Zm.: zarządzenie w sprawie rachunków bankowych przedsiębiorstw zagranicznych, przedsiębiorstw z udziałem zagranicznym i zagranicznych podmiotów gospodarczych oraz wysokości oprocentowania wkładów gromadzonych na tych rachunkach.

ZARZĄDZENIE
PREZESA NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO
z dnia 31 grudnia 1987 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie rachunków bankowych przedsiębiorstw zagranicznych, przedsiębiorstw z udziałem zagranicznym i zagranicznych podmiotów gospodarczych oraz wysokości oprocentowania wkładów gromadzonych na tych rachunkach.

Na podstawie art. 18 ust. 1 i art. 19 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 7, poz. 56, z 1983 r. Nr 71, poz. 318 i z 1987 r. Nr 33, poz. 181) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 12 listopada 1983 r. w sprawie rachunków bankowych przedsiębiorstw zagranicznych, przedsiębiorstw z udziałem zagranicznym i zagranicznych podmiotów gospodarczych oraz wysokości oprocentowania wkładów gromadzonych na tych rachunkach (Monitor Polski Nr 39, poz. 231) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 1 otrzymuje brzmienie:

"§ 1. Przepisy zarządzenia stosuje się do rachunków bankowych prowadzonych w Banku Polska Kasa Opieki S.A. w walutach wymienialnych określonych przez Narodowy Bank Polski i w walucie polskiej dla dokonywania rozliczeń obrotów towarowych i usługowych w kraju i z zagranicą przez:

1) zagraniczne podmioty gospodarcze, o których mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne (Dz. U. z 1985 r. Nr 13, poz. 58), zwanej dalej «ustawą»,

2) przedsiębiorstwa zagraniczne i przedsiębiorstwa z udziałem zagranicznym, o których mowa w art. 6 pkt 2 i 3 ustawy.",

2)
w § 3 w pkt 2 po wyrazie "bieżące" dodaje się wyrazy "lub terminowe",
3)
w § 4 pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2) w walucie polskiej, dla finansowania obrotów związanych z:

a) działalnością eksportowo-importową z krajami członkowskimi Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej, zwane dalej rachunkami «Z-KS»,

b) działalnością związaną z gospodarką eksploatacyjną, inwestycjami modernizacyjnymi, odtworzeniowymi oraz rozwojowymi, innymi niż niezbędne do podjęcia tych rodzajów działalności gospodarczej, które zostały określone w pierwszym zezwoleniu dla zagranicznego podmiotu gospodarczego, zwane dalej rachunkami «R »,"

4)
w § 5 w ust. 2 wyrazy "krajowców dewizowych" zastępuje się wyrazami "osób krajowych"
5)
w § 8:
a)
dodaje się nowy ust. 2 w brzmieniu:

"2. Rachunki «D-Z» mogą być również zasilane w formie przelewów z Banku Polska Kasa Opieki S.A. z tytułu odprzedaży walut wymienialnych pochodzących z eksportu, o którym mowa w art. 32 ustawy.",

b)
dotychczasowy ust. 2 oznacza się jako ust. 3; w ustępie tym wyrazy "art. 35 i art. 36" zastępuje się wyrazami "art. 32, art. 33 i art. 36",
6)
w § 9 pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2) wpłat w walutach krajów członkowskich Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej, pobranych i nie wykorzystanych na koszty zagranicznej podróży służbowej",

7)
w § 12 w pkt 2 wyrazy "cudzoziemca dewizowego" zastępuje się wyrazami "osoby zagranicznej",
8)
§ 13 otrzymuje brzmienie:

"§ 13. 1. Wkłady na rachunkach «D-W»:

1) osób fizycznych:

a) bieżących - są oprocentowane w wysokości ustalonej przez Bank Polska Kasa Opieki S.A. w granicach od 3% do 5% w stosunku rocznym,

b) terminowych - są oprocentowane w wysokości ustalonej przez Bank Polska Kasa Opieki S.A. w granicach od 4% do 11% w stosunku rocznym, w zależności od waluty rachunku, wysokości wkładu, terminu oraz stopy procentowej na międzynarodowych rynkach walutowych,

2) osób prawnych:

a) bieżących - nie podlegają oprocentowaniu,

b) terminowych - są oprocentowane w wysokości określonej w pkt 1 lit. b).

2. Wkłady na rachunkach «D-Z»:

1) terminowych:

a) 6-miesięcznych - są oprocentowane w wysokości 5%,

b) 12-miesięcznych - są oprocentowane w wysokości 6%,

c) 24-miesięcznych - są oprocentowane w wysokości 8%,

2) bieżących - nie podlegają oprocentowaniu.";

9)
w 15 w ust. 1 wyrazy "na złote oraz złotych na" zastępuje się wyrazami "na walutę polską oraz waluty polskiej na",
10)
§ 17 skreśla się,
11)
użyte w § 2, § 3 pkt 2, § 6 ust. 1 pkt 2 i ust. 2, § 8 ust. 1 i 3, § 11 pkt 3, § 12 pkt 1 i § 15 ust. 2 wyrazy "w złotych" zastępuje się wyrazami "w walucie polskiej".
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1988.5.50

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zm.: zarządzenie w sprawie rachunków bankowych przedsiębiorstw zagranicznych, przedsiębiorstw z udziałem zagranicznym i zagranicznych podmiotów gospodarczych oraz wysokości oprocentowania wkładów gromadzonych na tych rachunkach.
Data aktu: 31/12/1987
Data ogłoszenia: 15/02/1988
Data wejścia w życie: 15/02/1988