Ulgi w opłatach taryfowych za niektóre usługi telefoniczne świadczone na rzecz kombatantów oraz wdów (wdowców) pozostałych po kombatantach.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU, ŻEGLUGI I ŁĄCZNOŚCI
z dnia 10 sierpnia 1988 r.
w sprawie ulg w opłatach taryfowych za niektóre usługi telefoniczne świadczone na rzecz kombatantów oraz wdów (wdowców) pozostałych po kombatantach.

Na podstawie art. 18 ust. 5 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. o szczególnych uprawnieniach kombatantów (Dz. U. Nr 16, poz. 122 i Nr 40, poz. 269, z 1986 r. Nr 42, poz. 202 oraz z 1987 r. Nr 14, poz. 84 i Nr 33, poz. 180) oraz art. 49 ust. 3 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o łączności (Dz. U. Nr 54, poz. 275 i z 1987 r. Nr 33, poz. 180) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Kombatanci - emeryci, renciści i inwalidzi uprawnieni są do:
1)
zniżki w wysokości 50% opłaty taryfowej za miesięczny abonament telefoniczny,
2)
zwolnienia od opłaty taryfowej za 20 telefonicznych jednostek licznikowych miesięcznie.
2.
Zniżka i zwolnienie od opłaty, o których mowa w ust. 1, zwane dalej "ulgą", przysługują również wdowom (wdowcom) - emerytom i rencistom pozostałym po kombatantach.
3.
Ulga przysługuje tylko na jedną stację telefoniczną zainstalowaną w lokalu mieszkalnym, w którym kombatant lub wdowa (wdowiec) - emeryt i rencista pozostały po kombatancie zameldowany jest na pobyt stały lub czasowy.
4.
Ulga przysługuje tylko w przypadku, gdy abonentem stacji telefonicznej jest kombatant lub małżonek kombatanta wspólnie z nim zamieszkały albo wdowa (wdowiec) - emeryt i rencista pozostały po kombatancie.
5.
Ulga, o której mowa, nie przysługuje osobom korzystającym z takiej ulgi na podstawie innych przepisów.
§  2.
Dokumentem potwierdzającym uprawnienie do ulgi jest
1)
dla kombatantów - emerytów, rencistów i inwalidów będących emerytami lub rencistami:
a)
legitymacja kombatancka lub zaświadczenie stwierdzające uprawnienia kombatanckie, wydane przez właściwy wojewódzki zarząd Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, były Urząd do Spraw Kombatantów lub Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej, albo dowód osobisty z dokonanym wpisem o posiadaniu uprawnień do świadczeń przysługujących kombatantom,
b)
dowód otrzymania emerytury (renty) za ostatni miesiąc,
2)
dla kombatantów - inwalidów nie będących emerytami lub rencistami:
a)
dokumenty, o których mowa w pkt 1 lit. a),
b)
orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, stwierdzające zaliczenie do jednej z grup inwalidów, albo w odniesieniu do inwalidów I lub II grupy - dowód osobisty z dokonanym wpisem o zaliczeniu na trwałe do I lub II grupy inwalidów,
3)
dla wdów (wdowców) - emerytów i rencistów pozostałych po kombatantach:
a)
dokumenty, o których mowa w pkt 1 lit. a), wydane kombatantowi przed jego śmiercią oraz akt zgonu kombatanta, a w razie braku takich dokumentów - legitymacja lub zaświadczenie właściwego zarządu wojewódzkiego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, stwierdzające uprawnienie wdowy (wdowca) do ulgi,
b)
dowód otrzymania emerytury (renty) za ostatni miesiąc.
§  3.
Uprawnienie do ulgi realizuje się w urzędach telekomunikacyjnych, właściwych dla miejsca zamieszkania osób uprawnionych, począwszy od pierwszego dnia najbliższego miesiąca po przedstawieniu dokumentów o których mowa w § 2.
§  4.
Traci moc zarządzenie Ministra Łączności z dnia 14 września 1987 r. w sprawie ulgi w opłacie taryfowej za abonament telefoniczny dla kombatantów oraz wdów (wdowców) pozostałych po kombatantach (Monitor Polski Nr 29, poz. 231).
§  5.
1.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lutego 1988 r.
2.
Nadpłaty z tytułu uiszczonych po dniu 1 lutego 1988 r. opłat taryfowych zaliczane są na poczet przyszłych należności.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024