Określenie trybu przekazywania informacji o osobach nie mających prawa wybierania oraz nie biorących udziału w głosowaniu w wyborach do rad narodowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 15 kwietnia 1988 r.
w sprawie określenia trybu przekazywania informacji o osobach nie mających prawa wybierania oraz nie biorących udziału w głosowaniu w wyborach do rad narodowych.

Na podstawie art. 37 ust. 5 ustawy z dnia 13 lutego 1984 r. - Ordynacja wyborcza do rad narodowych (Dz. U. z 1988 r. Nr 7, poz. 55) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Sądy przekazują terenowym organom administracji państwowej stopnia podstawowego właściwym w sprawach ewidencji ludności, sporządzającym spisy wyborców, zwanym dalej "terenowymi organami" - informacje o osobach:
1)
ubezwłasnowolnionych całkowicie lub częściowo prawomocnym orzeczeniem sądu z powodu choroby psychicznej,
2)
pozbawionych praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, jeżeli koniec tej kary przypada po dniu wyborów.
2.
Informacje o osobach, o których mowa w ust. 1, przekazują terenowym organom sądy I instancji, z wyjątkiem wypadków, gdy akta sprawy, w której uprawomocniło się orzeczenie powodujące utratę prawa wybierania, znajdują się w sądzie II instancji; w tych wypadkach informacje przekazuje ten sąd, czyniąc o tym stosowną wzmiankę w aktach sprawy.
3.
Sąd Wojewódzki w Warszawie przekazuje terenowym organom informacje o osobach pozbawionych praw wyborczych prawomocnym wyrokiem Trybunału Stanu.
§  2.
1.
Zakłady karne i areszty śledcze przekazują terenowym organom informacje o osobach:
1)
odbywających karę pozbawienia wolności albo karę aresztu, jeżeli koniec kary przypada po dniu wyborów,
2)
tymczasowo aresztowanych.
2.
Ośrodki przystosowania społecznego przekazują terenowym organom informacje o osobach umieszczonych w tych ośrodkach, jeżeli przewidywany termin ich zwolnienia przypada po dniu wyborów.
§  3.
1.
Informacje, o których mowa w § 1 i 2, sporządza się według wzorów ustalonych w załącznikach nr 1 i 2 do zarządzenia, a następnie przekazuje się terenowym organom właściwym według miejsca ostatniego pobytu stałego osób, których informacje dotyczą.
2.
Informacje, o których mowa w § 1 i 2, dotyczące osób zameldowanych na pobyt czasowy obejmujący dzień wyborów, przekazuje się również terenowym organom właściwym według miejsca ostatniego pobytu czasowego tych osób.
§  4.
Informacje, o których mowa w § 1 i 2, przekazuje się terenowym organom najpóźniej w 45 dniu przed dniem wyborów.
§  5.
1.
W razie uprawomocnienia się orzeczenia sądu lub Trybunału Stanu wobec osoby, o której mowa w § 1, po upływie terminu określonego w § 4, informacje o takiej osobie przekazuje się terenowemu organowi niezwłocznie, najpóźniej na dwa dni przed dniem wyborów.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w odniesieniu do informacji dotyczących osób, o których mowa w § 2.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

(grafikę pominięto)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

 (grafikę pominięto)

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024