Ustalenie wzoru karty skierowania poborowego do służby zastępczej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 12 października 1988 r.
w sprawie ustalenia wzoru karty skierowania poborowego do służby zastępczej.

Na podstawie art. 205 pkt 2 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. r. o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. z 1988 r. Nr 30, poz. 207) oraz w związku z uchwałą Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z dnia 19 września 1988 r. w sprawie powierzenia Rządowi pełnienia obowiązków (Monitor Polski Nr 26, poz. 228) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się wzór karty skierowania poborowego do służby zastępczej, stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Karta skierowania poborowego do służby zastępczej

(Strona 1)

(Strona odwrotna)

Pouczenie

1. Poborowy wymieniony w karcie skierowania jest obowiązany ją przyjąć. W razie czasowej nieobecności poborowego, kartę jest obowiązany przyjąć dorosły domownik.

2. Poborowy jest obowiązany stawić się do odbycia służby zastępczej w terminie i miejscu określonym w karcie skierowania. Należy zabrać ze sobą niniejszą kartę, książeczkę wojskową dowód osobisty i dokumenty stwierdzające posiadane kwalifikacje zawodowe.

3. Niestawienie się poborowego do służby zastępczej w terminie i miejscu określonym w karcie skierowania może być usprawiedliwione tylko jego obłożną chorobą, stwierdzaną zaświadczeniem lekarskim zakładu społecznej służby zdrowia. W tym przypadku poborowy albo członek jego rodziny obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić o tym zakład pracy, w którym ma odbywać tę służbę, dołączając zaświadczenie lekarskie.

4. Karty skierowania nie wolno przenosić, przewozić lub przesyłać za granicę ani też użyczać innej osobie do wykorzystania.

5. Poborowemu przysługuje bilet kredytowy z miejsca zamieszkania do miejsca stawienia się w zakładzie pracy.

6. O utracie (zagubieniu kradzieży itp.) karty skierowania należy niezwłocznie zawiadomić organ, który ją wystawił. Utrata lub nieprzyjęcie karty skierowania nie zwalnia poborowego od obowiązku stawienia się do odbycia służby w określonym w tej karcie terminie i miejscu.

7. Odmowa przyjęcia, zniszczenie lub pozbycie się karty skierowania przez poborowego bądź uniemożliwienie doręczenia mu takiej karty podlega karze aresztu do 3 miesięcy albo karze grzywny do 50.000 zł.

8. Niezgłoszenie się do służby zastępczej w określonym terminie i miejscu podlega karze pozbawienia wolności do 2 lat albo grzywny. Jeżeli sprawca nie zgłasza się do odbywania tej służby:

- przez czas dłuższy niż 14 dni, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5,

- w celu trwałego uchylenia się od niej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 8.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024