Zasady odstępowania między jednostkami gospodarki nie uspołecznionej walut wymienialnych gromadzonych na rachunkach odpisów dewizowych w trybie przetargów.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 15 września 1988 r.
w sprawie zasad odstępowania między jednostkami gospodarki nie uspołecznionej walut wymienialnych gromadzonych na rachunkach odpisów dewizowych w trybie przetargów.

Na podstawie art. 33 i 34 ust. 1 ustawy z dnia 22 listopada 1983 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 63, poz. 288) oraz art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111 oraz z 1982 r. Nr 45, poz. 289, z 1984 r. Nr 52, poz. 268 i z 1985 r. Nr 12, poz. 60) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zezwala się osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą i spółkom prawa handlowego z wyłącznym udziałem osób krajowych, zwanym dalej "jednostkami gospodarki nie uspołecznionej", posiadającym waluty wymienialne na rachunku odpisów dewizowych, na odstępowanie tych walut innym jednostkom gospodarki nie uspołecznionej w trybie przetargów.
2.
W przetargu mogą uczestniczyć również jednostki organizacyjne prowadzące działalność wspomagającą produkcję, zbyt i promocję, tj. spółdzielnie i izby rzemieślnicze, hurtownie zaopatrzeniowe itp. realizujące zakupy dla wielu jednostek nie uspołecznionych.
3.
Waluty, o których mowa w ust. 1, mogą być nabywane także przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej nie posiadające rachunków odpisów dewizowych, w tym rolników, hodowców itp.
§  2.
Jednostką przetargową jest kontrakt przetargowy w wysokości 100 USD lub równowartość tej kwoty w innej walucie wymienialnej.
§  3.
Przetargi organizuje i przeprowadza Bank Polska Kasa Opieki S.A.
§  4.
Po zakończeniu przetargu Bank Polska Kasa Opieki S.A.:
1)
potwierdza niezwłocznie jednostkom gospodarki nie uspołecznionej fakt zawarcia transakcji przetargowej,
2)
ogłasza komunikat o wynikach przetargu,
3)
dokonuje rozliczenia transakcji nabycia lub odstąpienia walut.
§  5.
Waluty nabyte w drodze przetargu jednostka gospodarki nie uspołecznionej gromadzi na rachunku bankowym i wykorzystuje na zakup towarów importowanych na potrzeby własnej produkcji i usług, potrzeby kooperantów, zakup licencji patentów, wzorów, prasy i wydawnictw niezbędnych dla rozwoju produkcji oraz na cele akwizycyjne i promocję eksportu.
§  6.
Za czynności związane z przeprowadzaniem przetargów Bank Polska Kasa Opieki S.A. pobiera od nabywców walut opłaty w wysokości określonej w taryfie prowizji i opłat za czynności bankowe.
§  7.
Przetargi nadzoruje Zespół do Spraw Przetargów, w skład którego wchodzą przedstawiciele:
1)
Ministra Finansów,
2)
Narodowego Banku Polskiego,
3)
Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą.
§  8.
1.
Zarządza się zaniechanie ustalania i poboru podatku dochodowego od podmiotów, o których mowa w § 1, z tytułu dochodów stanowiących różnicę między ceną uzyskaną ze sprzedaży walut na przetargu a ceną tych walut według kursu ustalonego przez Narodowy Bank Polski.
2.
Różnica między ceną zapłaconą przez nabywcę walut w trybie przetargu, powiększoną o opłaty bankowe, o których mowa § 6, a ceną wynikającą z obowiązującego w dniu przetargu kursu walut obcych w złotych ustalonego przez Narodowy Bank Polski, zwiększa koszt nabycia wymienionych w § 5 przedmiotów majątkowych, surowców itp. i stanowi koszt uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024