Zasady organizacji żywienia przyzakładowego oraz zasady rozliczeń między stronami z tytułu świadczenia usług żywienia przyzakładowego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO I USŁUG
z dnia 31 stycznia 1984 r.
w sprawie zasad organizacji żywienia przyzakładowego oraz zasad rozliczeń między stronami z tytułu świadczenia usług żywienia przyzakładowego.

Na podstawie § 3 ust. 4 oraz § 4 ust. 4 uchwały nr 295 Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 1971 r. w sprawie zasad odpłatności konsumentów za korzystanie z żywienia przyzakładowego oraz pokrywania kosztów tego żywienia (Monitor Polski z 1982 r. Nr 13, poz. 98) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie ustala zasady organizacji żywienia przyzakładowego oraz zasady rozliczeń między stronami z tytułu świadczenia usług żywienia przyzakładowego.
§  2.
1.
Żywienie przyzakładowe prowadzi się:
1)
w zakładach i punktach gastronomicznych sieci zamkniętej, zwanych dalej "placówkami żywienia przyzakładowego",
2)
w uspołecznionych zakładach gastronomicznych sieci otwartej,
3)
w formie sprzedaży ruchomej.
2.
Do zakładów gastronomicznych sieci zamkniętej zalicza się:
1)
stołówki przyzakładowe,
2)
stołówki międzyzakładowe,
3)
kawiarnie przyzakładowe.
3.
Do punktów gastronomicznych sieci zamkniętej zalicza się:
1)
bufety przyzakładowe,
2)
jadalnie,
3)
smażalnie przyzakładowe,
4)
barowozy.
4.
Do placówek żywienia przyzakładowego zalicza się również prowadzone przez zakłady pracy na potrzeby żywienia pracowników centralne przygotowalnie, a mianowicie:
1)
centralne kuchnie oraz zakłady i pracownie garmażeryjne,
2)
przygotowalnie produktów kulinarnych,
3)
wytwórnie pomocnicze.
5.
Do ruchomych form żywienia przyzakładowego zalicza się formy:
1)
przenośną,
2)
obwoźną,
3)
obnośną.
§  3.
Żywienie przyzakładowe może być prowadzone przez zakład pracy we własnym zakresie lub zlecone do prowadzenia jednostce wyspecjalizowanej (przedsiębiorstwu państwowemu lub spółdzielni, prowadzącym działalność gastronomiczną) albo innemu zakładowi pracy prowadzącemu żywienie przyzakładowe i posiadającemu odpowiednie warunki do przyjęcia zlecenia.
§  4.
Formy organizacyjne żywienia przyzakładowego prowadzonego we własnym zakresie przez zakład pracy określa kierownik zakładu w porozumieniu z organami samorządu pracowniczego.
§  5.
1.
Żywienie przyzakładowe zlecone jednostce wyspecjalizowanej lub innemu zakładowi pracy może być prowadzone w formie:
1)
placówki żywienia przyzakładowego na terenie zakładu pracy zleceniodawcy,
2)
korzystania z usług w zakładach gastronomicznych sieci otwartej,
3)
dostaw lub dostaw i wydawania gotowych posiłków i półproduktów przez zleceniobiorcę w placówkach żywienia przyzakładowego zleceniodawcy lub w innym odpowiednio przystosowanym pomieszczeniu wskazanym przez zleceniodawcę,
4)
korzystania z usług żywieniowych innego zakładu pracy.
2.
Przy zawieraniu umowy z inną jednostką o prowadzenie żywienia przyzakładowego obowiązują następujące zasady rozliczeń między stronami:
1)
w przypadku określonym w ust. 1 pkt 1 należy ustalić wysokość planowanych kosztów przez zleceniobiorcę w związku z prowadzeniem placówki żywienia przyzakładowego na rzecz zleceniodawcy oraz zysk zleceniobiorcy w wysokości ustalonej umową stron, nie wyższy jednak niż 4% wartości surowca w cenach detalicznych zużytego do produkcji posiłków (napojów) oraz wartości sprzedanych towarów w cenach detalicznych,
2) 1
w przypadku określonym w ust. 1 pkt 2 obowiązują ceny umowne nie wyższe od stosowanych w tym zakładzie gastronomicznym; maksymalny narzut zleceniobiorcy nie może przekroczyć - w okresie rozliczeniowym - 110% wartości surowców liczonej w cenach detalicznych,
3)
w przypadku określonym w ust. 1 pkt 3:
a)
przy dostawach lub dostawach i wydawaniu posiłków z zakładów gastronomicznych sieci otwartej obowiązują zasady jak w pkt 2, z uwzględnieniem ewentualnych bonifikat dla zleceniodawcy,
b)
przy dostawach lub dostawach i wydawaniu posiłków z własnych stołówek zleceniobiorcy bądź też przez niego prowadzonych obowiązują zasady jak w pkt 1,
c)
przy dostawach gotowych posiłków i półproduktów z zakładów produkcji garmażeryjnej i innych zakładów scentralizowanej produkcji kulinarnej, nie zaliczanych do zakładów przemysłu spożywczego, obowiązują ceny umowne.
4)
w przypadku określonym w ust. 1 pkt 4 zakład pracy, którego pracownicy korzystają z usług żywieniowych prowadzonych w pomieszczeniach innego zakładu pracy, obowiązany jest do ponoszenia kosztów, proporcjonalnie do liczby pracowników korzystających z tych usług.
§  6.
Zasady prowadzania i rozliczania żywienia przyzakładowego powinny być określone w umowie zawartej między zleceniodawcą a zleceniobiorcą.
§  7.
Umowa o prowadzenie żywienia przyzakładowego powinna w szczególności zawierać:
1)
określenie placówek żywienia przyzakładowego oraz rodzaju i zakresu działalności podstawowej i uzupełniającej tych placówek, jaka ma być prowadzona przez zleceniobiorcę,
2)
określenie wzajemnych uprawnień i obowiązków stron,
3)
określenie postulowanego przez zakład pracy poziomu żywienia przez ustalenie:
a)
rodzajów i ilości poszczególnych posiłków,
b)
średniej wartości surowca przypadającej na każdy rodzaj posiłku,
c)
ilości dań, wagi lub pojemności porcji,
d)
dopuszczalnej minimalnej wartości kalorycznej posiłków,
e)
obowiązku sporządzania i wywieszania jadłospisów z odpowiednimi danymi,
f)
obowiązku przestrzegania przez zleceniobiorcę zasad racjonalnego żywienia w warunkach ustalonej wartości surowca,
4)
planowaną wysokość kosztów prowadzenia żywienia przyzakładowego ponoszonych przez zleceniobiorcę i wysokość zysku zleceniobiorcy,
5)
zasady organizacji sprzedaży abonamentowej (sprzedaż, zwroty, ewidencja, rozliczanie itd. kart abonamentowych),
6)
czas i miejsce wydawania poszczególnych rodzajów posiłków,
7)
zasady i terminy rozliczeń między stronami.
§  8.
Uruchomienie przez zakład pracy placówki żywienia przyzakładowego może nastąpić po uzyskaniu zgody właściwego organu sanitarno-epidemiologicznego oraz po zgłoszeniu placówki do właściwego terenowego organu administracji państwowej w celu zarejestrowania i zapewnienia tej placówce zaopatrzenia.
§  9.
Zaopatrzenie placówek żywienia przyzakładowego odbywa się według zasad i w trybie przewidzianych dla zakładów gastronomicznych sieci otwartej.
§  10.
Traci moc zarządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 1 lutego 1972 r. w sprawie zasad organizacji żywienia przyzakładowego w zakładach pracy (Monitor Polski z 1972 r. Nr 11, poz. 81 i z 1973 r. Nr 37, poz. 228).
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 5 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia Ministra Rynku Wewnętrznego z dnia 24 maja 1988 r. (M.P.88.17.142) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 3 lipca 1988 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1984.4.38

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady organizacji żywienia przyzakładowego oraz zasady rozliczeń między stronami z tytułu świadczenia usług żywienia przyzakładowego.
Data aktu: 31/01/1984
Data ogłoszenia: 05/03/1984
Data wejścia w życie: 05/03/1984