Oprocentowanie pożyczek z Centralnego Funduszu Turystyki i Wypoczynku, wysokość odpisów dewizowych oraz zasady dysponowania nimi i cele, na które mogą być wydatkowane środki dewizowe.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO GŁÓWNEGO KOMITETU TURYSTYKI
z dnia 6 sierpnia 1984 r.
w sprawie oprocentowania pożyczek z Centralnego Funduszu Turystyki i Wypoczynku, wysokości odpisów dewizowych oraz zasad dysponowania nimi i celów, na które mogą być wydatkowane środki dewizowe.

Na podstawie § 6 ust. 2 i § 8 ust. 3 uchwały nr 76 Rady Ministrów z dnia 23 czerwca 1983 r. w sprawie Centralnego Funduszu Turystyki i Wypoczynku oraz wojewódzkich funduszów turystyki i wypoczynku (Monitor Polski Nr 23, poz. 129) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa wysokość oprocentowania pożyczek udzielanych w złotych z Centralnego Funduszu Turystyki i Wypoczynku, wysokość odpisów dewizowych przysługujących jednostkom organizacyjnym od wpływów w walutach wymienialnych, zasady dysponowania odpisami dewizowymi oraz cele, na które mogą być wydatkowane środki dewizowe pochodzące z tych odpisów.
§  2.
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
"uchwała nr 76 Rady Ministrów" - uchwałę nr 76 Rady Ministrów z dnia 23 czerwca 1983 r. w sprawie Centralnego Funduszu Turystyki i Wypoczynku oraz wojewódzkich funduszów turystyki i wypoczynku (Monitor Polski Nr 23, poz. 129),
2)
"Fundusz" - Centralny Fundusz Turystyki i Wypoczynku tworzony w złotych,
3)
"Fundusz walutowy" - Centralny Fundusz Turystyki i Wypoczynku tworzony w walutach wymienialnych,
4)
"waluty wymienialne" - waluty państw zaliczonych do II obszaru płatniczego, określone w tabeli kursów Narodowego Banku Polskiego,
5)
"jednostki organizacyjne" - państwowe jednostki organizacyjne oraz organizacje spółdzielcze i społeczne,
6)
"cudzoziemiec" - zagraniczną osobę fizyczną lub prawną w rozumieniu Prawa dewizowego.
§  3.
1.
Wysokość oprocentowania pożyczek udzielanych ze środków Funduszu wynosi w stosunku rocznym:
1)
4% - dla jednostek organizacyjnych działających w zakresie turystyki,
2)
6% - dla pozostałych jednostek organizacyjnych,
3)
18% - od kwot nie spłaconych w terminie.
2.
Odsetki od środków Funduszu wykorzystywanych niezgodnie z przeznaczeniem wynoszą 18% w stosunku rocznym.
§  4.
1. 1
Termin spłaty pożyczki nie może przekroczyć 15 lat, a w indywidualnie uzasadnionych przypadkach - 20 lat, natomiast w odniesieniu do pożyczek na zakup środków transportu - 7 lat.
2.
Termin spłaty pożyczki biegnie od daty zakupu lub oddania inwestycji do eksploatacji.
3.
Spłata pożyczki następuje w ratach określonych w umowie.
§  5.
1.
Wysokość odpisów dewizowych dla jednostek organizacyjnych od wpływów w walutach wymienialnych tych jednostek wynosi 40% wartości dewizowej zrealizowanych przez nie usług opłaconych przez cudzoziemców w walutach wymienialnych lub w złotych pochodzących z udokumentowanej wymiany tych walut.
2.
Stosownie do przedmiotu działania i potrzeb jednostek organizacyjnych w turystyce zagranicznej, odpisy dewizowe mogą być ustalane w innej wysokości niż określona w ust. 1 decyzjami Przewodniczącego Głównego Komitetu Turystyki.
§  6.
Cele, na które mogą być wydatkowane przez poszczególne jednostki organizacyjne środki pochodzące z odpisów dewizowych, są określane decyzjami Przewodniczącego Głównego Komitetu Turystyki w ramach celów, o których mowa w § 8 ust. 1 uchwały nr 76 Rady Ministrów, oraz stosownie do przedmiotu działania i potrzeb tych jednostek w turystyce zagranicznej.
§  7.
1.
Środki Funduszu walutowego są gromadzone na odrębnym rachunku walutowym w Narodowym Banku Polskim.
2.
Jednostki organizacyjne, którym przysługują odpisy dewizowe, mogą:
1)
prowadzić w terenowo właściwych oddziałach Narodowego Banku Polskiego własne rachunki walutowe, bądź
2)
gromadzić środki dewizowe na rachunku, o którym mowa w ust. 1.
§  8.
1.
Jednostka organizacyjna może dysponować własnymi środkami dewizowymi na rachunku walutowym do wysokości salda.
2.
Jednostki organizacyjne informują Główny Komitet Turystyki o planowanych wydatkach z rachunków walutowych.
3.
Informacje o planowanych wydatkach w danym roku są przedstawiane w terminie do dnia 30 czerwca roku poprzedzającego.
§  9.
Jednostki organizacyjne prowadzą ewidencję:
1)
dochodów dewizowych, uzyskanych za świadczone usługi, jak również przysługujących im odpisów dewizowych, zgodnie z tytułami dochodów określonych w § 7 ust. 1 uchwały nr 76 Rady Ministrów,
2)
wydatków dokonanych ze środków pochodzących z odpisów dewizowych, według celów, na które mogą być te środki wydatkowane, zgodnie z § 8 ust. 1 uchwały nr 76 Rady Ministrów.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 4 ust. 1 zmieniony § 1 zarządzenia Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki z dnia 24 kwietnia 1987 r. (M.P.87.17.147) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 czerwca 1987 r.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024