Krajowe normy ubytków naturalnych niektórych artykułów przewożonych transportem kolejowym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 23 czerwca 1986 r.
w sprawie krajowych norm ubytków naturalnych niektórych artykułów przewożonych transportem kolejowym.

Na podstawie art. 67 ust. 2 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. - Prawo przewozowe (Dz. U. Nr 53, poz. 272) oraz § 9 ust. 2 i 4 zarządzenia nr 27 Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 sierpnia 1983 r. w sprawie zasad i trybu oraz organów właściwych do ustalania norm ubytków naturalnych (Monitor Polski Nr 30, poz. 161) zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 1
Ustala się krajowe normy ubytków naturalnych ziarna zbóż, ziarna roślin strączkowych, ziarna roślin oleistych, ziemniaków przemysłowych, buraków cukrowych, spirytusu, paliw ciekłych i pozostałych produktów naftowych w stanie ciekłym, siarki, nawozów sztucznych, paliw stałych, rud żelaza, chromu i manganu, koncentratów miedzi i cynkowo-ołowiowych, cementu, wapna, odpadków skór, suchego lodu, warzyw i owoców powstających w transporcie kolejowym w przewozach krajowych, w wysokości określonej w załączniku nr 1 do zarządzenia.
2.
Do artykułów przewożonych luzem, nie wyszczególnionych w załączniku nr 1 do zarządzenia, które z powodu swych właściwości tracą na masie, ustala się normy ubytków naturalnych w wysokości:
1)
1,5% - dla artykułów płynnych lub nadanych do przewozu w stanie wilgotnym,
2)
0,7% - dla artykułów suchych narażonych na ubytek masy.
§  2.
Sposób stosowania krajowych norm ubytków naturalnych w transporcie kolejowym określa instrukcja stanowiąca załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  2 TABELA KRAJOWYCH NORM UBYTKÓW NATURALNYCH ARTYKUŁÓW PRZEWOŻONYCH TRANSPORTEM KOLEJOWYM

lp. Nazwa artykułu Miejsce powstania ubytku naturalnego Opakowanie Wysokość ubytku w % Jednostka odniesienia
1 2 3 4 5 6
1 Ziarna zbóż, ziarna żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa, mieszanki zbożowej, prosa, gryki, kukurydzy wagon kryty luzem 0,50 masa przesyłki
2 Ziarna roślin strączkowych: ziarna grochu, bobiku, łubinu mieszanki strączkowo-zbożowej, fasoli, gorczycy, maku wagon kryty luzem 0,50 masa przesyłki
3 ziarna roślin oleistych: ziarna rzepaku, rzepiko wagon kryty luzem 0,70 masa przesyłki
4 Ziemniaki przemysłowe wagon odkryty luzem 1,20 masa przesyłki
5 Buraki cukrowe wagon odkryty luzem 0,60 masa przesyłki
6 Spirytus wagon cysterna luzem 0,01 za każdy dzień przewozu masa przesyłki
wagon kryty luzem w naczyniach 0,04 za każdy dzień przewozu
7 Siarka wagon odkryty (okrywany) luzem 0,50 masa przesyłki
8 Nawozy sztuczne:
superfosfat prosty pylisty lub prosty granulowany, siarczan amonowy,sól potasowa,nawozy potasowe (kainit, kamels, kizeryt, siarczan potasu), nawozy wapniowe węglanowe odmiany 01-05 tzw. suche (o zawartości wody do 15%), nawozy wapniowe tlenkowe, superfosfat potrójny granulowany, polifoska, fosforan amonu wagon kryty, odkryty, okrywany luzem 1,00 masa przesyłki
nawozy wapniowe węglanowe odmiany 06-09 tzw. wilgotne (o zawartości wody powyżej 15%) wagon odkryty luzem 2,00 masa przesyłki
9 Paliwa stałe:
węgiel kamienny
- sortymenty grube i średnie 0,80
- niesortowany oraz sortymenty drobne miałowe brykiety 1,50
- muły wagon odkryty luzem 2,00
węgiel brunatny
- wszystkie sortymenty 1,50
- brykiety 0,80
koks i półkoks
- koks odlewniczy,wielkopiecowy i formowany 0,80
- koks przemysłowo-opałowy 1,00
- koks pogazowy niesortowany w sortymentach powyżej 10 mm i półkoks powyżej 10 mm 1,00
- koksik z koksowni i gazowni oraz półkoksik 1,50
10 Paliwa ciekłe i pozostałe produkty naftowe w stanie ciekłym wagon cysterna luzem 0,50 masa przesyłki
11 Ruda żelaza

a) kawałkowa pospółkowa grudki

wagon odkryty luzem 0,25 masa przesyłki
b) miałka, koncentraty 0,50
12 Ruda chromu wagon odkryty luzem 0,25 masa przesyłki
13 Ruda manganu wagon odkryty luzem 0,25 masa przesyłki
14 Koncentrat miedzi wagon odkryty luzem 0,20 masa przesyłki
15 Koncentrat cynkowo-ołowiowy wagon odkryty luzem 1,00 masa przesyłki
16 Cement wagon zbiornikowy luzem 0,20 masa przesyłki
17 Wapno:

niegaszone mielone

wagon zbiornikowy luzem 0,35 masa przesyłki
niegaszone w bryłach wagon wapniarka kontener luzem 0,50 masa przesyłki
18 Suchy lód wagon chłodnia luzem w kontenerach 5,00 za każdy dzień przewozu masa przesyłki
19 Odpadki skór wagon kryty luzem 2,00 masa przesyłki
20 Warzywa i owoce pochodzenia krajowego i z importu wagon kryty, wagon odkryty luzem lub w skrzyniach, kartonach, workach, pojemnikach 1,5% masa przesyłki

ZAŁĄCZNIK Nr  2

  3 INSTRUKCJA

W SPRAWIE STOSOWANIA KRAJOWYCH NORM UBYTKÓW NATURALNYCH W TRANSPORCIE KOLEJOWYM.

1. Krajowe normy ubytków naturalnych w transporcie kolejowych, służą do określenia maksymalnie dopuszczalnych ubytków przewożonej masy powstających podczas przewozu do nadawcy do odbiorcy wagonami towarowymi, za które przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności.

2. Krajowe formy ubytków naturalnych w transporcie kolejowym określone w załączniku nr 1 do zarządzenia obowiązują niezależnie od odległości przewozu i pory roku.

3. Krajowe normy ubytków naturalnych w transporcie kolejowym nie mają zastosowania w razie naruszenia stanu przesyłki.

4. Dopuszczalne wielkości ubytków naturalnych w transporcie kolejowym oblicza się według wzoru określonego w zarządzeniu Ministra Gospodarki Materiałowej z dnia 14 grudnia 1983 r. w sprawie zasad opracowywania i stosowania norm ubytków naturalnych oraz stałego doskonalenia metodyki ustalania wysokości ubytków w gospodarce magazynowej i transporcie (Monitor Polski Nr 42, poz. 243), a mianowicie:

(WxN)

U = -------------

100

gdzie:

U - ubytek naturalny w granicach normy (Kg)

W - masa przesyłki stwierdzona przy nadaniu (Kg)

N - norma ubytku naturalnego dla danego artykułu w procentach stosownie do załącznika nr 1 do zarządzenia.

5. Obliczenia dopuszczalnej wielkości ubytku naturalnego dokonuje się odrębnie dla każdej przesyłki.

6. Odpisów ubytków naturalnych dokonuje się tylko w razie fabrycznego występowania różnic pomiędzy masą stwierdzoną u nadawcy a masą stwierdzoną u odbiorcy, mieszczących się w granicach normy.

7. Rzeczywiste ubytki wykraczające poza wielkości wynikające z norm ubytków naturalnych należy traktować jako ubytki ponad normę, w odniesieniu do których należy prowadzić postępowanie wyjaśniające.

8. Niedozwolone jest:

1) odpisywanie z góry ubytków naturalnych przed faktem ich powstania oraz bez uprzednio udokumentowanego ich stwierdzenia,

2) odpisywanie ubytków naturalnych w wysokości przekraczającej ubytki rzeczywiste stwierdzone.

1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 4 lipca 1989 r. (M.P.89.23.179) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 sierpnia 1989 r.
2 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 4 lipca 1989 r. (M.P.89.23.179) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 sierpnia 1989 r.
3 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 4 lipca 1989 r. (M.P.89.23.179) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 sierpnia 1989 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1986.25.176

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Krajowe normy ubytków naturalnych niektórych artykułów przewożonych transportem kolejowym.
Data aktu: 23/06/1986
Data ogłoszenia: 15/08/1986
Data wejścia w życie: 15/08/1986