Szczegółowe zasady gromadzenia i gospodarowania środkami Funduszu Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I BUDOWNICTWA
z dnia 5 września 1988 r.
w sprawie szczegółowych zasad gromadzenia i gospodarowania środkami Funduszu Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego.

Na podstawie art. 11 ustawy z dnia 13 lipca 1988 r. o Funduszu Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego (Dz. U. Nr 24, poz. 167) zarządza się, co następuje.
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 13 lipca 1988 r. o Funduszu Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego (Dz. U. Nr 24, poz. 167),
2)
terenowym organie administracji państwowej - rozumie się przez to terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego,
3)
funduszach terenowym lub centralnym - rozumie się przez to odpowiednio fundusz, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1 lub pkt 2 ustawy.
§  2.
Środki Funduszu Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego gromadzone są:
1)
funduszu terenowego - na wyodrębnionych rachunkach bankowych terenowych organów administracji państwowej
2)
funduszu centralnego - na wyodrębnionym rachunku bankowym Ministerstwa Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa.
§  3.
1.
Wpłaty, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy, są dokonywane na rachunek funduszu terenowego w terminie do dnia 28 każdego miesiąca za poprzedni miesiąc. Rozliczenie roczne wpłat następuje w terminie 10 dni od daty zweryfikowania bilansu.
2.
Wpłaty, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 3-5 ustawy, są dokonywane na rachunek funduszu terenowego lub centralnego, w zależności od charakteru wpłaty.
§  4.
Terenowe organy administracji państwowej przekazują na rachunek funduszu centralnego część dochodów, o których mowa w art. 6 ust. 3 pkt 1 ustawy, w terminie 10 dni po upływie terminów, o których mowa w § 3 ust. 1.
§  5.
1.
Terenowe organy administracji państwowej opracowują i przedstawiają do zatwierdzenia właściwym radom narodowym plan finansowy funduszu terenowego, obejmujący wszystkie źródła przychodów i rodzaje rozchodów określone w ustawie, łącznie ze stanem środków na początek i koniec roku. Plan finansowy funduszu terenowego opracowuje się na okres roku budżetowego według zasad określonych w przepisach dotyczących opracowywania projektów budżetów terenowych.
2.
Terenowe organy administracji państwowej przedstawiają właściwym radom narodowym sprawozdania z wykonania planu finansowego funduszu terenowego w terminie określonym w przepisach dotyczących sprawozdań z wykonania budżetów terenowych.
3.
Terenowe organy administracji państwowej przesyłają egzemplarz uchwalonego przez rady narodowe planu finansowego funduszu terenowego Ministrowi Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, a także egzemplarz sprawozdania z wykonania tych planów.
§  6.
Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa opracowuje plan przychodów i rozchodów funduszu centralnego, jak również sprawozdanie z wykonania zadań w zakresie przychodów i rozchodów tego funduszu.
§  7.
1.
Wnioski jednostek gospodarczych dotyczące wspomagania finansowego przedsięwzięć, o których mowa w art. 5 ustawy, należy składać do terenowych organów administracji podstawowej, właściwych ze względu na siedzibę tych jednostek.
2.
Wnioski dotyczące wspomagania finansowego przedsięwzięć o zasięgu krajowym lub międzywojewódzkim terenowe organy administracji państwowej przekazują do Ministerstwa Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w terminie 14 dni od daty otrzymania wniosku.
3.
Wnioski, o których mowa w ust. 1 i 2, powinny zawierać następujące dane:
1)
określenie charakteru przedsięwzięcia związanego ze zwiększeniem rozmiarów budownictwa mieszkaniowego,
2)
wielkość produkcji uzyskanej w wyniku przedsięwzięcia,
3)
planowany koszt oraz termin rozpoczęcia i zakończenia przedsięwzięcia,
4)
harmonogram realizacji przedsięwzięcia,
5)
ocenę sytuacji finansowej jednostki gospodarczej w roku poprzedzającym rozpoczęcie przedsięwzięcia oraz plan spłaty kredytów i pożyczek na to przedsięwzięcie,
6)
źródła finansowania, z uwzględnieniem podziału na:
a)
środki własne,
b)
kredyty bankowe,
c)
inne źródła,
7)
wnioskowaną kwotę pożyczki lub dotacji z Funduszu Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego.
§  8.
1.
Uruchomienie środków finansowych na wspomaganie finansowe przedsięwzięć, o których mowa w art. 5 ustawy, następuje po zawarciu umowy między jednostką gospodarczą a terenowym organem administracji państwowej lub między jednostką gospodarczą a Ministrem Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa.
2.
W umowie należy określić warunki udzielania pomocy finansowej oraz warunki spłaty pożyczek.
3.
W razie zaniechania realizacji przedsięwzięcia lub wykorzystywania środków pochodzących z funduszu niezgodnie z przeznaczeniem, przekazane środki finansowe podlegają w ciągu 60 dni zwrotowi na rachunek bankowy terenowego organu administracji państwowej lub Ministerstwa Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa. W tym samym terminie i trybie podlega zwrotowi nie spłacona część pożyczki, w razie nieterminowego regulowania spłat.
§  9.
W sprawach nie uregulowanych w zarządzeniu stosuje się odpowiednio przepisy prawa budżetowego o gospodarowaniu funduszami celowymi.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024