Wysokość i zasady przyznawania ryczałtu za używanie własnego samochodu osobowego, motocykla lub motoroweru do celów służbowych przez strażników Państwowej Straży Rybackiej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU, ŻEGLUGI I ŁĄCZNOŚCI
z dnia 22 sierpnia 1988 r.
w sprawie wysokości i zasad przyznawania ryczałtu za używanie własnego samochodu osobowego, motocykla lub motoroweru do celów służbowych przez strażników Państwowej Straży Rybackiej.

Na podstawie § 4 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 lipca 1985 r. w sprawie praw i obowiązków pracowniczych, zasad wynagradzania, wzorów oznak i umundurowania strażników Państwowej Straży Rybackiej oraz wzoru oznaki i legitymacji strażnika Społecznej Straży Rybackiej (Dz. U. Nr 44, poz. 212), w związku z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 23 października 1987 r. o utworzeniu urzędu Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności (Dz. U. Nr 33, poz. 174) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Strażnikowi Państwowej Straży Rybackiej, zwanemu dalej "strażnikiem", może być przyznany miesięczny ryczałt pieniężny za używanie własnego samochodu osobowego, motocykla lub motoroweru, zwanych dalej "pojazdami", do celów służbowych w wysokości określonej stosownie do ustalonego indywidualnie miesięcznego limitu przebiegu kilometrów.
2.
Przez cele służbowe, o których mowa w ust. 1, rozumie się zadania określone w art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 19 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (Dz. U. Nr 21, poz. 91).
§  2.
1.
Wysokość indywidualnego miesięcznego limitu przebiegu kilometrów dla strażnika w danym roku kalendarzowym ustala, na wniosek komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Rybackiej, terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej stopnia wojewódzkiego, do którego zakresu działania należą sprawy rybactwa śródlądowego, biorąc pod uwagę rodzaj pojazdu używanego do celów służbowych, zakres i rozmiar wykonywanych zadań oraz odległość niezbędnych jazd na obszarze województwa.
2.
Miesięczny limit przebiegu kilometrów na jazdy lokalne na obszarze województwa może być ustalony w granicach do 700 km, pod warunkiem i stosownie do posiadanych możliwości zaopatrzenia w paliwo.
3.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego może zwiększyć limit określony w ust. 2, nie więcej jednak niż o 25% pod warunkiem i stosownie do posiadanych możliwości zaopatrzenia w paliwo.
§  3.
1.
Wysokość indywidualnego miesięcznego ryczałtu pieniężnego wynika z pomnożenia przyznanego limitu przebiegu kilometrów przez stawkę określoną w § 6 ust. 2 zarządzenia Ministra Komunikacji z dnia 29 czerwca 1987 r. w sprawie używania pojazdów samochodowych do celów służbowych (Monitor Polski Nr 19, poz. 165 i z 1988 r. Nr 12, poz. 106).
2.
Miesięczny ryczałt pieniężny wypłacany jest z dołu na podstawie pisemnego oświadczenia strażnika o używaniu własnego pojazdu do celów służbowych w danym miesiącu.
3.
Miesięczny ryczałt pieniężny nie przysługuje za okres:
1)
urlopu lub nieobecności w pracy z innych przyczyn,
2)
niesprawności pojazdu,
3)
korzystania z pojazdu służbowego.
4.
Kwotę ryczałtu zmniejsza się o 1/23 za każdy dzień, za który ryczałt nie przysługuje.
§  4.
Strażnik, który zaprzestał używania do celów służbowych własnego pojazdu w okresie pobierania ryczałtu pieniężnego, obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić o tym komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Rybackiej.
§  5.
Strażnikowi, któremu został przyznany ryczałt pieniężny, nie przysługuje zwrot kosztów przejazdu w celach służbowych taksówkami lub innymi środkami komunikacji publicznej.
§  6.
1.
Strażnikowi, któremu został przyznany ryczałt pieniężny stosownie do przepisów niniejszego zarządzenia, nie przysługuje ryczałt określony w § 7 zarządzenia Ministra Komunikacji, o którym mowa w § 3 ust. 1.
2.
Przy ustalaniu limitu przebiegu na używanie własnego pojazdu do celów służbowych oraz limitu na jazdy lokalne mają zastosowanie przepisy § 9 ust. 1 - 4 zarządzenia Ministra Komunikacji, o którym mowa w § 3 ust. 1.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1988.25.221

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wysokość i zasady przyznawania ryczałtu za używanie własnego samochodu osobowego, motocykla lub motoroweru do celów służbowych przez strażników Państwowej Straży Rybackiej.
Data aktu: 22/08/1988
Data ogłoszenia: 14/09/1988
Data wejścia w życie: 14/09/1988