Szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać posiłki profilaktyczne i regeneracyjne wzmacniające pod względem składu i wartości odżywczej, oraz warunki higienicznosanitarne wydawania tych posiłków.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 4 lipca 1985 r.
w sprawie szczegółowych warunków, jakim powinny odpowiadać posiłki profilaktyczne i regeneracyjne wzmacniające pod względem składu i wartości odżywczej, oraz warunków higienicznosanitarnych wydawania tych posiłków.

Na podstawie § 2 ust. 2 uchwały nr 134 Rady Ministrów z dnia 8 października 1984 r. w sprawie zasad wydawania posiłków profilaktycznych i regeneracyjnych wzmacniających pracownikom zatrudnionym w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub szczególnie uciążliwych (Monitor Polski Nr 25, poz. 168) zarządza sie, co następuje:
§  1.
1.
Posiłki profilaktyczne i regeneracyjne wzmacniające powinny składać się z zupy z wkładką mięsną lub inną dostarczającą białka zwierzęcego albo z potrawy typu drugiego dania.
2.
Do zupy z wkładką mięsną lub inną dostarczającą białka zwierzęcego powinno być wydawane pieczywo mieszane (ciemne i jasne) w ilości:
1)
100-120 g do posiłku profilaktycznego,
2)
80-100 g do posiłku regeneracyjnego wzmacniającego.

Zalecany stosunek ilości pieczywa ciemnego do jasnego powinien wynosić 1:1.

§  2.
Minimalna wartość kaloryczna posiłków, o których mowa w § 1, powinna wynosić:
1)
profilaktycznego 800 kcal,
2)
regeneracyjnego wzmacniającego 600 kcal.
§  3.
1.
Każdy posiłek profilaktyczny i regeneracyjny wzmacniający powinien zawierać co najmniej 25% kalorii z tłuszczu, nie więcej jednak niż 35%, oraz co najmniej 11% kalorii z białka.
2.
Zaleca się dodawanie tłuszczu roślinnego.
§  4.
1.
W każdym posiłku profilaktycznym i regeneracyjnym wzmacniającym białko zwierzęce w ogólnej ilości białka powinno stanowić nie mniej niż 50%.
2.
Ilość produktu stanowiącego źródło białka zwierzęcego - średnio na jeden posiłek w dekadzie - nie powinna być mniejsza niż:
Posiłek profilaktyczny Posiłek regeneracyjny wzmacniający
Mięso lub ryby 120 g 90 g
Przetwory mięsne zgodnie z tabelą zamiany produktów określoną odrębnymi przepisami zgodnie z tabelą zamiany produktów określoną odrębnymi przepisami
Jaja 2 szt.

i 30 g mięsa lub ryb, lub 30 g twarogu, lub 15 g sera podpuszczkowego

2 szt.

i 20 g mięsa lub ryb lub 20 g twarogu, lub10 g sera podpuszczkowego

Ser twarogowy 80 g 70 g
Ser podpuszczkowy 70 g 55 g
Wymienione wyżej produkty mogą być stosowane przemiennie.
3.
W razie braku urządzeń chłodniczych nie należy podawać wędlin podrobowych.
4.
Zaleca się, aby każde ze źródeł białka zwierzęcego, o których mowa w ust. 2, nie występowało częściej w posiłku w okresie dekady niż trzykrotnie, z tym że jaja nie mogą być podawane w liczbie większej niż 2 szt. dziennie.
§  5.
Posiłki profilaktyczne i regeneracyjne wzmacniające powinny zawierać w swoim składzie warzywa lub owoce oraz nasiona roślin strączkowych i ziemniaki.
§  6.
1.
W razie braku możliwości zbiorowego wydania posiłków, należy pracownikom wydać produkty spożywcze w celu przyrządzenia posiłków we własnym zakresie. Łączna ilość wydanych produktów na jeden posiłek powinna wynosić:
Posiłek profilaktyczny Posiłek regeneracyjny wzmacniający
Pieczywo mieszane (ciemne i jasne) 150 g 130 g
Wędliny lub ryby 150 g 120 g
albo
Ser twarogowy 110 g 90 g
albo
Ser podpuszczkowy 80 g 70 g
albo
Jaja 2 szt.

i 30 g mięsa lub ryb, lub 30 g twarogu, lub 15 g sera podpuszczkowego

2 szt.

i 20 g mięsa lub ryb lub 20 g twarogu, lub 10 g sera podpuszczkowego

Masło 20 g 15 g
Soki warzywno-owocowe lub soki warzywne, lub soki owocowe i owoce 500 g 400 g
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, należy maksymalnie wykorzystywać dostępne na rynku przygotowane przemysłowo gotowe potrawy oraz soki owocowe i warzywne.
3.
Przepis § 4 ust. 4 stosuje się odpowiednio.
§  7.
Warunki sanitarne przy wydawaniu pracownikom produktów spożywczych wymienionych w § 6 powinny być takie, jakie obowiązują w miejscach sprzedaży środków spożywczych.
§  8.
Warunki sanitarne wydawania posiłków profilaktycznych i regeneracyjnych wzmacniających powinny być takie, jakie obowiązują przy przygotowywaniu i wydawaniu posiłków obiadowych w stołówkach pracowniczych.
§  9.
W uzasadnionych przypadkach właściwy państwowy terenowy inspektor sanitarny lub państwowy portowy inspektor sanitarny może na czas określony wyrazić zgodę na odstępstwa od niektórych warunków sanitarnych, o których mowa w § 7 i 8.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1985.23.179

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać posiłki profilaktyczne i regeneracyjne wzmacniające pod względem składu i wartości odżywczej, oraz warunki higienicznosanitarne wydawania tych posiłków.
Data aktu: 04/07/1985
Data ogłoszenia: 24/09/1985
Data wejścia w życie: 24/09/1985