Szczegółowe zasady wypłacania rekompensaty z tytułu podwyżek cen detalicznych chleba i przetworów zbożowo-mącznych oraz zasady odpłatności z tytułu korekty stawek żywieniowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW PRACY, PŁAC I SPRAW SOCJALNYCH ORAZ FINANSÓW
z dnia 23 stycznia 1984 r.
w sprawie szczegółowych zasad wypłacania rekompensaty z tytułu podwyżek cen detalicznych chleba i przetworów zbożowo-mącznych oraz zasad odpłatności z tytułu korekty stawek żywieniowych.

Na podstawie § 3 ust. 2 pkt 11 i ust. 4 uchwały nr 187 Rady Ministrów z dnia 26 sierpnia 1981 r. w sprawie podwyższenia cen detalicznych niektórych artykułów żywnościowych (Monitor Polski z 1981 r. Nr 22, poz. 200 i z 1984 r. Nr 2, poz. 11) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rekompensata przysługuje, poza osobami wymienionymi w § 3 ust. 2 pkt 1, 7 i 8 oraz w ust. 2b uchwały nr 187 Rady Ministrów z dnia 26 sierpnia 1981 r. w sprawie podwyższenia cen detalicznych niektórych artykułów żywnościowych (Monitor Polski z 1981 r. Nr 22, poz. 200 i z 1984 r. Nr 2, poz. 11), zwanej dalej "uchwałą", następującym osobom:
1)
objętym ubezpieczeniem społecznym, wykonującym pracę nakładczą na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej,
2)
wykonującym pracę na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia, objętym ubezpieczeniem społecznym, z wyjątkiem osób prowadzących placówki agencyjne na warunkach zlecenia oraz zakłady na zryczałtowanym rozrachunku, a także pracowników w nich zatrudnionych,
3)
korzystającym z urlopu wychowawczego w uspołecznionym zakładzie pracy, na które nie jest pobierany zasiłek (dodatek) rodzinny,
4)
korzystającym ze świadczeń wypłacanych z Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej,
5)
pobierającym, po ustaniu stosunku pracy w uspołecznionym zakładzie pracy, zasiłek macierzyński, chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne,
6)
pobierającym rentę rodzinną, do której uprawniona jest więcej niż jedna osoba, jeżeli rekompensata przysługiwała na te osoby na podstawie przepisów w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 stycznia 1984 r.
2.
Rekompensata przysługuje także na osoby pozostające na utrzymaniu osób:
1)
wymienionych w ust. 1 pkt 1-6,
2)
utrzymujących się ze świadczeń wypłacanych z funduszu alimentacyjnego,

- na które nie jest pobierany zasiłek (dodatek) rodzinny lub dodatek pieniężny w wysokości zasiłku rodzinnego, jeżeli rekompensata przysługiwała na te osoby na podstawie przepisów w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 stycznia 1984 r.

3.
Rekompensata nie przysługuje osobom wymienionym w ust. 1 i 2, otrzymującym wynagrodzenie lub świadczenie, do którego została włączona rekompensata, albo pobierającym świadczenie ustalone na podstawie wymiaru uwzględniającego już rekompensatę. Nie dotyczy to osób wymienionych w ust. 1 pkt 6.
§  2.
Osobami pozostającymi na utrzymaniu są:
1)
osoby, które ze względu na stan zdrowia są niezdolne do pracy,
2)
nie spełniające warunków określonych w pkt 1, 3 i 4 żony pracowników, emerytów i rencistów oraz innych osób uprawnionych do rekompensaty, które wychowują lub wychowywały dziecko,
3)
osoby uczące się w szkołach,
4)
osoby, które nie ukończyły 19 lat lub ukończyły: mężczyźni 60 lat, kobiety 55 lat,
5)
osoby alimentowane przez pracowników, emerytów i rencistów lub przez inne osoby uprawnione do rekompensaty na podstawie przepisów w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 stycznia 1984 r., jeśli spełniają jeden z warunków wymienionych w pkt 1-4.
§  3.
1.
Rekompensata przysługuje również osobom podejmującym pracę po raz pierwszy oraz osobom zmieniającym pracę. W razie zmiany zakładu pracy, w danym miesiącu przysługuje tylko jedna rekompensata.
2.
W razie zbiegu uprawnień do rekompensaty z różnych tytułów, przysługuje tylko jedna rekompensata.
3.
Pracownikowi zatrudnionemu w więcej niż jednym zakładzie pracy rekompensata przysługuje od zakładu pracy wskazanego przez pracownika. Dotyczy to również osoby wykonującej pracę nakładczą.
§  4.
1.
Rekompensata przysługuje za każdy miesiąc kalendarzowy i wypłacana jest z góry w terminach przewidzianych dla wypłaty wynagrodzeń lub świadczeń.
2.
Rekompensata nie przysługuje za miesiąc, w którym pracownikowi nie przysługiwało wynagrodzenie ani zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
§  5.
Rekompensaty wypłacają:
1)
uspołecznione zakłady pracy:
a)
pracownikom,
b)
osobom, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1-3,
c)
osobom, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 5, z uwzględnieniem pkt 2 lit. b),
d)
osobom, które uczestniczą w szkoleniu albo wykonują prace interwencyjne w tym zakładzie, finansowane z Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej,
e)
na osoby pozostające na utrzymaniu osób wymienionych pod lit. a)-d),
2)
Zakład Ubezpieczeń Społecznych:
a)
osobom, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 3, jeżeli korzystają z urlopu wychowawczego w nie uspołecznionym zakładzie pracy,
b)
osobom, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 5, jeżeli zasiłek macierzyński, chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych,
c)
osobom, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 6,
d)
na osoby pozostające na utrzymaniu osób wymienionych pod lit. a)-c),
e)
na osoby pozostające na utrzymaniu emerytów (rencistów), osób utrzymujących się ze świadczeń wypłacanych z funduszu alimentacyjnego oraz osób zatrudnionych w jednostkach gospodarki nie uspołecznionej, w instytucjach kościelnych i spółkach polskich z udziałem kapitału zagranicznego,
3)
terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego:
a)
osobom korzystającym z zasiłków wypłacanych z Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej,
b)
na osoby pozostające na utrzymaniu osób, o których mowa pod lit. a),
4)
Biuro Wypłat Rent Kolejowych - na osoby pozostające na utrzymaniu kolejowych emerytów (rencistów) oraz osobom wymienionym w § 1 ust. 1 pkt 6,
5)
Państwowy Zakład Ubezpieczeń - osobom utrzymującym się ze świadczeń tego zakładu,
6)
jednostki organizacyjne wypłacające stypendium:
a)
studentom,
b)
osobom pobierającym stypendia doktoranckie,
c)
na osoby utrzymywane przez osoby, o których mowa pod lit. b).
§  6.
Rekompensatę na osoby, na które nie jest pobierany zasiłek (dodatek) rodzinny, wypłaca się na podstawie oświadczenia pracownika (innego uprawnionego).
§  7.
Uspołecznione zakłady pracy wypłatą rekompensat dla osób, o których mowa w § 5 pkt 1 lit. a) i b), obciążają koszty działalności.
§  8.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych pokrywa kwoty wypłaconych rekompensat:
1)
dla osób pozostających na utrzymaniu emerytów i rencistów oraz osób wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 6 - odpowiednio ze środków funduszu emerytalnego, funduszu ubezpieczenia społecznego rolników i państwowego funduszu kombatantów,
2)
dla osób, którym Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub uspołeczniony zakład pracy wypłaca zasiłki (chorobowe, macierzyńskie) oraz świadczenia rehabilitacyjne - ze środków budżetowych przeznaczonych na te zasiłki i świadczenia,
3)
na osoby utrzymywane przez osoby pobierające świadczenia z funduszu alimentacyjnego - ze środków tego funduszu,
4)
na osoby utrzymywane przez osoby wymienione w § 1 ust. 1 pkt 1-3 i 5, pracowników uspołecznionych zakładów pracy oraz osoby zatrudnione w placówkach agencyjnych, prowadzonych na warunkach zlecenia, oraz w zakładach na zryczałtowanym rozrachunku, w jednostkach gospodarki nie uspołecznionej, w instytucjach kościelnych i spółkach polskich z udziałem kapitału zagranicznego - ze środków budżetowych.
§  9.
Osobom, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 4, oraz osobom pozostającym na ich utrzymaniu rekompensaty wypłaca się w ciężar środków Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej.
§  10.
Państwowy Zakład Ubezpieczeń kwoty wypłaconych rekompensat dla osób, o których mowa w § 5 pkt 5, pokrywa ze środków własnych w ciężar nadwyżki odprowadzanej na dochód budżetu państwa.
§  11.
1.
Rekompensata nie wchodzi do podstawy ustalania:
1)
poszczególnych składników wynagrodzenia,
2)
zasiłków z ubezpieczenia społecznego oraz innych świadczeń społecznych i socjalnych.
2.
Uzyskanie rekompensaty nie ma wpływu na zakres uprawnień uzależnionych od wysokości wynagrodzeń i dochodów. Osobom, którym rekompensaty zostały włączone do wynagrodzenia, przy ustalaniu uprawnień uzależnionych od wysokości wynagrodzenia za podstawę odpłatności przyjmuje się wynagrodzenie zmniejszone o kwotę 1.600 zł, jeżeli przepisy uzależniające te uprawnienia od wysokości wynagrodzenia i dochodów nie stanowią inaczej.
3.
Przepis ust. 2 stosuje się do dnia 31 grudnia 1985 r.
§  12.
Jednostki finansowane z budżetu, których działalność obejmuje również wydawanie posiłków, stosują normy wydatków na żywienie, skorygowane na podstawie § 2 pkt 3 uchwały nr 6 Rady Ministrów z dnia 16 stycznia 1984 r. w sprawie środków na finansowanie niektórych skutków podwyżki cen artykułów żywnościowych.
§  13.
Jednostki objęte budżetem centralnym pokrywają zwiększone wydatki na posiłki ze środków tego budżetu, a jednostki objęte budżetem terenowym - ze środków właściwego budżetu terenowego.
§  14.
Jednostki inne niż wymienione w § 12 pokrywają zwiększone koszty posiłków ze środków własnych i z opłat za posiłki.
§  15.
W działalności Funduszu Wczasów Pracowniczych oraz zakładowej działalności socjalnej finansowanej ze środków zakładowego funduszu socjalnego, polegającej również na wydawaniu posiłków, stosuje się odpowiednio podwyższone stawki odpłatności za te posiłki zgodnie z zasadą pokrywania przez korzystającego z posiłków pełnego kosztu przetworów zbożowych wchodzących w ich skład, liczonych po cenach detalicznych.
§  16.
Traci moc zarządzenie Ministrów Pracy, Płac i Spraw Socjalnych oraz Finansów z dnia 28 sierpnia 1981 r. w sprawie szczegółowych zasad wypłacania rekompensaty z tytułu podwyżek cen detalicznych chleba i przetworów zbożowo-mącznych oraz zasad odpłatności z tytułu korekty stawek żywieniowych (Monitor Polski Nr 22, poz. 201).
§  17.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lutego 1984 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1984.3.28

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady wypłacania rekompensaty z tytułu podwyżek cen detalicznych chleba i przetworów zbożowo-mącznych oraz zasady odpłatności z tytułu korekty stawek żywieniowych.
Data aktu: 23/01/1984
Data ogłoszenia: 20/02/1984
Data wejścia w życie: 20/02/1984, 01/02/1984