Prawa i obowiązki oraz kwalifikacje osób prowadzących zajęcia praktyczne z uczniami szkół zawodowych i młodocianymi pracownikami.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 18 lipca 1988 r.
w sprawie praw i obowiązków oraz kwalifikacji osób prowadzących zajęcia praktyczne z uczniami szkół zawodowych i młodocianymi pracownikami.

Na podstawie § 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 września 1985 r. w sprawie zasad organizowania i finansowania praktycznej nauki zawodu oraz ponoszenia kosztów kształcenia przez zakłady pracy zatrudniające absolwentów szkół zawodowych (Dz. U. Nr 52, poz. 268) zarządza się, co następuje:
§  1.
Osoby wymienione w § 8, 9 i 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 września 1985 r. w sprawie zasad organizowania i finansowania praktycznej nauki zawodu oraz ponoszenia kosztów kształcenia przez zakłady pracy zatrudniające absolwentów szkół zawodowych (Dz. U. Nr 52, poz. 268), prowadzące zajęcia praktyczne z uczniami szkół zawodowych i młodocianymi pracownikami, zwanymi dalej "uczniami" i "młodocianymi", są zobowiązane do:
1)
prowadzenia tych zajęć zgodnie z programem nauczania i zasadami dydaktyki, z uwzględnieniem zmian zachodzących w technice, technologii i organizacji wytwarzania bądź działalności usługowej,
2)
kształtowania odpowiednich postaw społeczno-moralnych uczniów i młodocianych oraz wdrożenia ich do pracy zgodnej z obowiązującymi normami jakości i wydajności,
3)
udzielania uczniom i młodocianym stosownego instruktażu w zakresie wynikającym z programu nauczania,
4)
udzielania zindywidualizowanej pomocy niepełnosprawnym uczniom i młodocianym w przyswajaniu przez nich wiedzy i nabywaniu umiejętności wchodzących w zakres praktycznej nauki zawodu,
5)
zapoznania uczniów i młodocianych z przepisami o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz zapewnienia ścisłego ich przestrzegania,
6)
prowadzenia dokumentacji technicznej i pedagogicznej zajęć oraz dokonywania okresowych ocen uczniów i młodocianych na zasadach określonych odrębnymi przepisami,
7)
uczestniczenia w posiedzeniach rady pedagogicznej szkoły w sprawach dotyczących nauczania i wychowania uczniów i młodocianych, z którymi prowadzą zajęcia praktyczne.
§  2.
1.
Osoby prowadzące zajęcia praktyczne mogą odmówić ich prowadzenia, jeżeli nie zostały zapewnione bezpieczne i higieniczne warunki pracy albo jeżeli rodzaj zajęć obejmowałby prace niezgodne z programem nauczania.
2.
W przypadkach, o których mowa w ust. 1, osoba odmawiająca prowadzenia zajęć składa na piśmie odpowiednie oświadczenie wraz z uzasadnieniem i przedstawia kierownikowi zakładu pracy (warsztatu) oraz dyrektorowi szkoły.
§  3. 1
 
1.
Z zastrzeżeniem ust. 6 i 7 osoby nie będące nauczycielami mogą prowadzić zajęcia praktyczne, jeżeli posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe i pedagogiczne, odbyły przeszkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz odznaczają się właściwą postawą ideowo-moralną, dającą rękojmię należytego wypełniania powierzonych im obowiązków.
2.
Kwalifikacje zawodowe do prowadzenia zajęć praktycznych posiadają osoby legitymujące się wykształceniem średnim, wyższym lub równoważnym zawodowym w zakresie nauczanego zawodu lub specjalności oraz co najmniej dwuletnim stażem pracy w tym zawodzie lub specjalności.
3.
Kwalifikacje zawodowe do prowadzenia zajęć praktycznych w rzemieślniczych zakładach pracy posiadają osoby legitymujące się:
1)
wykształceniem wyższym lub średnim w zakresie nauczanego zawodu oraz co najmniej dwuletnim stażem pracy w zawodzie, którego będą nauczać, albo
2)
tytułem mistrza w rzemiośle lub
3)
tytułem mistrza w zawodzie.
4.
W uzasadnionych przypadkach zajęcia praktyczne mogą prowadzić osoby posiadające inne kwalifikacje niż określone w ust. 3. Decyzje w tych sprawach podejmuje kurator oświaty i wychowania na wniosek właściwej organizacji rzemieślniczej.
5.
Kwalifikacje pedagogiczne do prowadzenia zajęć praktycznych posiadają osoby, które ukończyły studia wyższe z przygotowaniem pedagogicznym, inny zakład kształcący nauczycieli albo odpowiedni kurs pedagogiczny.
6.
Przepisy ust. 2, 3 i 5 nie dotyczą osób, które przed wejściem w życie zarządzenia prowadziły zajęcia praktyczne, a ich kwalifikacje zawodowe i pedagogiczne w myśl dotychczasowych przepisów uznane były za wystarczające.
7.
W uzasadnionych przypadkach prowadzenie zajęć praktycznych może być powierzone osobom nie posiadającym kwalifikacji pedagogicznych, pod warunkiem że kwalifikacje te uzyskają w ciągu 1 roku od daty zatrudnienia.
§  4.
Kwalifikacje zawodowe i pedagogiczne wymagane od nauczycieli prowadzących zajęcia praktyczne określają odrębne przepisy.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 10 maja 1990 r. (M.P.90.20.161) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 maja 1990 r.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024