Zm.: obwieszczenie w sprawie ogłoszenia zmian w ogólnych warunkach ubezpieczenia mieszkań i taryfie składek za to ubezpieczenie.

OBWIESZCZENIE
PREZESA PAŃSTWOWEGO ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ
z dnia 21 czerwca 1988 r.
w sprawie ogłoszenia zmian w ogólnych warunkach ubezpieczenia mieszkań i taryfie składek za to ubezpieczenie.

1.
Na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 20 września 1984 r. o ubezpieczeniach majątkowych i osobowych (Dz. U. Nr 45, poz. 242) ogłasza się:
1)
zmiany w ogólnych warunkach ubezpieczenia mieszkań, stanowiących załącznik nr 1 do obwieszczenia Prezesa Państwowego Zakładu Ubezpieczeń z dnia 12 listopada 1985 r. w sprawie ogłoszenia ogólnych warunków ubezpieczenia mieszkań i taryfy składek za to ubezpieczenie (Monitor Polski Nr 38, poz. 256), zatwierdzone uchwałą nr 108 Rady Ubezpieczeniowej z dnia 31 maja 1988 r.,
2)
zmiany w taryfie składek za ubezpieczenie mieszkań, stanowiącej załącznik nr 2 do powołanego w pkt 1 obwieszczenia Prezesa Państwowego Zakładu Ubezpieczeń, zatwierdzone uchwałą nr 109 Rady Ubezpieczeniowej z dnia 31 maja 1988 r.
2.
Zmiany, o których mowa w ust. 1, stanowią załączniki nr 1 i 2 do niniejszego obwieszczenia.
3.
Zmiany, o których mowa w ust. 1, wchodzą w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

ZMIANY W OGÓLNYCH WARUNKACH UBEZPIECZENIA MIESZKAŃ

W ogólnych warunkach ubezpieczenia mieszkań wprowadza się następujące zmiany:

1) w § 7:

a) pkt 6 otrzymuje brzmienie:

"6) powstałe wskutek zawilgocenia mieszkania i pomieszczeń z powodu nieszczelności instalacji wodnokanalizacyjnej lub urządzeń odprowadzających wodę z dachu (rur spustowych i rynien), jeżeli spowodowane zostały zaniedbaniem przez ubezpieczającego obowiązku konserwacji tych urządzeń i instalacji w obrębie ubezpieczonego mieszkania lub budynku stanowiącego własność ubezpieczającego",

b) pkt 7 otrzymuje brzmienie:

"7) powstałe wskutek przenikania wód gruntowych",

2) w § 11:

a) dodaje się nowy ust. 3 w brzmieniu:

"3. Jeżeli umowa ubezpieczenia została zawarta według zasad określonych w § 21 ust. 2, wysokość szkody w przedmiotach pochodzenia zagranicznego, które nie są importowane do PRL, ustala się na podstawie cen komisowych, a w przypadku przedmiotów zakupionych za waluty wymienialne - z zastosowaniem przelicznika ustalonego przez Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego «Pewex».",

b) dotychczasowy ust. 3 oznacza się jako ust. 4, a zawarte w nim wyrazy "w ust. 1 i 2" zastępuje się wyrazami "w ust. 1, 2 i 3",

c) dotychczasowy ust. 4 i 5 oznacza się jako ust. 5 i 6,

3) w § 12 w ust. 2 na końcu zdania dodaje się wyrazy "z uwzględnieniem § 11 ust. 3",

4) § 21 otrzymuje brzmienie:

"§ 21. 1. Odpowiedzialność PZU z tytułu umowy ubezpieczenia mieszkania może być, za opłatą dodatkowej składki, rozszerzona na ruchomości domowe lub stałe elementy mieszkania określone w § 9 ust. 2 pkt 1 i 2 - w granicach zadeklarowanej dodatkowej sumy ubezpieczenia.

2. Przy ubezpieczeniu mieszkań na sumy od 400 tys. zł w umowie może być ustalone, że wysokość szkody w przedmiotach pochodzenia zagranicznego, nie importowanych do PRL, określa się na zasadach § 11 ust. 3; nie stosuje się wówczas obniżki składki, o której mowa w § 3 pkt 2 taryfy składek za ubezpieczenie mieszkań".

ZAŁĄCZNIK Nr  2

ZMIANY W TARYFIE SKŁADEK ZA UBEZPIECZENIE MIESZKAŃ

W taryfie składek za ubezpieczenie mieszkań wprowadza się następujące zmiany:

1) w § 2 pkt 5 otrzymuje brzmienie:

"5) za ubezpieczenia dodatkowe:

a) dzieł sztuki, przedmiotów ze srebra, złota lub platyny, monet złotych i srebrnych oraz prawdziwej biżuterii - 11‰,

b) stałych elementów mieszkania - 11‰

- od każdego tysiąca złotych dodatkowo zadeklarowanej sumy ubezpieczenia",

2) w § 3:

a) po początkowych wyrazach "W ubezpieczeniu mieszkań" dodaje się wyrazy "z wyjątkiem ubezpieczeń dodatkowych",

b) w pkt 2 na końcu dodaje się zdanie w brzmieniu: "Obniżek tych nie stosuje się w umowach ubezpieczenia, w których wysokość szkody ustalana jest na zasadach określonych w § 11 ust. 3 ogólnych warunków ubezpieczenia mieszkań.",

3) dodaje się § 4 w brzmieniu:

"§ 4. Prezes PZU może wprowadzić na terenie danego województwa inne stawki aniżeli określone w § 2 i 3, jeżeli zachodzi taka potrzeba ze względów akwizycyjnych i uwarunkowana jest wynikami ubezpieczenia."

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024