Zasady, tryb i organy właściwe do wydawania orzeczeń o trwałej niezdolności do pracy nauczycieli akademickich spowodowanej chorobą oraz orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby przekraczającej 1 rok.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 27 lutego 1984 r.
w sprawie zasad, trybu i organów właściwych do wydawania orzeczeń o trwałej niezdolności do pracy nauczycieli akademickich spowodowanej chorobą oraz orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby przekraczającej 1 rok.

Na podstawie art. 169 ust. 3 ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1982 r. Nr 14, poz. 113 i z 1983 r. Nr 5, poz. 33 i Nr 39, poz. 176) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Orzeczenie o trwałej niezdolności nauczyciela akademickiego do pracy naukowej i dydaktycznej spowodowanej jego chorobą wydaje komisja lekarska, zwana dalej "komisją", powołana przez lekarza wojewódzkiego w składzie:
1)
przewodniczący lekarz - wojewódzki inspektor do spraw orzecznictwa lekarskiego,
2)
lekarz specjalista II stopnia w zakresie chorób wewnętrznych,
3)
inni lekarze specjaliści powoływani w zależności od potrzeb.
2. 
W badaniu przez komisje może uczestniczyć lekarz dotychczas leczący nauczyciela akademickiego, w celu uzupełnienia dodatkowymi wyjaśnieniami przygotowanej dokumentacji.
3. 
Komisja obejmuje swoim działaniem obszar określony przez lekarza wojewódzkiego.
4. 
Obszar działania powinien być tak określony, aby umożliwiał zainteresowanym łatwy dostęp do komisji.
§  2. 
1. 
Orzeczenie, o którym mowa w § 1 ust. 1, wydaje się na wniosek zakładu pracy lub nauczyciela akademickiego.
2. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć:
1)
opinię zakładu pracy o przebiegu pracy nauczyciela akademickiego z podaniem okresu pracy oraz warunków, w których praca ta była wykonywana, ze szczególnym uwzględnieniem warunków uciążliwych bądź szkodliwych dla zdrowia,
2)
zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza zakładu społecznego służby zdrowia, pod którego opieką lekarską nauczyciel akademicki się znajduje,
3)
dokumentację lekarską z zakładu społecznego służby zdrowia, w którym leczył się nauczyciel akademicki.
§  3. 
1. 
Komisja, o której mowa w § 1 ust. 1, orzeka na podstawie wyników bezpośredniego badania nauczyciela akademickiego, dokumentacji lekarskiej oraz opinii, o której mowa w § 2 ust. 2 pkt 1.
2. 
Przy wydawaniu orzeczeń o trwałej niezdolności nauczyciela akademickiego do pracy naukowej i dydaktycznej komisja powinna wziąć pod uwagę:
1)
stan czynnościowy organizmu,
2)
charakter i przebieg procesu chorobowego i stopień jego zaawansowania,
3)
płeć i wiek,
4)
okres i warunki, w których nauczyciel akademicki wykonywał pracę,
5)
stopień ograniczenia zdolności do pracy.
3. 
Jeżeli komisja nie może wydać orzeczenia na podstawie bezpośredniego badania i posiadanej dokumentacji, może:
1)
skierować nauczyciela akademickiego na badanie dodatkowe lub specjalistyczne,
2)
zażądać uzupełnienia dokumentacji lekarskiej lub zawodowej.
§  4. 
1. 
Orzeczenie komisji powinno zawierać:
1)
dokładny opis stanu zdrowia z rozpoznaniem i podaniem numeru statystycznego choroby,
2)
ustalenie trwałej niezdolności do pracy naukowej i dydaktycznej nauczyciela akademickiego spowodowanej jego chorobą lub stwierdzenie braku podstaw do takiego ustalenia,
3)
szczegółowe uzasadnienie orzeczenia,
4)
podpisy wszystkich członków komisji.
2. 
Orzeczenie komisji wpisuje się do dokumentacji lekarskiej.
§  5. 
Komisja wydaje nauczycielowi akademickiemu zaświadczenie, zawierające ustalenia, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 2.
§  6. 
1. 
W razie gdy orzeczenie komisji stwierdzające niezdolność nauczyciela akademickiego do pracy naukowej i dydaktycznej wydane zostało na wniosek zakładu pracy, nauczyciel akademicki - jeżeli nie zgadza się z tym orzeczeniem - może wystąpić do lekarza wojewódzkiego z wnioskiem o ponowne przeprowadzenie badań.
2. 
Ponowne badanie przeprowadza komisja w innym składzie osobowym pod przewodnictwem odpowiedniego specjalisty wojewódzkiego.
§  7. 
Do wydawania orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy nauczyciela akademickiego z powodu choroby przekraczającej jeden rok stosuje się przepisy w sprawie orzekania o czasowej niezdolności do pracy, z uwzględnieniem przepisu art. 169 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1982 r. Nr 14, poz. 113 i z 1983 r. Nr 5, poz. 33 i Nr 39, poz. 176).
§  8. 
W związku z art. 228 ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym traci moc rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 12 maja 1967 r. w sprawie wydawania orzeczeń lekarskich o trwałej niezdolności do pracy naukowej i dydaktycznej oraz do pracy na stanowiskach bibliotekarzy dyplomowanych i dyplomowanych pracowników dokumentacji naukowej (Dz. U. Nr 19, poz. 86) w zakresie dotyczącym nauczycieli akademickich.
§  9. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1984.6.50

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady, tryb i organy właściwe do wydawania orzeczeń o trwałej niezdolności do pracy nauczycieli akademickich spowodowanej chorobą oraz orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby przekraczającej 1 rok.
Data aktu: 27/02/1984
Data ogłoszenia: 15/03/1984
Data wejścia w życie: 15/03/1984