Zasady kształtowania w układach zbiorowych pracy wynagrodzeń oraz innych świadczeń i uprawnień związanych z pracą w latach 1987-1990.

UCHWAŁA Nr 122
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 sierpnia 1987 r.
w sprawie zasad kształtowania w układach zbiorowych pracy wynagrodzeń oraz innych świadczeń i uprawnień związanych z pracą w latach 1987-1990.

Na podstawie art. 240 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. Nr 24, poz. 141 z 1975 r. Nr 16, poz. 91, z 1981 r. Nr 6, poz. 23, z 1982 r. Nr 31, poz. 214, z 1985 r. Nr 20, poz. 85 i Nr 35, poz. 162 oraz z 1986 r. Nr 42, poz. 201), po porozumieniu z ogólnokrajową organizacją międzyzwiązkową, uchwala się, co następuje:
§  1.
1.
Układ określa zasady wynagradzania i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą, z zachowaniem ustaleń polityki płac i świadczeń, zawartych w narodowym planie społeczno-gospodarczym na dany okres, uwzględniając środki realizacji polityki społeczno-gospodarczej, a w szczególności:
1)
uwzględnia aktualną i przewidywaną sytuację finansową zakładu pracy, uzależniając wzrost wynagrodzeń i świadczeń związanych z pracą od wypracowania przez zakład środków na wynagrodzenia, zgodnie z zasadami samofinansowania,
2)
kształtuje zasady wynagradzania, ze szczególnym uwzględnieniem ich motywacyjnej funkcji, głównie przez ustalanie wysokości wynagrodzenia w zależności od wyników pracy.
2.
Układ uwzględnia ustalone w odrębnych przepisach zasady tworzenia zakładowych systemów wynagradzania, wprowadzanych zakładowymi umowami zbiorowymi.
3.
Układ nie reguluje zasad wynagradzania kierowników zakładów pracy.
§  2.
Organy uprawnione do zawarcia układu ze strony zakładów pracy powinny przed zawarciem układu dokonać oceny skutków finansowych jego wprowadzenia, a w szczególności określić:
1)
kwoty środków na wynagrodzenia niezbędne do wprowadzenia w zakładach pracy poszczególnych składników wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą na poziomie minimalnym określonym w układzie,
2)
przyrost środków na wynagrodzenia w poszczególnych zakładach pracy, wynikający z różnicy między kwotą środków obliczoną zgodnie z pkt 1 i dotychczasową wysokością tych środków; przyrost środków określa się:
a)
dla pierwszego miesiąca i dla 12 miesięcy następujących bezpośrednio po zawarciu układu w porównaniu z ostatnim miesiącem i z 12 miesiącami bezpośrednio poprzedzającymi zawarcie układu,
b)
dla okresu pozostającego do końca roku kalendarzowego, licząc od daty zawarcia układu, w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku kalendarzowego;
3)
źródła pokrycia przyrostu środków na wynagrodzenia, o których mowa w pkt 2.
§  3.
Układ nie może ograniczać możliwości określania przez zakładową umowę zbiorową stosowania różnych form wynagradzania, właściwych dla danego zakładu pracy, rodzaju wykonywanej w nim pracy i systemu organizacji pracy.
§  4.
Układ określa, że przewidziane w art. 241 § 3 Kodeksu pracy najniższe wynagrodzenie ustalone w układzie stanowi najniższą miesięczną stawkę wynagrodzenia zasadniczego ustaloną w układzie dla najniższej kategorii zaszeregowania.
§  5.
Układ nie może wprowadzać dodatku do wynagrodzenia zasadniczego, który przysługiwałby:
1)
za czynności już objęte wynagrodzeniem zasadniczym lub innym składnikiem wynagrodzenia,
2)
wyłącznie z tytułu posiadania przez pracownika określonych kwalifikacji lub uprawnień, chyba że dodatek taki przewidują odrębne przepisy dotyczące pracowników zatrudnionych w zakładzie pracy objętym układem.
§  6.
W wypadku wprowadzenia przez układ: dodatku funkcyjnego, dodatkowego wynagrodzenia za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, szczególnie uciążliwych lub niebezpiecznych, dodatku za staż pracy, nagrody jubileuszowej, odprawy pieniężnej w związku z przejściem na emeryturę lub rentę, układ określa te składniki według zasad przewidzianych w § 7-11.
§  7.
Układ ustalając wysokość dodatku funkcyjnego różnicuje ją w zależności od kategorii zakładu pracy.
§  8.
1.
Dodatkowe wynagrodzenie za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, szczególnie uciążliwych lub niebezpiecznych układ ustala z uwzględnieniem stopnia szkodliwości, uciążliwości i niebezpieczeństwa pracy, określonych przez Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej i po porozumieniu z ogólnokrajową organizacją międzyzwiązkową, na podstawie oceny warunków pracy załóg i opinii właściwych instytutów naukowo-badawczych lub innych jednostek badawczo-rozwojowych.
2.
W razie wykonywania prac w warunkach zaliczonych do różnych stopni szkodliwości, uciążliwości i niebezpieczeństwa pracy przysługuje z tego tytułu tylko jedno dodatkowe wynagrodzenie, w wyższej wysokości.
§  9.
1.
Wysokość dodatku za staż pracy oraz zasady jego przyznawania układ ustala - z zastrzeżeniem ust. 2 - z zachowaniem przewidzianych w dotychczasowych przepisach:
1)
okresów pracy wymaganych do nabycia uprawnień do dodatku,
2)
wysokości procentowej dodatków,
3)
zasad zaliczania okresów poprzedniego zatrudnienia wymaganych do nabycia uprawnień do dodatku.
2.
Układ może ustalić, że dodatek za staż pracy będzie się zwiększał w okresach krótszych niż określone w dotychczasowych przepisach, nie częściej jednak niż co rok, pod warunkiem zachowania przewidzianych w dotychczasowych przepisach minimalnych i maksymalnych okresów pracy wymaganych do nabycia uprawnień do tego dodatku oraz procentowych wymiarów dodatku za staż pracy (dodatek kroczący).
§  10.
1.
Wysokość nagrody jubileuszowej oraz zasady jej przyznawania układ ustala z uwzględnieniem ust. 2-5.
2.
Zasady ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej określają powszechnie obowiązujące przepisy.
3.
Wysokość nagrody jubileuszowej po 10 latach pracy wynosi 100% podstawy wymiaru i zwiększa się po każdym następnym 5-letnim okresie pracy o 50% podstawy wymiaru, a począwszy od 25 lat pracy - 100% tej podstawy, z tym że nagroda przysługuje po przepracowaniu okresu ustalonego w dotychczasowych przepisach.
4.
Układ może ustalić, że minimalny okres zatrudnienia wymagany do nabycia uprawnień do nagrody jubileuszowej wynosi 15 lat oraz że nagroda przysługuje po każdym następnym 5-letnim okresie pracy.
5.
Podstawę wymiaru nagrody jubileuszowej stanowi obowiązujące w dniu nabycia uprawnienia do nagrody przyjęte wynagrodzenie w myśl art. 241 § 3 Kodeksu pracy.
§  11.
1.
Wysokość jednorazowej odprawy pieniężnej w związku z przejściem na emeryturę lub rentę inwalidzką oraz zasady jej przyznawania układ ustala z uwzględnieniem ust. 2-6.
2.
Jednorazowa odprawa pieniężna przysługuje po przepracowaniu okresu ustalonego w układzie. Okres ten ustala się jako wielokrotność 5 lat pracy, z tym że minimalny okres zatrudnienia wymagany do nabycia uprawnień do odprawy pieniężnej nie może być krótszy niż 10 lat.
3.
Układ może ustalać, że minimalny okres zatrudnienia wymagany do nabycia uprawnień do odprawy pieniężnej jest krótszy niż 10 lat, jeżeli dotychczasowe przepisy przewidują odprawę po przepracowaniu takiego okresu. W tym wypadku przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio, z tym że następny okres zatrudnienia nie może być krótszy niż 10 lat.
4.
Przy ustalaniu okresów pracy i innych okresów uprawniających do odprawy pieniężnej stosuje się odpowiednio przepis § 10 ust. 2.
5.
Wysokość odprawy pieniężnej po 10 latach pracy wynosi 100% podstawy wymiaru i zwiększa się po każdym następnym 5-letnim okresie pracy o 50%, a począwszy od 25 lat pracy - o 100% tego wymiaru. W wypadku, o którym mowa w ust. 3, wysokość odprawy pieniężnej wynosi 100% podstawy wymiaru.
6.
Pracownikowi przysługuje jednorazowa odprawa pieniężna w wysokości 100% podstawy wymiaru mimo nieprzepracowania minimalnego okresu wymaganego do nabycia uprawnień do odprawy, jeżeli przejście na rentę inwalidzką nastąpiło wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.
§  12.
W razie wprowadzenia przez układ premii, zakres i warunki jej przyznawania uzależnia się od sytuacji finansowej zakładu pracy.
§  13.
Przy ustalaniu procentowego udziału świadczeń branżowych w wynagrodzeniu ogółem, w myśl art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 24 listopada 1986 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy (Dz. U. Nr 42, poz. 201), bierze się pod uwagę świadczenia deputatowe oraz dodatkowe wynagrodzenia i świadczenia wynikające z dotychczasowych układów oraz kart pracowniczych, zaliczone do wynagrodzeń na podstawie przepisów w sprawie klasyfikacji wynagrodzeń w jednostkach gospodarki uspołecznionej.
§  14.
Do układu zawieranego dla pracowników zakładów pracy nie uprawnionych do tworzenia zakładowych systemów wynagradzania:
1)
przepisy § 1 ust. 1 pkt 1 oraz § 2 stosuje się odpowiednio,
2)
przepisów § 1 ust. 2 oraz § 3 i 7 nie stosuje się.
§  15.
Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1)
układzie - rozumie się przez to układ zbiorowy pracy zawarty po dniu 31 grudnia 1986 r.,
2)
dotychczasowym układzie - rozumie się przez to układ zbiorowy pracy, zawarty przed dniem 1 stycznia 1987 r.,
3)
zakładzie pracy - rozumie się przez to zakład pracy objęty układem, o którym mowa w pkt 1,
4)
dotychczasowych przepisach - rozumie się przez to obowiązujące w zakładzie pracy przed dniem wejścia w życie układu przepisy o wynagradzaniu.
§  16.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1987.26.206

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady kształtowania w układach zbiorowych pracy wynagrodzeń oraz innych świadczeń i uprawnień związanych z pracą w latach 1987-1990.
Data aktu: 17/08/1987
Data ogłoszenia: 09/09/1987
Data wejścia w życie: 09/09/1987