Zasady organizacji żywienia przyzakładowego oraz zasady rozliczeń między stronami z tytułu świadczenia usług żywienia przyzakładowego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO I USŁUG
z dnia 31 stycznia 1984 r.
w sprawie zasad organizacji żywienia przyzakładowego oraz zasad rozliczeń między stronami z tytułu świadczenia usług żywienia przyzakładowego.

Na podstawie § 3 ust. 4 oraz § 4 ust. 4 uchwały nr 295 Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 1971 r. w sprawie zasad odpłatności konsumentów za korzystanie z żywienia przyzakładowego oraz pokrywania kosztów tego żywienia (Monitor Polski z 1982 r. Nr 13, poz. 98) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie ustala zasady organizacji żywienia przyzakładowego oraz zasady rozliczeń między stronami z tytułu świadczenia usług żywienia przyzakładowego.
§  2.
1.
Żywienie przyzakładowe prowadzi się:
1)
w zakładach i punktach gastronomicznych sieci zamkniętej, zwanych dalej "placówkami żywienia przyzakładowego",
2)
w uspołecznionych zakładach gastronomicznych sieci otwartej,
3)
w formie sprzedaży ruchomej.
2.
Do zakładów gastronomicznych sieci zamkniętej zalicza się:
1)
stołówki przyzakładowe,
2)
stołówki międzyzakładowe,
3)
kawiarnie przyzakładowe.
3.
Do punktów gastronomicznych sieci zamkniętej zalicza się:
1)
bufety przyzakładowe,
2)
jadalnie,
3)
smażalnie przyzakładowe,
4)
barowozy.
4.
Do placówek żywienia przyzakładowego zalicza się również prowadzone przez zakłady pracy na potrzeby żywienia pracowników centralne przygotowalnie, a mianowicie:
1)
centralne kuchnie oraz zakłady i pracownie garmażeryjne,
2)
przygotowalnie produktów kulinarnych,
3)
wytwórnie pomocnicze.
5.
Do ruchomych form żywienia przyzakładowego zalicza się formy:
1)
przenośną,
2)
obwoźną,
3)
obnośną.
§  3.
Żywienie przyzakładowe może być prowadzone przez zakład pracy we własnym zakresie lub zlecone do prowadzenia jednostce wyspecjalizowanej (przedsiębiorstwu państwowemu lub spółdzielni, prowadzącym działalność gastronomiczną) albo innemu zakładowi pracy prowadzącemu żywienie przyzakładowe i posiadającemu odpowiednie warunki do przyjęcia zlecenia.
§  4.
Formy organizacyjne żywienia przyzakładowego prowadzonego we własnym zakresie przez zakład pracy określa kierownik zakładu w porozumieniu z organami samorządu pracowniczego.
§  5.
1.
Żywienie przyzakładowe zlecone jednostce wyspecjalizowanej lub innemu zakładowi pracy może być prowadzone w formie:
1)
placówki żywienia przyzakładowego na terenie zakładu pracy zleceniodawcy,
2)
korzystania z usług w zakładach gastronomicznych sieci otwartej,
3)
dostaw lub dostaw i wydawania gotowych posiłków i półproduktów przez zleceniobiorcę w placówkach żywienia przyzakładowego zleceniodawcy lub w innym odpowiednio przystosowanym pomieszczeniu wskazanym przez zleceniodawcę,
4)
korzystania z usług żywieniowych innego zakładu pracy.
2.
Przy zawieraniu umowy z inną jednostką o prowadzenie żywienia przyzakładowego obowiązują następujące zasady rozliczeń między stronami:
1)
w przypadku określonym w ust. 1 pkt 1 należy ustalić wysokość planowanych kosztów przez zleceniobiorcę w związku z prowadzeniem placówki żywienia przyzakładowego na rzecz zleceniodawcy oraz zysk zleceniobiorcy w wysokości ustalonej umową stron, nie wyższy jednak niż 4% wartości surowca w cenach detalicznych zużytego do produkcji posiłków (napojów) oraz wartości sprzedanych towarów w cenach detalicznych,
2) 1
w przypadku określonym w ust. 1 pkt 2 obowiązują ceny umowne nie wyższe od stosowanych w tym zakładzie gastronomicznym; maksymalny narzut zleceniobiorcy nie może przekroczyć - w okresie rozliczeniowym - 110% wartości surowców liczonej w cenach detalicznych,
3)
w przypadku określonym w ust. 1 pkt 3:
a)
przy dostawach lub dostawach i wydawaniu posiłków z zakładów gastronomicznych sieci otwartej obowiązują zasady jak w pkt 2, z uwzględnieniem ewentualnych bonifikat dla zleceniodawcy,
b)
przy dostawach lub dostawach i wydawaniu posiłków z własnych stołówek zleceniobiorcy bądź też przez niego prowadzonych obowiązują zasady jak w pkt 1,
c)
przy dostawach gotowych posiłków i półproduktów z zakładów produkcji garmażeryjnej i innych zakładów scentralizowanej produkcji kulinarnej, nie zaliczanych do zakładów przemysłu spożywczego, obowiązują ceny umowne.
4)
w przypadku określonym w ust. 1 pkt 4 zakład pracy, którego pracownicy korzystają z usług żywieniowych prowadzonych w pomieszczeniach innego zakładu pracy, obowiązany jest do ponoszenia kosztów, proporcjonalnie do liczby pracowników korzystających z tych usług.
§  6.
Zasady prowadzania i rozliczania żywienia przyzakładowego powinny być określone w umowie zawartej między zleceniodawcą a zleceniobiorcą.
§  7.
Umowa o prowadzenie żywienia przyzakładowego powinna w szczególności zawierać:
1)
określenie placówek żywienia przyzakładowego oraz rodzaju i zakresu działalności podstawowej i uzupełniającej tych placówek, jaka ma być prowadzona przez zleceniobiorcę,
2)
określenie wzajemnych uprawnień i obowiązków stron,
3)
określenie postulowanego przez zakład pracy poziomu żywienia przez ustalenie:
a)
rodzajów i ilości poszczególnych posiłków,
b)
średniej wartości surowca przypadającej na każdy rodzaj posiłku,
c)
ilości dań, wagi lub pojemności porcji,
d)
dopuszczalnej minimalnej wartości kalorycznej posiłków,
e)
obowiązku sporządzania i wywieszania jadłospisów z odpowiednimi danymi,
f)
obowiązku przestrzegania przez zleceniobiorcę zasad racjonalnego żywienia w warunkach ustalonej wartości surowca,
4)
planowaną wysokość kosztów prowadzenia żywienia przyzakładowego ponoszonych przez zleceniobiorcę i wysokość zysku zleceniobiorcy,
5)
zasady organizacji sprzedaży abonamentowej (sprzedaż, zwroty, ewidencja, rozliczanie itd. kart abonamentowych),
6)
czas i miejsce wydawania poszczególnych rodzajów posiłków,
7)
zasady i terminy rozliczeń między stronami.
§  8.
Uruchomienie przez zakład pracy placówki żywienia przyzakładowego może nastąpić po uzyskaniu zgody właściwego organu sanitarno-epidemiologicznego oraz po zgłoszeniu placówki do właściwego terenowego organu administracji państwowej w celu zarejestrowania i zapewnienia tej placówce zaopatrzenia.
§  9.
Zaopatrzenie placówek żywienia przyzakładowego odbywa się według zasad i w trybie przewidzianych dla zakładów gastronomicznych sieci otwartej.
§  10.
Traci moc zarządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 1 lutego 1972 r. w sprawie zasad organizacji żywienia przyzakładowego w zakładach pracy (Monitor Polski z 1972 r. Nr 11, poz. 81 i z 1973 r. Nr 37, poz. 228).
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 5 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia Ministra Rynku Wewnętrznego z dnia 24 maja 1988 r. (M.P.88.17.142) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 3 lipca 1988 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1984.4.38

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady organizacji żywienia przyzakładowego oraz zasady rozliczeń między stronami z tytułu świadczenia usług żywienia przyzakładowego.
Data aktu: 31/01/1984
Data ogłoszenia: 05/03/1984
Data wejścia w życie: 05/03/1984