku rocznym, w zależności od waluty rachunku, wysokości wkładu, terminu oraz stopy procentowej na międzynarodowych rynkach walutowych,

2) osób prawnych:

a) bieżących - nie podlegają oprocentowaniu,

b) terminowych - są oprocentowane w wysokości określonej w pkt 1 lit. b).

2. Wkłady na rachunkach «D-Z»:

1) terminowych:

a) 6-miesięcznych - są oprocentowane w wysokości 5%,

b) 12-miesięcznych - są oprocentowane w wysokości 6%,

c) 24-miesięcznych - są oprocentowane w wysokości 8%,

2) bieżących - nie podlegają oprocentowaniu.";

9)
w 15 w ust. 1 wyrazy "na złote oraz złotych na" zastępuje się wyrazami "na walutę polską oraz waluty polskiej na",
10)
§ 17 skreśla się,
11)
użyte w § 2, § 3 pkt 2, § 6 ust. 1 pkt 2 i ust. 2, § 8 ust. 1 i 3, § 11 pkt 3, § 12 pkt 1 i § 15 ust. 2 wyrazy "w złotych" zastępuje się wyrazami "w walucie polskiej".
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1988.5.50

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zm.: zarządzenie w sprawie rachunków bankowych przedsiębiorstw zagranicznych, przedsiębiorstw z udziałem zagranicznym i zagranicznych podmiotów gospodarczych oraz wysokości oprocentowania wkładów gromadzonych na tych rachunkach.
Data aktu: 31/12/1987
Data ogłoszenia: 15/02/1988
Data wejścia w życie: 15/02/1988