Realizacja ustawodawstwa dotyczącego bezpieczeństwa i higieny pracy.

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 6 maja 1987 r.
w sprawie realizacji ustawodawstwa dotyczącego bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przyjmuje do zatwierdzającej wiadomości informację Rządu o realizacji ustawodawstwa dotyczącego bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sejm stwierdza, że obowiązujące przepisy dotyczące zapewnienia odpowiednich warunków pracy generalnie odpowiadają potrzebom społeczno-gospodarczym. Pozytywnie należy ocenić wprowadzone w ostatnich latach w życie nowe regulacje prawne, uwzględniające zasady reformy gospodarczej oraz zwiększoną odpowiedzialność i uprawnienia zakładów pracy. Istotne znaczenie mają również preferencje ekonomiczno-finansowe dla przedsięwziąć inwestycyjnych i modernizacyjnych, mających na celu poprawę warunków pracy oraz sprzyjających produkcji odzieży ochronnej i urządzeń ograniczających zagrożenia związane z wykonywaniem określonych zawodów.

Sejm podkreśla potrzebę stałego konfrontowania przepisów z aktualnym stanem warunków pracy. W szczególności istotne jest szybkie dostosowywanie przepisów do zachodzących zmian w procesach technologicznych oraz w systemie zarządzania. W związku z wdrażaniem drugiego etapu reformy gospodarczej oraz planowanym przyspieszeniem rozwoju społeczno-gospodarczego kraju w oparciu o nowoczesną technikę - problemy te nabierają szczególnego znaczenia.

W związku z tym należy przewidywać m. in. konieczność wprowadzenia dalszych zmian w Kodeksie pracy, wydania nowych przepisów dotyczących społecznych przeglądów warunków pracy oraz prac wzbronionych młodocianym. Istnieje potrzeba przeprowadzenia przeglądu i kodyfikacji przepisów branżowych z punktu widzenia ich aktualności i kompletności.

Istotne znaczenie dla doskonalenia przepisów dotyczących warunków pracy powinno mieć ich uwzględnianie w nowych układach zbiorowych pracy. Poza uprawnieniami pracowniczymi układy te powinny określać szczególne zadania i obowiązki pracowników i zakładów pracy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, dostosowując je do warunków pracy uwzględniających właściwości gałęzi pracy lub zawodu.

Sejm podkreśla, że o warunkach pracy decyduje w istotnej mierze przestrzeganie w zakładach pracy przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Należy stwierdzić pewien postęp w ograniczaniu zagrożeń zawodowych, co znalazło wyraz w zmniejszeniu liczby wypadków przy pracy.

Jednakże aktualny stan bezpieczeństwa i higieny pracy w wielu zakładach jest nadal wysoce niezadowalający. Jego przyczyną jest niedocenianie zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy przez organy przedsiębiorstw, niedostateczna dyscyplina w przestrzeganiu przepisów przez pracowników i nadzór, brak inicjatywy w pobudzaniu postępu techniczno-organizacyjnego. Kontrole nadal stwierdzają przypadki naruszania przepisów dotyczących ochrony pracy kobiet i młodocianych oraz nadmierne wydłużanie czasu pracy. W stosunku do osób odpowiedzialnych za naruszanie ustawodawstwa pracy nie zawsze wyciągane są przewidziane prawem wnioski.

Niepokojącym zjawiskiem jest duża liczba wypadków w indywidualnych gospodarstwach rolnych. Podjęte działania w tym zakresie przez organizacje społeczno-zawodowe rolników należy umacniać oraz wspierać odpowiednimi decyzjami Rządu.

Ujemny wpływ na kształtowanie właściwych warunków pracy wywiera trudna sytuacja gospodarcza kraju. Dotyczy to zwłaszcza nadmiernego zużycia majątku trwałego, braku niektórych urządzeń technicznych oraz środków finansowych. Działając w celu pełnej realizacji zadań produkcyjnych, podnosząc jakość produkcji, realizując zadania oszczędnościowe, zapewniając ład, porządek i dyscyplinę produkcyjną, przedsiębiorstwa stwarzają możliwości istotnej poprawy warunków pracy swych załóg.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej:

- zwraca się do Rządu o skuteczniejsze rozwiązywanie problemów bezpieczeństwa i higieny pracy w odniesieniu do wszystkich środowisk zawodowych, a zwłaszcza o zapewnienie większej dyscypliny przestrzegania przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, wzmożenie działalności modernizacyjnej i inwestycyjnej, mającej na celu poprawienie warunków pracy, zapewnienie lepszej jakości urządzeń i odzieży ochronnej, o nasilenie działań szkoleniowych;

- podkreśla istotną rolę związków zawodowych w oddziaływaniu na postawy pracowników oraz w społecznej kontroli działalności administracji w zakresie stanowienia i realizacji przepisów dotyczących warunków pracy;

- zwraca uwagę na konieczność edukacji społecznej w dziedzinie przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, za pośrednictwem szkolnictwa podstawowego, średniego i wyższego, środków masowego przekazu, działalności organizacji techniczno-naukowych.

Przed kierownictwami zakładów pracy, organizacjami związkowymi i samorządami pracowniczymi stoi zadanie, by niemałe środki i szerokie przewidziane prawem możliwości działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy były w pełni i w sposób racjonalny wykorzystane dla dobra ludzi pracy.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024