Zasady organizowania i przeprowadzania przetargu na działki budowlane.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I BUDOWNICTWA
z dnia 5 września 1988 r.
w sprawie zasad organizowania i przeprowadzania przetargu na działki budowlane.

Na podstawie art. 4 ust. 4 i art. 23 ust. 3 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. Nr 22, poz. 99, z 1987 r. Nr 21, poz. 124 i z 1988 r. Nr 24, poz. 170) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Artykuły powołane w zarządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. Nr 22, poz. 99, z 1987 r. Nr 21, poz. 124 i z 1988 r. Nr 24, poz. 170).
2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o terenowym organie administracji państwowej bez bliższego określenia, rozumie się przez to terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego właściwy w sprawach geodezji i gospodarki gruntami.
§  2.
1.
Grunty państwowe, o których mowa w art. 4 ust. 4, oraz działki, o których mowa w art. 23 ust. 1, przeznacza do sprzedaży lub do oddania w użytkowanie wieczyste w drodze przetargu właściwa rada narodowa stopnia podstawowego.
2.
Terenowy organ administracji państwowej przygotowuje dla rady narodowej dokumenty określające numery działek, ich powierzchnię, położenie oraz oznaczenie ksiąg wieczystych.
§  3.
1.
Terenowy organ administracji państwowej na podstawie uchwały rady narodowej ogłasza o przeprowadzeniu przetargu na sprzedaż lub oddanie w użytkowanie wieczyste.
2.
Ogłoszenie powinno zawierać:
1)
cenę wywoławczą poszczególnych działek, ustaloną według zasad określonych w art. 44,
2)
termin i miejsce przetargu,
3)
wysokość wadium oraz termin, w jakim osoba przystępująca do przetargu powinna wpłacić wadium na podane konto lub do kasy terenowego organu administracji państwowej,
4)
termin, w którym należy dokonać wpłaty przetargowej ceny nabycia działki,
5)
pouczenie o skutkach nieuregulowania w podanym terminie ceny przetargowej nabycia działki.
§  4.
1.
Ogłoszenie o przetargu wywiesza się w lokalu urzędu miasta, miasta i gminy lub gminy na 4 tygodnie przed wyznaczonym terminem przetargu, a ponadto podaje się do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości lub zamieszcza się w miejscowej prasie.
2.
Przetarg odbywa się publicznie w miejscu i terminie wyznaczonym przez terenowy organ administracji państwowej, a przeprowadza go osoba upoważniona przez ten organ.
3.
Osoby biorące udział w przetargu po wygraniu przetargu nabędą działki na własność lub w użytkowanie wieczyste na zasadach określonych w przepisach ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości.
4.
Przetarg uważa się za niedoszły do skutku, jeżeli nie weźmie w nim udziału co najmniej dwóch uczestników lub jeżeli żaden z uczestników przetargu nie zaoferuje ceny wyższej od wywoławczej.
§  5.
1.
Po wywołaniu przetargu osoba upoważniona do jego przeprowadzenia podaje do wiadomości obecnych:
1)
przedmiot przetargu,
2)
cenę wywoławczą,
3)
wysokość wadium,
4)
termin wpłaty przetargowej ceny nabycia,
5)
wielkość postąpienia.
2.
Postąpienie nie może wynosić mniej niż 1% ceny wywoławczej z zaokrągleniem wzwyż do pełnych stu złotych.
3.
Zaoferowana cena przestaje wiązać, gdy inna osoba biorąca udział w przetargu zaoferuje cenę wyższą.
4.
Po ustaniu postąpień osoba upoważniona do przeprowadzenia przetargu uprzedza obecnych, że po trzecim obwieszczeniu zaoferowanej najwyższej ceny dalsze postąpienia nie będą przyjęte, ogłasza trzykrotnie ostatnio zaoferowaną cenę, zamyka przetarg i wymienia jako nabywcę osobę, która zaoferowała najwyższą cenę.
5.
Osoba upoważniona do przeprowadzenia przetargu sporządza protokół, w którym wymienia prowadzącego przetarg, termin i miejsce przetargu, numer działki będącej przedmiotem przetargu, jej powierzchnię, oznaczenie księgi wieczystej oraz imię, nazwisko i adres nabywcy, a także cenę nabycia.
6.
Protokół, o którym mowa w ust. 5, sporządza się oddzielnie dla każdej działki.
7.
Wadium wpłacone przez nabywcę zalicza się na poczet ceny nabycia, a wadia wpłacone przez pozostałe osoby zwraca się tym osobom.
§  6.
1.
Wynik przetargu zobowiązuje terenowy organ administracji państwowej do wydania decyzji o sprzedaży działki lub o oddaniu jej w użytkowanie wieczyste.
2.
Ostateczny termin wpłaty ceny sprzedaży lub pierwszej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego po odliczeniu wpłaconego wadium kończy się po upływie siedmiu dni od daty uprawomocnienia się decyzji, o której mowa w ust. 1. Niedotrzymanie terminu powoduje przepadek wadium, a przeprowadzony przetarg czyni niebyłym.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024