Tryb nadawania odznaki honorowej "Zasłużony Funkcjonariusz Pożarnictwa" oraz ustalenie jej wzoru i sposobu noszenia.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 27 lutego 1984 r.
w sprawie trybu nadawania odznaki honorowej "Zasłużony Funkcjonariusz Pożarnictwa" oraz ustalenia jej wzoru i sposobu noszenia.

Na podstawie art. 22 ust. 3 dekretu z dnia 27 grudnia 1974 r. o służbie funkcjonariuszy pożarnictwa (Dz. U. z 1974 r. Nr 50, poz. 321 i z 1975 r. Nr 20, poz. 106) zarządza się, co następuje:
§  1.
Odznaka honorowa "Zasłużony Funkcjonariusz Pożarnictwa", zwana dalej "odznaką", jest zaszczytnym wyróżnieniem funkcjonariusza pożarnictwa i może być nadawana za wybitne osiągnięcia w służbie oraz długoletnią nienaganną służbę w ochronie przeciwpożarowej. Odznaka jest jednostopniowa i może być nadana tylko raz.
§  2.
1.
Odznakę nadaje Minister Spraw Wewnętrznych na wniosek Komendanta Głównego Straży Pożarnych.
2.
Odznaka nadawana jest z okazji "Dnia Strażaka". Wręczenia odznaki i legitymacji stwierdzającej jej nadanie dokonuje Minister Spraw Wewnętrznych lub w jego imieniu osoba przez niego upoważniona.
§  3.
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać:
1)
dane osobowe oraz dane o przebiegu służby funkcjonariusza pożarnictwa przedstawionego do wyróżnienia,
2)
opis zasług uzasadniających nadanie odznaki oraz charakterystykę całokształtu służby i postawy społecznej funkcjonariusza pożarnictwa przedstawionego do wyróżnienia,
3)
opinię kierownika jednostki ochrony przeciwpożarowej, w której pełni służbę funkcjonariusz pożarnictwa przedstawiony do wyróżnienia,
4)
dane o posiadanych orderach i odznaczeniach.
§  4.
1.
Odznaka ma kształt krążka o średnicy 37 mm, wykonanego z metalu w kolorze brązu oksydowanego. Na licowej stronie, w części środkowej krążka, na tle fragmentu godła państwowego, znajduje się profil funkcjonariusza pożarnictwa w hełmie. Po lewej stronie profilu, umieszczona jest pionowo stylizowana gałązka z liści laurowych, po prawej z liści dębowych. Na obwodzie krążka znajduje się wypukły napis "Zasłużony Funkcjonariusz Pożarnictwa" o wysokości liter 4 mm. Na odwrotnej, gładkiej stronie odznaki, w części środkowej umieszczony jest poziomo w trzech rzędach napis "Ministerstwo Spraw Wewnętrznych" o wysokości liter 4 mm.
2.
Odznaka jest zawieszona na ciemnoniebieskiej wstążce o szerokości 37 mm z dwoma pionowymi paskami koloru czerwonego po bokach, o szerokości 10 mm każdy.
3.
Wzór rysunkowy odznaki określa załącznik do zarządzenia.
§  5.
1.
Odznakę nosi się na lewej stronie piersi w kolejności po brązowej odznace "W Służbie Narodu".
2.
Zamiast odznaki można nosić jej miniaturę lub baretkę.
§  6.
1.
Utrata odznaki następuje wskutek prawomocnego skazania osoby wyróżnionej na karę pozbawienia praw publicznych.
2.
Minister Spraw Wewnętrznych może pozbawić odznaki w razie stwierdzenia, że nadanie jej nastąpiło w wyniku wprowadzenia w błąd lub że wyróżniony funkcjonariusz pożarnictwa dopuścił się czynu, wskutek którego stał się niegodnym odznaki.
3.
Nadanie, utratę lub pozbawienie odznaki odnotowuje się w aktach osobowych funkcjonariusza pożarnictwa.
§  7.
Ewidencję nadanych odznak prowadzi Komenda Główna Straży Pożarnych.
§  8.
W razie zgubienia, zniszczenia lub kradzieży odznaki lub legitymacji stwierdzającej jej przyznanie wydaje się nową odznakę lub duplikat legitymacji.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR ODZNAKI HONOROWEJ "ZASŁUŻONY FUNKCJONARIUSZ POŻARNICTWA"

(grafikę pominięto)

Zmiany w prawie

Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024