Organizacja i zakres działania państwowego nadzoru nad lotnictwem cywilnym oraz zlecanie przedsiębiorstwu państwowemu "Porty Lotnicze" niektórych zadań w zakresie ruchu lotniczego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU, ŻEGLUGI I ŁĄCZNOŚCI
z dnia 19 lipca 1988 r.
w sprawie organizacji i zakresu działania państwowego nadzoru nad lotnictwem cywilnym oraz zlecenia przedsiębiorstwu państwowemu "Porty Lotnicze" niektórych zadań w zakresie ruchu lotniczego.

Na podstawie art. 25, 35 i 44 ust. 5 ustawy z dnia 31 maja 1962 r. - Prawo lotnicze (Dz. U. Nr 32, poz. 153, z 1984 r. Nr 53, poz. 272 i z 1987 r. Nr 33, poz. 180) i art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 23 października 1987 r. o utworzeniu urzędu Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności (Dz. U. Nr 33, poz. 174) oraz w związku z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 23 października 1987 r. o przedsiębiorstwie państwowym "Porty Lotnicze" (Dz. U. Nr 33, poz. 185) zarządza się, co następuje:
§  1.
Główny Inspektorat Lotnictwa Cywilnego, zwany dalej "Głównym Inspektoratem", wykonuje funkcje organu państwowego nadzoru lotniczego nad zachowaniem przepisów prawa lotniczego dotyczących statków powietrznych, lotnisk i lotniczych urządzeń naziemnych oraz ruchu lotniczego.
§  2.
1.
Do zakresu działania Głównego Inspektoratu należy wykonywanie państwowego nadzoru nad zachowaniem przepisów prawa lotniczego, w szczególności dotyczących:
1)
budowy, eksploatacji oraz napraw statków powietrznych i innego sprzętu lotniczego,
2)
budowy, eksploatacji i napraw lotnisk oraz eksploatacji lotniczych urządzeń naziemnych,
3)
ruchu lotniczego oraz działania jednostek wykonujących zlecone im zadania organów ruchu lotniczego i współdziałających przy zabezpieczeniu i obsłudze tego ruchu.
2.
Główny Inspektorat wykonuje również inne zadania zlecone Głównemu Inspektoratowi Lotnictwa Cywilnego przez Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności w zakresie nadzoru nad lotnictwem cywilnym, określone odrębnymi przepisami.
§  3.
Główny Inspektorat w wykonywaniu państwowego nadzoru lotniczego współdziała z Główną Komisją Badania Wypadków Lotniczych oraz Państwową Lotniczą Komisją Egzaminacyjną, powołanymi na podstawie odrębnych przepisów.
§  4.
Zadania, o których mowa w § 1 - 3, Główny Inspektorat wykonuje poprzez wchodzące w jego skład:
1)
Inspektorat Kontroli Cywilnych Statków Powietrznych,
2)
Inspektorat Lotnisk,
3)
Inspektorat Ruchu Lotniczego,
4)
inne komórki organizacyjne, stosownie do zakresu działań zleconych przez Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności.
§  5.
1.
Działalnością Głównego Inspektoratu kieruje oraz realizuje zadania Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności w zakresie nadzoru nad lotnictwem cywilnym Główny Inspektorat Lotnictwa Cywilnego przy pomocy zastępców powoływanych i odwoływanych przez Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności.
2.
Organizację wewnętrzną, szczegółowy zakres działań i tryb pracy Głównego Inspektoratu określa regulamin, ustalany przez Głównego Inspektora Lotnictwa Cywilnego i zatwierdzany przez Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności.
§  6.
Przedsiębiorstwu państwowemu "Porty Lotnicze" zleca się wykonywanie następujących zadań państwowego organu ruchu lotniczego w zakresie kierowania, kontroli i nadzoru oraz związanych z zabezpieczeniem i obsługą ruchu lotniczego:
1)
zadania związane z organizacją ruchu lotniczego,
2)
organizację i kontrolę ruchu lotniczego w przestrzeniach powietrznych kontrolowanych i na lotniskach komunikacyjnych,
3)
nadzór nad ruchem lotniczym w przestrzeniach powietrznych nadzorowanych oraz na lotniskach niekomunikacyjnych,
4)
koordynację lotów cywilnych statków powietrznych poza przestrzeniami kontrolowanymi, a także lotów wojskowych statków powietrznych w przestrzeniach powietrznych kontrolowanych, w uzgodnieniu z wojskową służbą ruchu lotniczego,
5)
prowadzenie informacji lotniczej i powietrznej,
6)
zadania związane z zabezpieczeniem i obsługą ruchu lotniczego:
a)
współudział w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych, prowadzonych przez organy wojskowe oraz jednostki organizacyjne podległe Ministrowi Spraw Wewnętrznych,
b)
zabezpieczenie przeciwpożarowe i ratownicze oraz zapewnianie środków zabezpieczenia antyterrorystycznego w portach lotniczych w zakresie ustalonym przez odrębne przepisy,
7)
zapewnienie sprawności technicznej obiektów i urządzeń służących do wykonywania zadań wymienionych w pkt. 1 - 6 oraz niezbędnych do zabezpieczenia właściwego i ciągłego funkcjonowania ruchu lotniczego w przestrzeni powietrznej i w portach lotniczych.
§  7.
Organizacja wykonywania przez przedsiębiorstwo państwowe "Porty Lotnicze" zadań określonych w § 6 ust. 1, a w szczególności wyznaczanie odpowiedzialnych komórek organizacyjnych, wymaga zatwierdzenia przez Głównego Inspektora Lotnictwa Cywilnego .
§  8.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Komunikacji z dnia 21 lipca 1966 r. w sprawie organizacji państwowego nadzoru nad lotnictwem cywilnym (Monitor Polski Nr 37, poz. 187 i z 1986 r. Nr 31, poz. 223),
2)
zarządzenie Ministra Komunikacji z dnia 21 lipca 1966 r. w sprawie powołania Zarządu Ruchu Lotniczego i Lotnisk Komunikacyjnych oraz określenia jego organizacji jako państwowego organu ruchu lotnictwa (Monitor Polski Nr 37, poz. 188, z 1970 r. Nr 34, poz. 269, z 1986 r. Nr 31, poz. 223 i z 1987 r. Nr 14, poz. 131).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1988.25.220

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Organizacja i zakres działania państwowego nadzoru nad lotnictwem cywilnym oraz zlecanie przedsiębiorstwu państwowemu "Porty Lotnicze" niektórych zadań w zakresie ruchu lotniczego.
Data aktu: 19/07/1988
Data ogłoszenia: 14/09/1988
Data wejścia w życie: 14/09/1988