Najem kolejowych wagonów towarowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU, ŻEGLUGI I ŁĄCZNOŚCI
z dnia 27 grudnia 1988 r.
w sprawie najmu kolejowych wagonów towarowych.

Na postawie art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. - Prawo przewozowe (Dz. U. Nr 53, poz. 272) i § 1 uchwały nr 132 Rady Ministrów z dnia 16 sierpnia 1985 r. w sprawie upoważnienia Ministra Komunikacji do ustalenia warunków świadczenia usług związanych z przewozem oraz w związku z pkt 34 załącznika nr 8 do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1987 r. w sprawie określenia kompetencji niektórych naczelnych i centralnych organów administracji państwowej, zastrzeżonych w szczególnych przepisach ustawowych dla organów zniesionych i o zmienionym zakresie działania (Dz. U. Nr 42, poz. 250), zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa warunki wynajmowania kolejowych wagonów towarowych przez przedsiębiorstwo Polskie Koleje Państwowe, zwane dalej "koleją".
§  2.
Przez umowę najmu kolejowego wagonu towarowego, zwaną dalej "umową najmu", wynajmująca kolej zobowiązuje się oddać najemcy kolejowy wagon towarowy do używania w sposób i na czas określony w umowie, a najemca zobowiązuje się płacić kolei umówiony czynsz.
§  3.
Umowę najmu zwiera w imieniu kolei dyrekcja okręgowa kolei państwowych, na której terenie położona jest stacja macierzysta wagonu.
§  4.
Przed zawarciem umowy najmu należy uzgodnić w szczególności następujące postanowienia:
1)
liczbę i rodzaj wynajmowanych wagonów,
2)
przewidywany okres najmu,
3)
sposób używania wynajmowanych wagonów,
4)
czynsz najmu, który może być ustalony kwotowo lub przez wskazanie podstaw do jego ustalania,
5)
szczególne warunki przewozu wynajmowanych wagonów.
§  5.
Umowę najmu zawiera się w formie pisemnej.
§  6.
Kolej wydaje najemcy wagony na stacji macierzystej, określonej w umowie najmu, na podstawie protokołu stanowiącego załącznik do umowy.
§  7.
1.
Najemca jest zobowiązany na bocznych ścianach wynajętego wagonu zamieścić następujące informacje:
1)
nazwę najemcy,
2)
nazwę stacji macierzystej,
3)
rodzaj rzeczy, do których przewozu wagon jest przeznaczony,
4)
znak najmu umieszczony w kole o średnicy wewnętrznej 100 mm w formie ułamka (w liczniku literę "W", a w mianowniku cyfrowe oznaczenie właściwej dyrekcji okręgowej kolei państwowych i dwie ostatnie cyfry roku, w którym zawarto umowę najmu).
2.
Najemca może zamieścić na wagonie zarejestrowany znak ochronny.
3.
Zmiana treści napisów i znaków zamieszczonych na wagonie wymaga zgody kolei.
§  8.
1.
Jeżeli umowa nie stanowi inaczej, kolej jest zobowiązana do utrzymywania wynajętego wagonu w stanie umożliwiającym używanie go do celu określonego w umowie.
2.
Najemca ponosi koszty napraw wagonu uszkodzonego w czasie najmu z przyczyn, za które ponosi odpowiedzialność, oraz opłaty za przewóz tego wagonu do naprawy i z naprawy.
3.
Jeżeli w czasie trwania najmu wagon wymaga napraw, bez których nie można wykonać przewozu, najemca wyznacza kolei odpowiedni termin, a po jego bezskutecznym upływie może sam dokonać napraw na koszt kolei lub żądać podstawienia wagonu zastępczego.
§  9.
1.
Najemca jest zwolniony z obowiązku zapłaty czynszu za okres wyłączenia wagonu z eksploatacji, spowodowany skierowaniem wagonu do naprawy, chyba że kolej dostarczyła na ten okres wagon zastępczy.
2.
W razie zaginięcia wagonu w czasie wykonywania przez kolej umowy przewozu, najemca jest zwolniony z obowiązku zapłaty czynszu za okres od dnia zgłoszenia kolei zaginięcia wagonu do dnia ponownego oddania przez kolej wagonu do używania.
3.
Jeżeli uszkodzenie wagonu nastąpiło z przyczyn, za które najemca ponosi odpowiedzialność, opłaca on czynsz najmu za okres wyłączenia wagonu z eksploatacji niezbędny do dokonania naprawy wagonu i jego przewozu do naprawy i z naprawy, a także czynsz za używanie wagonu zastępczego, jeżeli kolej dostarczyła go na jego żądanie.
§  10.
Najemca nie może przenieść praw wynikających z umowy najmu na osoby trzecie.
§  11.
1.
Wysyłanie wagonu za granicę oraz dokonywanie zmian konstrukcyjnych wagonu lub instalowanie w nim urządzeń specjalnych wymaga zgody kolei.
2.
Najemca może dokonać zmian konstrukcyjnych wagonu oraz zainstalować urządzenia specjalne na własnych koszt i w sposób określony przez kolej.
§  12.
Najemca jest zobowiązany:
1)
udostępnić kolei wagon dla ustalenia jego stanu technicznego i kontroli warunków eksploatacji,
2)
umożliwić zabranie wagonu dla dokonania naprawy lub przeglądu w terminie wskazanym przez kolej,
3)
Zgłaszać kolei wszystkie uszkodzenia wagonu.
§  13.
Przewóz wynajętych wagonów odbywa się na podstawie przepisów w sprawie przewozu wagonów nie należących do kolei.
§  14.
Umowa najmu wygasa z dniem upływu oznaczonego w niej terminu.
§  15.
1.
Umowa najmu może być rozwiązana przez każdą stronę za uprzednim miesięcznym wypowiedzeniem, a umowa zawarta na okres krótszy niż jeden miesiąc - za siedmiodniowym wypowiedzeniem.
2.
Strona może wypowiedzieć umowę najmu ze skutkiem natychmiastowym w razie niedotrzymania przez drugą stronę choćby jednego z warunków umowy.
§  16.
1.
Po wygaśnięciu umowy najmu najemca zobowiązany jest niezwłocznie zwrócić kolei wagon w stanie opróżnionym i należycie oczyszczony, a także w takim stanie technicznym, w jakim został wydany, przy uwzględnieniu zwykłego zużycia.
2.
Przed zwróceniem wagonu najemca zobowiązany jest usunąć z niego znaki i napisy na własny koszt albo pokryć koszty usunięcia ich przez kolej.
3.
Najemca jest zobowiązany przywrócić wagon do jego pierwotnej konstrukcji, chyba że umowa stanowi inaczej, albo pokryć koszty dokonania tej czynności przez kolej.
§  17.
1.
Przy zwrocie wagonu przez najemcę sporządza się protokół.
2.
Za każdy dzień zwłoki w zwrocie wagonu najemca jest zobowiązany zapłacić kolei karę umowną w wysokości 5% rocznego czynszu najmu.
§  18.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024