Realizacja budżetu państwa na rok 1988 r.

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 21 stycznia 1988 r.
w sprawie realizacji budżetu państwa na rok 1988.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, mając na uwadze zagrożenia, które wynikają z dalszego utrzymywania się destabilizacji rynku, oraz konieczność wprowadzenia zmodyfikowanych reguł ekonomicznych dla przedsiębiorstw, przyjął z istotnymi poprawkami przedłożony przez Rząd projekt ustawy budżetowej i projekty planów finansowych państwa na 1988 r. Pogłębianie się nierównowagi gospodarczej ma miejsce, mimo realizowania w ostatnich latach planowego wzrostu produkcji przemysłowej i rolnej oraz dochodu narodowego. Sejm wyraża zaniepokojenie z powodu zakładanego pogorszenia się sytuacji finansowej państwa w 1988 r. Pozostaje to w sprzeczności z celami drugiego etapu reformy gospodarczej, utrudniając wdrożenie do gospodarki mechanizmów ekonomicznych, zwiększających jej efektywność. Dlatego też Sejm przyjmując budżet na 1988 r. zobowiązuje Rząd do przedstawienia w czerwcu 1988 r. oceny aktualnej sytuacji finansowej i rynkowej.
Ocena ta zostanie rozpatrzona przez Sejm łącznie ze sprawozdaniem Rządu z wykonania narodowego planu społeczno-gospodarczego i budżetu państwa w 1987 r.

Sejm, uwzględniając znaczenie równowagi rynkowej i finansowej, zobowiązuje Rząd do przyspieszenia zdecydowanych i konsekwentnych działań w zakresie cenowych i pozacenowych czynników równoważenia rynku i budżetu centralnego. Dotyczy to w szczególności:

-
dalszego ograniczenia inwestycji finansowanych z budżetu,
-
wprowadzania przedsięwzięć, które w okresie braku selekcyjnego działania rynku umożliwią eliminację nieefektywnych inwestycji i przedsiębiorstw,
-
podjęcia kompleksowych działań zmierzających do poprawy jakości produkcji i usług,
-
podjęcia zdecydowanych przedsięwzięć likwidujących bariery biurokratyczne i finansowe, utrudniające dotychczas rozwój przedsiębiorczości oraz angażowanie środków przedsiębiorstw i ludności dla rozwoju produkcji rynkowej i eksportowej,
-
opracowania i wprowadzenia skutecznych zasad tworzenia systemu wynagrodzeń, opartych na powiązaniu płac z efektami pracy,
-
sprzyjania rozwojowi grup partnerskich oraz innych zespołowych form organizacji pracy,
-
ograniczenia luki inflacyjnej.

Sejm zaleca podjęcie działań zmierzających do ograniczenia wzrostu podaży pieniądza i zdecydowanego poddania działalności banków wymogom ekonomicznym oraz zachęcających do zwiększenia oszczędności finansowych, zarówno ludność, jak i przedsiębiorstwa.

Sejm, w sytuacji utrzymywania się zjawisk inflacyjnych, zobowiązuje Rząd do corocznego przedstawiania w ramach sprawozdań z wykonania narodowego planu społeczno-gospodarczego i budżetu państwa pogłębionej analizy poziomu życia społeczeństwa.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024