Prowadzenie przyzakładowego tuczu trzody chlewnej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA, LEŚNICTWA I GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ
z dnia 30 stycznia 1986 r.
w sprawie prowadzenia przyzakładowego tuczu trzody chlewnej.

Na podstawie art. 3 ust. 1 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301, z 1956 r. Nr 54, poz. 244 i z 1971 r. Nr 12, poz. 115), § 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 16 kwietnia 1954 r. w sprawie przekazania Ministrowi Skupu uprawnień do wydawania przepisów o gospodarowaniu zwierzętami rzeźnymi (Monitor Polski Nr A-37, poz. 509) oraz § 1 zarządzenia nr 65 Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 stycznia 1957 r. w sprawie przekazania uprawnień do wydawania przepisów o gospodarowaniu mięsem (Monitor Polski Nr 20, poz. 148) i w związku z § 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1985 r. w sprawie określenia kompetencji niektórych naczelnych i centralnych organów administracji państwowej zastrzeżonych w przepisach szczególnych dla organów zniesionych (Dz. U. Nr 63, poz. 334) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przyzakładowy tucz trzody chlewnej mogą prowadzić państwowe, spółdzielcze i społeczne jednostki organizacyjne, zwane dalej "jednostkami", prowadzące stołówki, zakłady lub punkty gastronomiczne. Jednostki nie mogą zlecać prowadzenia tuczu innym jednostkom organizacyjnym lub osobom fizycznym.
2.
Przyzakładowy tucz trzody chlewnej może być prowadzony wyłącznie w oparciu o odpadki pokarmowe i pasze z produkcji własnej oraz pasze ogólnodostępne.
3.
O podjęciu tuczu trzody chlewnej jednostki są obowiązane zawiadomić wojewódzkiego lekarza weterynarii.
§  2.
1.
Jednostki mogą zaopatrywać się w prosięta i warchlaki do tuczu z dowolnych źródeł.
2.
Okres tuczu trzody chlewnej nie może być krótszy niż 3 miesiące.
3.
Jeżeli ilość trzody chlewnej przekracza własne potrzeby jednostki, nadwyżki trzody powinny być sprzedane jednostkom gospodarki uspołecznionej uprawnionym do skupu trzody chlewnej. Jednostce sprzedającej nadwyżki trzody chlewnej przysługują uprawnienia przewidziane dla kontraktujących producentów będących jednostkami gospodarki uspołecznionej.
§  3.
1.
Ubój trzody chlewnej z przyzakładowego tuczu może być dokonywany wyłącznie w rzeźniach przedsiębiorstw przemysłu mięsnego lub spółdzielni zgrupowanych w "Społem" Centralnym Związku Spółdzielni Spożywców i Centralnym Związku Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
2.
Państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej i rolnicze spółdzielnie produkcyjne mogą dokonywać uboje we własnych punktach uboju.
3.
Jednostki są obowiązane prowadzić ewidencje mięsa, podrobów i tłuszczy, uzyskanych z uboju trzody chlewnej.
§  4.
1.
Uzyskane mięso, podroby, tłuszcze oraz wyprodukowane z tych surowców przetwory jednostki przeznaczają na zaopatrzenie prowadzonych przez siebie stołówek, zakładów lub punktów gastronomicznych.
2.
Nadwyżki mięsa, podrobów i tłuszczy powinny być sprzedane jednostkom wymienionym w § 3 ust. 1.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024