Regulamin wojewódzkich komisji wyborczych, komisji wyborczych stopnia podstawowego i obwodowych komisji wyborczych.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 16 lutego 1984 r.
w sprawie regulaminu wojewódzkich komisji wyborczych, komisji wyborczych stopnia podstawowego i obwodowych komisji wyborczych.

Na podstawie art. 30 ust. 1 i 2 pkt 1 ustawy z dnia 13 lutego 1984 r. - Ordynacja wyborcza do rad narodowych (Dz. U. Nr 8, poz. 32) Rada Państwa ustala następujący regulamin wojewódzkich komisji wyborczych, komisji wyborczych stopnia podstawowego oraz obwodowych komisji wyborczych powołanych w związku z zarządzeniem wyborów do rad narodowych stopnia podstawowego i wojewódzkich rad narodowych:
§  1.
Wykonując zadania określone w ustawie z dnia 13 lutego 1984 r. - Ordynacja wyborcza do rad narodowych (Dz. U. Nr 8, poz. 32), zwanej dalej "Ordynacją wyborczą", komisje wyborcze, o których mowa w niniejszej uchwale, kierują się wytycznymi i wyjaśnieniami Państwowej Komisji Wyborczej.
§  2.
1.
Pracami komisji kieruje oraz zwołuje jej posiedzenia i przewodniczy im przewodniczący komisji.
2.
Zadania określone w ust. 1 mogą wykonywać również zastępcy przewodniczącego komisji w ramach podziału pracy i ustalonych przez komisję zasad zastępstwa przewodniczącego.
§  3.
1.
Komisje zbierają się na pierwsze posiedzenie nie później niż w ciągu pięciu dni od dnia ich powołania.
2.
Na pierwszym posiedzeniu komisji należy:
1)
omówić zadania i tryb pracy komisji, a także obowiązki i uprawnienia osób wchodzących w jej skład,
2)
uchwalić plan pracy komisji oraz dokonać podziału czynności pomiędzy osoby wchodzące w skład komisji.
3.
Plan pracy komisji powinien określać również czynności poruczone przewodniczącemu, zastępcom przewodniczącego i sekretarzowi komisji z tytułu ich funkcji (np. przygotowywanie projektów porządku dziennego kolejnych posiedzeń komisji lub załatwianie bieżącej korespondencji nie wymagającej uchwały komisji).
4.
Projekt planu pracy przygotowują: przewodniczący komisji, zastępcy przewodniczącego i sekretarz, opierając się przy sporządzaniu tego planu na kalendarzu wyborczym.
5.
Obwodowe komisje wyborcze, ustalając podział czynności osób wchodzących w ich skład, określają terminarz codziennych dyżurów w okresie wyłożenia spisów wyborców.
§  4.
1.
Wojewódzkie komisje wyborcze w ramach nadzoru nad ścisłym przestrzeganiem na ich terenie przepisów Ordynacji wyborczej oraz przepisów wydanych na jej podstawie sprawują kontrolę działalności komisji wyborczych stopnia podstawowego oraz współdziałają z tymi komisjami w sprawowaniu nadzoru nad działalnością obwodowych komisji wyborczych.
2.
Wojewódzkie komisje wyborcze zwołują narady przewodniczących i sekretarzy komisji wyborczych stopnia podstawowego i obwodowych komisji wyborczych dla wyjaśnienia zasad Ordynacji wyborczej oraz omówienia zadań i trybu pracy tych komisji.
3.
Wojewódzkie komisje wyborcze powinny zaplanować wyjazdy osób wchodzących w ich skład do poszczególnych miejscowości dla kontroli prac obwodowych komisji wyborczych oraz udzielania im bieżących wyjaśnień i pomocy.
§  5.
1.
Do rozpatrywania skarg na działalność obwodowych komisji wyborczych właściwe są komisje wyborcze stopnia podstawowego, a do rozpatrywania skarg na działalność komisji wyborczych stopnia podstawowego - wojewódzkie komisje wyborcze.
2.
Komisja obowiązana jest starannie i szybko zbadać każdą skargę, rozstrzygnąć ją stosownie do stwierdzonych okoliczności faktycznych i zgodnie z przepisami Ordynacji wyborczej, zawiadomić pisemnie skarżącego o rozstrzygnięciu oraz czynnościach podjętych w związku ze skargą.
3.
Skarżącemu przysługuje od rozstrzygnięcia komisji odwołanie do komisji wyborczej wyższego stopnia. Rozstrzygnięcia komisji wyborczych wyższego stopnia są wiążące.
§  6.
1.
Komisje podejmują uchwały w obecności co najmniej połowy swojego składu, w tym przewodniczącego lub jego zastępcy.
2.
Uchwały komisji zapadają zwykłą większością głosów; w razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
§  7.
1.
Z obrad komisji sporządza się protokół posiedzenia, który powinien obejmować:
1)
określenie porządku dziennego,
2)
nazwiska i imiona osób uczestniczących,
3)
treść wystąpień,
4)
treść podjętych rozstrzygnięć.
2.
Protokół posiedzenia podpisują: przewodniczący posiedzenia i sekretarz komisji.
3.
Do protokołu posiedzenia dołącza się podjęte uchwały.
4.
Jeżeli charakter postanowienia komisji nie wymaga uchwały, zamieszczone w protokole posiedzenia komisji postanowienie realizowane jest w formie pisma przewodniczącego komisji lub jego zastępcy; kopię tego pisma załącza się do protokołu posiedzenia.
§  8.
Jeżeli w przepisach Ordynacji wyborczej przewidziane jest sporządzenie protokołu dokonanej czynności (protokoły przyjęcia zgłoszenia list kandydatów, protokoły głosowania i protokoły z wyborów), protokoły podpisują wszystkie osoby wchodzące w skład komisji wyborczej obecne przy ich sporządzeniu.
§  9.
1.
Każda komisja wyborcza posiada okrągłą pieczęć; pieczęcią opatruje się uchwały i postanowienia komisji w przypadkach określonych w Ordynacji wyborczej lub w przepisach na jej podstawie wydanych (np. przy sporządzaniu protokołów przyjęcia zgłoszenia listy kandydatów, przy opieczętowaniu urny wyborczej, przy sporządzaniu protokołów ustalających wyniki głosowania i wyborów, przy wydawaniu radnym zaświadczeń o wyborze) oraz w innych przypadkach - stosownie do potrzeby.
2.
Pieczęcie komisji wyborczych sporządzane są według następujących wzorów:
1)
pieczęcią wojewódzkiej komisji wyborczej jest pieczęć okrągła o średnicy 35 mm z napisem określającym nazwę i siedzibę komisji,
2)
pieczęcią miejskiej, dzielnicowej, miasta i gminy lub gminnej komisji wyborczej jest pieczęć okrągła o średnicy 35 mm z napisem określającym nazwę i siedzibę komisji,
3)
pieczęcią obwodowej komisji wyborczej jest pieczęć okrągła o średnicy 25 mm, z napisem określającym nazwę, numer i siedzibę komisji.
§  10.
1.
W razie niemożności pełnienia obowiązków przez osobę wchodzącą w skład komisji (na przykład ze względu na chorobę lub inne okoliczności uniemożliwiające ich pełnienie), komisja wyborcza wyższego stopnia zwraca się do organu właściwego do powołania o uzupełnienie jej składu.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie konieczności odwołania - z powodu zaniedbywania obowiązków - osoby wchodzącej w skład komisji wyborczej.
§  11.
Wydatki komisji wyborczych pokrywane są z kredytów przeznaczonych na ten cel w budżetach właściwych rad narodowych, na podstawie rachunków akceptowanych przez przewodniczącego komisji.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024