Prawa i obowiązki sołtysa w realizacji zadań z zakresu administracji państwowej.

UCHWAŁA Nr 154
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 listopada 1987 r.
w sprawie praw i obowiązków sołtysa w realizacji zadań z zakresu administracji państwowej.

Na podstawie art. 166 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 1983 r. o systemie rad narodowych i samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 41, poz. 185 i Nr 62, poz. 286, z 1984 r. Nr 21, poz. 100 i Nr 31, poz. 173, z 1985 r. Nr 14, poz. 60 i Nr 50, poz. 262, z 1986 r. Nr 47, poz. 227 oraz z 1987 r. Nr 14, poz. 83 i Nr 33, poz. 181) Rada Ministrów w porozumieniu z Radą Państwa uchwala, co następuje:
§  1.
Sołtys będąc organem samorządu mieszkańców wsi wykonuje również, powierzone mu przepisami prawa, zadania z zakresu administracji państwowej, a w szczególności:
1)
współdziała z naczelnikiem gminy w realizacji, na terenie wsi, zadań określonych planami społeczno-gospodarczymi gminy, w tym zwłaszcza w zakresie:
a)
zagospodarowania gruntów i ich ochrony, prawidłowego przebiegu prac polowych, stosowania środków służących zwiększaniu produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz zmniejszaniu szkód w uprawach i plonach,
b)
ochrony życia i zdrowia ludności,
c)
ochrony środowiska naturalnego,
d)
oświaty i kultury,
e)
zarządu mieniem gminnym,
f)
zaopatrzenia mieszkańców wsi w wodę,
g)
podnoszenia stanu sanitarnego, zapobiegania epidemiom, utrzymywania czystości, porządku, estetyki w zagrodach i budynkach użyteczności publicznej oraz na drogach,
h)
opieki społecznej;
2)
realizuje wynikające z przepisów prawa obowiązki dotyczące:
a)
organizowania wykonywania przez mieszkańców sołectwa prawnych obowiązków wobec państwa, a zwłaszcza poboru w drodze inkasa podatków i opłat oraz poboru innych należności pieniężnych od mieszkańców sołectwa - jeżeli ich pobór należy do obowiązków organów administracji państwowej,
b)
zapobiegania powodziom i likwidacji ich skutków,
c)
bezpieczeństwa pożarowego, w tym ustalania kolejności pełnienia wart przeciwpożarowych, środków i sposobów alarmowania oraz tras obchodu wartowników,
d)
organizowania pierwszej pomocy dla mieszkańców dotkniętych klęską żywiołową,
e)
zadań w zakresie obronności,
f)
przestrzegania wykonywania przez mieszkańców obowiązku meldunkowego oraz obowiązków wynikających z przepisów porządkowych terenowych organów władzy i administracji państwowej.
§  2.
1.
Sołtys wykonuje czynności związane z bezpośrednią obsługą ludności, a w szczególności:
1)
w zakresie zleconym przez naczelnika gminy - potwierdza okoliczności, których potwierdzenia przy załatwianiu przez mieszkańców sołectwa spraw w urzędach i instytucjach wymagają przepisy prawa,
2)
opiniuje podania w sprawach ulg i umorzeń należności podatkowych oraz innych państwowych należności pieniężnych od mieszkańców sołectwa, a także może odroczyć termin płatności tych należności na okres jednego miesiąca w razie choroby osoby zobowiązanej, śmierci w jej rodzinie, pożaru, pomoru inwentarza, powodzi, gradobicia lub innych wypadków losowych,
3)
sygnalizuje naczelnikowi gminy potrzebę przeprowadzenia przez właściwe organy kontroli działalności jednostek organizacyjnych urzędów i instytucji wykonujących obsługę ludności sołectwa,
4)
zawiadamia naczelnika gminy o okolicznościach mogących spowodować wstrzymanie egzekucji administracyjnej, polegającej na zajęciu lub odebraniu ruchomości, odebraniu nieruchomości, opróżnieniu lokalu lub innych pomieszczeń - informując o tym pracownika dokonującego egzekucji,
5)
uczestniczy przy czynnościach egzekucyjnych wykonywanych przez egzekutora lub poborcę skarbowego,
6)
doręcza rolnikom formularze zeznań podatkowych, nakazy płatnicze oraz upomnienia na należności pieniężne ustalane przez organ administracji państwowej stopnia podstawowego.
2.
Naczelnik gminy może określić inne obowiązki sołtysa z zakresu administracji państwowej, wynikające z odrębnych przepisów.
§  3.
W celu realizacji zadań, o których mowa w § 1 i 2, sołtys:
1)
organizuje mieszkańców wsi do wykonywania wspólnych zadań i przedsięwzięć,
2)
współpracuje z organizacjami politycznymi, społecznymi, społeczno-zawodowymi i młodzieżowymi działającymi na terenie sołectwa,
3)
współdziała z organami administracji państwowej w wykonywaniu przez nie czynności urzędowych,
4)
współpracuje z państwowymi, spółdzielczymi i społecznymi jednostkami poradnictwa rolniczego, upowszechniania wiedzy i postępu w rolnictwie oraz obsługi rolnictwa i mieszkańców wsi.
§  4.
1.
Zadania z zakresu administracji państwowej sołtys realizuje pod kierownictwem naczelnika gminy, który udziela sołtysowi pomocy w wykonywaniu tych zadań oraz sprawuje bieżącą kontrolę ich realizacji.
2.
Co najmniej raz w roku sołtys na zebraniu wiejskim składa sprawozdanie z realizacji swoich zadań z zakresu administracji państwowej, a zwłaszcza z wyników inkasa należności podatkowych oraz z wywiązywania się obywateli z innych obowiązków wobec państwa.
§  5.
Sołtys bierze udział w okresowych naradach organizowanych przez naczelnika gminy.
§  6.
1.
Przy wykonywaniu obowiązków sołtys korzysta z ochrony prawnej, jaka przysługuje funkcjonariuszom publicznym.
2.
W razie wykonywania czynności z zakresu administracji państwowej poza obszarem sołectwa, sołtysowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu na zasadach określonych dla pracowników urzędu gminy.
§  7.
1.
Sołtys w czasie pełnienia obowiązków nosi odznakę sołtysa i posługuje się pieczątką oraz legitymacją sołtysa.
2.
Odznaka sołtysa jest metalowa, okrągła, o średnicy 40 mm, z wytłoczonym wizerunkiem orła pośrodku i napisem u dołu "Sołtys". Odznakę nosi się na prawej stronie piersi.
3.
Wzór pieczątki oraz legitymacji sołtysa określa załącznik do uchwały.
4.
Przed domem, w którym mieszka sołtys, powinna znajdować się tablica koloru czerwonego z białym napisem "Sołtys" oraz tablica do wywieszania ogłoszeń.
5.
Sprawy związane z wręczaniem i przekazywaniem odznaki, legitymacji, pieczątki i tablicy sołtysa należą do naczelnika gminy.
§  8.
1.
Sołtys za wzorowe wykonywanie obowiązków może być wyróżniony przez wojewodę lub naczelnika gminy:
1)
listem pochwalnym,
2)
dyplomem uznania,
3)
nagrodą pieniężną lub rzeczową,
4)
w innej formie.
2.
Środki finansowe na nagrody, o których mowa w ust. 1, powinny być zapewnione w budżecie rady narodowej odpowiedniego stopnia.
3.
Wojewoda z inicjatywy własnej lub naczelnika gminy może wystąpić z wnioskiem o nadanie sołtysowi szczególnie wyróżniającemu się w wykonywaniu obowiązków odznaczenia państwowego lub odznaki regionalnej.
§  9.
Za czynności związane z wykonywaniem zadań z zakresu administracji państwowej sołtys pobiera ekwiwalent w wypadkach określonych w odrębnych przepisach.
§  10.
Przepisy uchwały stosuje się odpowiednio do członka rady sołeckiej zastępującego sołtysa w wypadkach określonych w przepisach o samorządzie mieszkańców wsi.
§  11.
Ilekroć w uchwale jest mowa:
1)
o gminnej radzie narodowej - rozumie się przez to również dzielnicową radę narodową, miejską radę narodową oraz radę narodową miasta i gminy,
2)
o wojewodzie - rozumie się przez to również prezydenta miasta: stołecznego Warszawy, Krakowa i Łodzi,
3)
o naczelniku gminy - rozumie się przez to również naczelnika dzielnicy, prezydenta miasta innego niż wymienione w pkt 2, naczelnika miasta oraz naczelnika miasta i gminy,
4)
o urzędzie gminy - rozumie się przez to również urząd dzielnicowy, urząd miejski oraz urząd miasta i gminy.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

1. WZÓR PIECZĄTKI PODŁUŻNEJ SOŁTYSA

Sołectwo ..................
SOŁTYS
Gmina .....................
2. WZÓR LEGITYMACJI SOŁTYSA
(wizerunek orła)
LEGITYMACJA SOŁTYSA

Strony wewnętrzne legitymacji sołtysa:

............................................

(pieczęć podłużna gminnej rady narodowej)

Obywatel .........................

..................................

jest sołtysem

LEGITYMACJA Nr .... w sołectwie .....................
w gminie ........................
w kadencji ......................
Ważna z dowodem osobistym na rok: Przewodniczący

Rady Narodowej

..............

(podpis)

................

(data wydania)

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1987.35.295

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Prawa i obowiązki sołtysa w realizacji zadań z zakresu administracji państwowej.
Data aktu: 09/11/1987
Data ogłoszenia: 08/12/1987
Data wejścia w życie: 08/12/1987