Zakres oraz zasady szkolenia osób odpowiedzialnych za stan ochrony przed promieniowaniem jonizującym w pracowniach rentgenowskich.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 16 lipca 1988 r.
w sprawie zakresu oraz zasad szkolenia osób odpowiedzialnych za stan ochrony przed promieniowaniem jonizującym w pracowniach rentgenowskich.

Na podstawie art. 33 ust. 4 ustawy z dnia 10 kwietnia 1986 r. - Prawo atomowe (Dz. U. Nr 12, poz. 70 i z 1987 r. Nr 33, poz. 180) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa zakres oraz zasady szkolenia osób odpowiedzialnych za stan ochrony przed promieniowaniem jonizującym w pracowniach rentgenowskich stosujących aparaty rentgenowskie o energii do 300 keV.
§  2.
Szkolenie osób odpowiedzialnych za stan ochrony radiologicznej w pracowniach rentgenowskich prowadzone jest według programu określonego w załączniku nr 1 do zarządzenia, w sposób zapewniający przyswojenie wiedzy i umiejętności niezbędnych do pełnienia obowiązków w zakresie ochrony radiologicznej.
§  3.
1.
Szkolenie osób, o których mowa w § 2, organizują w formie kursów terenowe organy administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zdrowia i opieki społecznej stopnia wojewódzkiego w porozumieniu z właściwym państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym.
2.
Kursy, o których mowa w ust. 1, mogą organizować również inne jednostki organizacyjne za zgodą właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, wydaną w porozumieniu z terenowym organem administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zdrowia i opieki społecznej stopnia wojewódzkiego.
3.
Koszty organizacji kursów wymienionych w ust. 1 i 2 ponosi zakład pracy zatrudniający uczestnika kursu.
§  4.
1.
Osoby, które ukończyły kurs wymieniony w § 3, zdają egzamin ustny lub testowy z zakresu dyscyplin wiedzy ważnych ze względu na zapewnienie ochrony radiologicznej w pracowniach rentgenowskich, objętych programem tego kursu.
2.
Ukończenie kursu nie jest wymagane od osób mających wyższe wykształcenie w dziedzinie medycyny, fizyki, chemii lub innych nauk przyrodniczych oraz technicznych, które w toku dotychczasowej pracy uzyskały niezbędną wiedzę z zakresu dyscyplin objętych programem kursu.
§  5.
1.
Egzamin przeprowadza komisja egzaminacyjna powołana przez terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zdrowia i opieki społecznej stopnia wojewódzkiego w porozumieniu z właściwym państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym.
2.
Komisja egzaminacyjna składa się z przewodniczącego, sekretarza oraz członków, przy czym co najmniej jedna osoba powinna być pracownikiem wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
3.
Osoby powołane do komisji egzaminacyjnej powinny mieć wyższe wykształcenie w dziedzinie medycyny, fizyki, chemii lub innych nauk przyrodniczych oraz technicznych i kwalifikacje odpowiednie dla przeprowadzenia egzaminu.
4.
Jeżeli egzamin jest ustny, komisja egzaminacyjna powinna zadać każdej z egzaminowanych osób co najmniej trzy pytania, a w przypadku egzaminu testowego - test powinien zawierać co najmniej 10 pytań. Odpowiedzi powinny być oceniane zespołowo. W razie wątpliwości rozstrzyga głos przewodniczącego. W przypadku egzaminu testowego 75% odpowiedzi musi być prawidłowych.
5.
Z przeprowadzonego egzaminu sporządza się protokół; protokół przesyła się do organu, który powołał komisję egzaminacyjną.
6.
Członkowie komisji egzaminacyjnej otrzymują wynagrodzenie na podstawie przepisów w sprawie zasad wynagradzania osób zatrudnionych w pozaszkolnych formach szkolenia, dokształcania lub doskonalenia.
§  6.
1.
Osobie, która złożyła egzamin z wynikiem pozytywnym, terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zdrowia i opieki społecznej stopnia wojewódzkiego wydaje zaświadczenie uprawniające do pełnienia funkcji osoby odpowiedzialnej za stan ochrony przed promieniowaniem jonizującym w pracowniach rentgenowskich, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia.
2.
Zaświadczenie jest ważne przez okres 5 lat na obszarze całego kraju.
3.
Organ wymieniony w ust. 1 prowadzi ewidencję wydanych zaświadczeń.
§  7.
Osoba, o której mowa w § 6, w okresie ważności zaświadczenia może być zobowiązana do złożenia egzaminu weryfikacyjnego, jeżeli w ciągu kolejnych 6 miesięcy nie pełniła funkcji osoby odpowiedzialnej za stan ochrony przed promieniowaniem jonizującym w pracowniach rentgenowskich lub ujawniła brak odpowiednich kwalifikacji stwierdzony przez właściwe organy nadzoru i kontroli.
§  8.
1.
Okres ważności zaświadczenia może być przedłużany na wniosek zakładu pracy zatrudniającego pracownika odpowiedzialnego za stan ochrony przed promieniowaniem jonizującym w pracowniach rentgenowskich, złożony co najmniej na 3 miesiące przed upływem terminu ważności zaświadczenia - przez organ, który wydał zaświadczenie, po zasięgnięciu opinii właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.
2.
Organ wymieniony w ust. 1 może uzależnić przedłużenie ważności zaświadczenia od złożenia przez pracownika egzaminu weryfikacyjnego.
3.
O przedłużeniu ważności zaświadczenia organ wymieniony w ust. 1 wydaje osobie odpowiedzialnej za stan ochrony przed promieniowaniem jonizującym w pracowniach rentgenowskich zaświadczenie według wzoru określonego w załączniku nr 3 do zarządzenia.
§  9.
Do egzaminu weryfikacyjnego stosuje się odpowiednio przepisy § 4 ust. 1 i § 5.
§  10.
Do kursów trwających w dniu wejścia w życie niniejszego zarządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  11.
Zaświadczenia o uzyskaniu kwalifikacji inspektora ochrony radiologicznej, wydane na podstawie przepisów dotychczasowych, zachowują ważność na czas określony w tych przepisach.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

PROGRAM SZKOLENIA SPECJALISTYCZNEGO W ZAKRESIE OCHRONY RADIOLOGICZNEJ W PRACOWNI RENTGENOWSKIEJ

1. Podstawowe pojęcia z fizyki jądrowej - 3 godz.

Zjawisko promieniotwórczości. Rodzaje promieniowania. Powstawanie promieniowania rentgenowskiego. Zależność natężenia wiązki i jej widma od kV i mA. Oddziaływanie promieniowania X z materią (fotoefekt i zjawisko Comptona).

2. Zasady działania aparatu rentgenowskiego - 2 godz.

- 1 godz. *)

Elementy zestawu. Rodzaje aparatów rtg. Budowa lampy. Powstawanie obrazu na filmie i na ekranie fluoryzującym. Budowa kasety i działanie folii wzmacniającej. Zasada działania wzmacniacza obrazu i toru wizyjnego. Przesłona głębinowa, tubusy. Filtry dodatkowe, krata Bucky. Dobór kV, mA i czasu ekspozycji (mAs). Dobór parametrów ręczny i automatyczny. Omówienie wymagań ochrony przed promieniowaniem, związanych z budową i działaniem aparatów rentgenowskich.

3. Dawki promieniowania. Jednostki - 2 godz.

Rodzaje dawek. Jednostki: rentgen, rad, rem, grej, siwert, kiur, bekerel. Natężenie promieniowania. Limity graniczne. Kumulacja dawek.

4. Narażenie zewnętrzne na promieniowanie jonizujące - 2 godz.

Pomiary rozkładu dawek. Obliczanie dawek. Osłony przed promieniowaniem X. Obliczanie osłon pierwotnych i wtórnych. Sposoby ochrony przed promieniowaniem.

5. Przyrządy dozymetryczne - 3 godz.

Rodzaje przyrządów. Ogólne zasady budowy przyrządów dozymetrycznych. Detektory promieniowania. Wzorcowanie. Pokaz obsługi przyrządów dozymetrycznych.

6. Kontrola dawek indywidualnych - 2 godz.

Istota kontroli indywidualnej i jej organizacja. Kontrola metodą fotometryczną. Dawkomierz fotometryczny. Inne metody kontroli.

7. Biologiczne działanie promieniowania - 4 godz.

Oddziaływanie promieniowania jonizującego na żywą tkankę. Czynniki biologiczne warunkujące efekt promieniowania. Uszkodzenia popromienne. Efekty stochastyczne i niestochastyczne. Powstawanie nowotworów. Białaczka. Zmiany genetyczne.

8. Ochrona pacjenta, zasady stosowania promieniowania

jonizującego w medycynie - 3 godz.

- 1 godz.*)

Warunki stosowania badań diagnostycznych i terapeutycznych. Ryzyko tych badań. Dawki otrzymywane przez pacjenta przy różnego typu badaniach. Sposoby ochrony pacjenta i zasady stosowania badań z użyciem promieniowania jonizującego u dzieci, kobiet w wieku rozrodczym, dorosłych.

9. Ochrona osób zawodowo narażonych na promieniowanie - 3 godz.

Zasady bezpiecznej pracy. Środki ochronne, sposoby zmniejszania narażenia itp. Obserwowane poziomy dawek. Postępowanie po przekroczeniu dawek granicznych.

10. Organizacja ochrony przed promieniowaniem - 4 godz.

Podstawowe obowiązki pracodawcy i pracowników. Służba dozymetryczna. Zadania osób odpowiedzialnych za stan ochrony radiologicznej. Regulaminy. Instrukcje. Normy. Przepisy prawne.

Razem wykładów i ćwiczeń - 28 godz.

- 25 godz.*)

11. Egzamin

______

*) Dotyczy osób pracujących w przemysłowych lub naukowo-badawczych pracowniach rentgenowskich.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR ZAŚWIADCZENIA O UZYSKANIU KWALIFIKACJI UPRAWNIAJĄCYCH DO PEŁNIENIA FUNKCJI OSOBY ODPOWIEDZIALNEJ ZA STAN OCHRONY PRZED PROMIENIOWANIEM JONIZUJĄCYM W PRACOWNIACH RENTGENOWSKICH

Pieczęć podłużna

Nr ........... ......... dnia ..........

ZAŚWIADCZENIE

Na podstawie § 6 zarządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 16 lipca 1988 r. w sprawie zakresu oraz zasad szkolenia osób odpowiedzialnych za stan ochrony przed promieniowaniem jonizującym w pracowniach rentgenowskich (Monitor Polski Nr 25, poz. 223) stwierdza się, że Obywatel(ka) .............................

............................... w dniu ....................

(imię i nazwisko)

złożył(a) z wynikiem pozytywnym egzamin z ochrony radiologicznej i uzyskał(a) kwalifikacje uprawniające do pełnienia funkcji osoby odpowiedzialnej za stan ochrony przed promieniowaniem jonizującym w pracowniach rentgenowskich.

Zaświadczenie jest ważne w okresie do ............... na obszarze całego kraju.

pieczęć okrągła (podpis i stanowisko)

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR ZAŚWIADCZENIA O PRZEDŁUŻENIU WAŻNOŚCI ZAŚWIADCZENIA O UZYSKANIU KWALIFIKACJI UPRAWNIAJĄCYCH DO PEŁNIENIA FUNKCJI OSOBY ODPOWIEDZIALNEJ ZA STAN OCHRONY PRZED PROMIENIOWANIEM JONIZUJĄCYM W PRACOWNIACH RENTGENOWSKICH

Pieczęć podłużna

Nr ........... ......... dnia ..........

ZAŚWIADCZENIE

Na podstawie § 8 zarządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 16 lipca 1988 r. w sprawie zakresu oraz zasad szkolenia osób odpowiedzialnych za stan ochrony przed promieniowaniem jonizującym w pracowniach rentgenowskich (Monitor Polski Nr 25, poz. 223) okres ważności zaświadczenia z dnia .................. nr ............. stwierdzającego, że Obywatel(ka) ........................................

(imię i nazwisko)

uzyskał(a) kwalifikacje uprawniające do pełnienia funkcji osoby odpowiedzialnej za stan ochrony przed promieniowaniem jonizującym w pracowniach rentgenowskich, przedłuża się do

pieczęć okrągła (podpis i stanowisko)

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024