Rady społeczno-gospodarcze przy wojewódzkich radach narodowych.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 17 listopada 1988 r.
w sprawie rad społeczno-gospodarczych przy wojewódzkich radach narodowych.

W celu umacniania socjalistycznej demokracji, pogłębiania społecznej konsultacji oraz poszerzenia płaszczyzny współdziałania rad narodowych z samorządami pracowniczymi, organizacjami spółdzielczymi i organizacjami społecznymi w rozwiązywaniu węzłowych problemów społeczno-gospodarczych - na podstawie art. 143 ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 20 lipca 1983 r. o systemie rad narodowych i samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 41, poz. 185 i Nr 62, poz. 286, z 1984 r. Nr 21, poz. 100 i Nr 31, poz. 173, z 1985 r. Nr 14, poz. 60, z 1986 r. Nr 47, poz. 227, z 1987 r. Nr 14, poz. 83 i Nr 33, poz. 181 oraz z 1988 r. Nr 7, poz. 54 i Nr 19, poz. 130) Rada Państwa uchwala, co następuje:
§  1.
Zaleca się wojewódzkim radom narodowym tworzenie rad społeczno-gospodarczych oraz określenie zasad ich organizacji i funkcjonowania, a także trybu powoływania członków przy uwzględnianiu wskazań zawartych w niniejszej uchwale.
§  2.
1.
Rada społeczno-gospodarcza, zwana dalej "radą", działa przy wojewódzkiej radzie narodowej i pełni funkcje konsultacyjno-opiniodawcze i doradcze.
2.
Rada działa pod ogólnym kierownictwem wojewódzkiej rady narodowej i jej prezydium.
§  3.
Rada rozpatruje sprawy skierowanie do niej przez wojewódzką radę narodową i jej prezydium, a także może rozpatrywać sprawy z własnej inicjatywy.
§  4.
1.
Rada społeczno-gospodarcza może rozpatrywać i wyrażać opinie we wszystkich sprawach należących do właściwości wojewódzkiej rady narodowej, a w szczególności:
1)
założeń i projektów wojewódzkich planów terytorialnych, budżetów wojewódzkich i wieloletnich planów finansowania zadań oraz wojewódzkich funduszy celowych,
2)
założeń i projektów planów zagospodarowania przestrzennego oraz tych planów,
3)
zasadniczych problemów dotyczących zaspokajania społecznych potrzeb, zwłaszcza w dziedzinie budownictwa mieszkaniowego, zaopatrzenia rynku, handlu i usług, ochrony zdrowia, opieki społecznej, oświaty i wychowania, kultury oraz innych zagadnień socjalno-bytowych,
4)
projektów przepisów prawa miejscowego dotyczących spraw o podstawowym znaczeniu,
5)
problemów rozwoju gospodarki terenowej, a zwłaszcza rozwoju przemysłu, drobnej wytwórczości, rolnictwa, gospodarki żywnościowej i ochrony środowiska,
6)
współdziałania organizacji społecznych, zawodowych i samorządów z radami narodowymi.
2.
Rozpatrując sprawy, o których mowa w ust. 1, rada może występować do prezydium wojewódzkiej rady narodowej z wnioskami o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej. Prezydium informuje radę o zajętym stanowisku w tych sprawach, a w razie nieuwzględnienia wniosku uzasadnia swoją decyzję.
§  5.
1.
Wojewódzka rada narodowa na okres swojej kadencji powołuje w skład rady osoby wybrane w szczególności przez:
1)
samorządy załóg przedsiębiorstw państwowych,
2)
organizacje związków zawodowych i ich porozumienia,
3)
społeczno-zawodowe organizacje rolników, organizacje spółdzielcze oraz organizacje rzemieślnicze,
4)
organizacje społeczne i zawodowe, kobiece i młodzieżowe, a także inne o charakterze gospodarczym, kulturalnym i socjalnym.
2.
Wykaz organizacji, o których mowa w ust. 1, oraz liczbę wybieranych przez nie osób ustala prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
3.
Wojewódzka rada narodowa na wniosek jej prezydium może powołać w skład rady społeczno-gospodarczej także inne osoby niż wymienione w ust. 1, przy czym liczba tych osób nie może przekraczać 10 % składu rady.
4.
Wojewódzka rada narodowa może dokonywać w toku kadencji zmian w składzie rady na wniosek organizacji, która zgłosiła kandydata, lub z własnej inicjatywy.
§  6.
Rada społeczno-gospodarcza w zasadzie powinna liczyć nie mniej niż 30 osób i nie przekraczać połowy ogólnej liczby radnych wojewódzkiej rady narodowej.
§  7.
1.
Pracami rady społeczno-gospodarczej kieruje jej prezydium.
2.
W skład prezydium rady wchodzą: przewodniczący, zastępcy przewodniczącego, sekretarz oraz członkowie prezydium w liczbie od 2 do 5. Liczbę zastępców przewodniczącego i członków prezydium ustala rada.
3.
Przewodniczącego rady społeczno-gospodarczej powołuje, na wniosek prezydium wojewódzkiej rady narodowej, wojewódzka rada narodowa spośród radnych. Przewodniczący rady na zaproszenie prezydium wojewódzkiej rady narodowej uczestniczy w jego posiedzeniach.
4.
Zastępców przewodniczącego rady, sekretarza i członków prezydium wybiera rada społeczno-gospodarcza.
§  8.
1.
Rada społeczno-gospodarcza obraduje na posiedzeniach.
2.
Rada może zapraszać na swoje posiedzenia przedstawicieli organów państwowych, jednostek gospodarczych i organizacji, a także zwracać się o przedłożenie odpowiednich informacji i materiałów.
3.
W posiedzeniach rady mogą uczestniczyć radni wojewódzkiej rady narodowej.
4.
Członkowie rady, upoważnieni przez jej prezydium, mogą uczestniczyć w posiedzeniach komisji wojewódzkiej rady narodowej w celu wyjaśnienia i uzasadnienia uchwalonych przez radę opinii i sformułowanych wniosków.
§  9.
1.
Rada w wyniku rozpatrzenia sprawy uchwala opinię, którą przesyła do prezydium wojewódzkiej rady narodowej. Rada może również przedstawić opinie na sesji wojewódzkiej rady narodowej.
2.
Rada może formułować wnioski, które przedstawia do rozpatrzenia prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  10.
1.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej w szczególności:
1)
koordynuje działania rady społeczno-gospodarczej z planami pracy wojewódzkiej rady narodowej i jej organów, w tym zwłaszcza komisji do spraw samorządu,
2)
kieruje sprawy do rozpatrzenia przez radę i rozpatruje uchwalone przez nią opinie i zgłoszone wnioski oraz informuje o nich wojewódzką radę narodową.
2.
Wojewódzka rada narodowa wysłuchuje informacji o działalności rady i stopniu wykorzystania jej opinii.
§  11.
1.
Rada społeczno-gospodarcza uchwala swój regulamin, w którym określa szczegółowo tryb pracy, a zwłaszcza zasady obradowania i uchwalania opinii, oraz zakres uprawnień prezydium rady.
2.
Regulamin rady zatwierdza wojewódzka rada narodowa.
§  12.
Obsługę techniczno-organizacyjną rady społeczno-gospodarczej zapewnia biuro wojewódzkiej rady narodowej.
§  13.
Członkom rady społeczno-gospodarczej w związku z działalnością w radzie przysługuje prawo do zwolnień od pracy zawodowej, wynagrodzenia za czas zwolnienia oraz zwrot kosztów podróży i diet, według przepisów art. 85 ust. 2 i ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 1983 r. o systemie rad narodowych i samorządu terytorialnego.
§  14.
Przepisy uchwały stosuje się odpowiednio do miejskich rad narodowych w miastach powyżej 150 tys. mieszkańców.
§  15.
Traci moc uchwała nr 101/86 Rady Państwa z dnia 20 listopada 1986 r. w sprawie rad społeczno-gospodarczych przy wojewódzkich radach narodowych.
§  16.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024