Poprawa warunków działalności w usługach bytowych w latach 1983-1985.

UCHWAŁA Nr 96
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 sierpnia 1983 r.
w sprawie poprawy warunków działalności w usługach bytowych w latach 1983-1985.

W celu zahamowania niekorzystnych tendencji występujących w działalności usługowej oraz stworzenia sprzyjających warunków szybszego i wszechstronnego ich rozwoju Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy uchwały określają zadania i tryb działania naczelnych i terenowych organów administracji państwowej oraz innych jednostek organizacyjnych w zakresie poprawy warunków działalności w usługach bytowych w latach 1983-1985.
2.
Przez usługi bytowe, o których mowa w ust. 1, rozumie się usługi: przemysłowe, budowlane, pralnicze i chemicznego czyszczenia oraz usługi o charakterze osobistym (fryzjerskie i kosmetyczne, fotograficzne, porządkowe, wykonywanie różnych zleceń, wypożyczanie sprzętu, przechowywanie i dozór mienia), świadczone odpłatnie przez jednostki gospodarki uspołecznionej i pozarolniczej gospodarki nie uspołecznionej.
§  2.
Wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego zweryfikują i uaktualnią wojewódzkie programy rozwoju usług i rzemiosła na lata 1983-1985 oraz określą potrzeby i możliwości zintensyfikowania rozwoju usług w poszczególnych branżach w celu zapewnienia zwiększenia możliwości korzystania z usług w osiedlach miejskich i wiejskich.
§  3.
1.
Zadania wynikające z programów powinny być powiązane z planami przedsiębiorstw i spółdzielni oraz organizacji rzemiosła.
2.
Wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego w terminie do dnia 30 września 1983 r. dokonają odpowiednich uzgodnień z jednostkami gospodarki uspołecznionej i organizacjami rzemiosła oraz ustalą zadania konieczne do:
1)
zahamowania likwidacji placówek usługowych i zmniejszenia zatrudnienia w usługach w 1983 r.,
2)
wzrostu potencjału usługowego w latach 1983-1985 zgodnie z programami terenowymi oraz do osiągnięcia poprawy jakości usług.
3.
Zaktualizowane programy, o których mowa w § 2 oraz 3 ust. 1 i 2, wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego wniosą pod obrady rad narodowych stopnia wojewódzkiego.
§  4.
1.
Wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego zapewnią:
1)
przydział na cele usługowe obiektów i lokali nie wykorzystanych lub zwolnionych,
2)
nadzór nad wykonaniem lokali użytkowych dla placówek usługowych w uspołecznionym budownictwie mieszkaniowym zgodnie z programem zagospodarowania osiedla,
3)
wykorzystanie innych środków materialnych i uprawnień będących w gestii terenowych organów administracji państwowej.
2.
Wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego określą zadania dla terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego w realizacji przedsięwzięć uzgodnionych z jednostkami usługowymi.
§  5.
1.
Właściwi ministrowie oraz wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego w ramach posiadanych uprawnień i środków uwzględnią, w miarę możliwości, wnioski zainteresowanych jednostek usługowych, zmierzające do rozwoju usług bytowych w latach 1983-1985, dotyczące w szczególności:
1)
przydziałów środków materiałowych i finansowania ich zakupów lub przydziałów środków finansowych na zakup materiałów i wyposażenie techniczne dla zakładów usługowych,
2)
zapewnienia działalności jednostek zaplecza badawczo-rozwojowego na rzecz usług,
3)
innych działań wynikających z uprawnień ministrów oraz wojewodów i prezydentów miast stopnia wojewódzkiego.
2.
Zaleca się zarządom centralnych związków spółdzielczych, Zarządowi Centralnego Związku Rzemiosła oraz organizacjom - porozumieniom branżowym podjęcie w latach 1983-1985 działań na rzecz rozwoju usług bytowych, a w szczególności:
1)
zapewnienie środków materiałowych i finansowych będących w gestii zarządów centralnych związków oraz organizacji branżowych,
2)
zapewnienie działalności jednostek zaplecza badawczo-rozwojowego na rzecz usług,
3)
inicjowanie produkcji środków zaopatrzenia materiałowego i technicznego dla usług,
4)
podejmowanie i wykonywanie innych zadań wynikających ze statutowych uprawnień zarządów centralnych związków oraz organizacji - porozumień branżowych.
3.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług oraz wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego zapewnią wykorzystanie lokali sklepowych w celu zorganizowania w nich punktów świadczenia usług, zawieranie umów agencyjnych o świadczenie usług oraz podejmowanie (wydzierżawianie) wydzielonej powierzchni sklepowej przedsiębiorstwom usługowym i usługowym zakładom rzemieślniczym.
4.
Zaleca się zarządom centralnych związków spółdzielczych realizację zadań, o których mowa w ust. 3.
§  6.
1.
Ministrowie oraz wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego ustalą dla podległych lub podporządkowanych organów kontroli i lustracji zadania kontrolno-instruktażowe w zakresie określenia przyczyn regresu konkretnych usług na danym terenie oraz sformułują wnioski (zalecenia) mające na celu zapewnienie prawidłowego rozwoju usług, poprawy gospodarności, obniżki kosztów świadczenia usług, rzetelności ustalania i stosowania cen oraz zapewnienie właściwej jakości usług i kultury obsługi klienta.
2.
Zaleca się zarządom centralnych związków spółdzielczych oraz Zarządowi Centralnego Związku Rzemiosła realizację zadań, o których mowa w ust. 1.
§  7.
1.
Uznaje się za celowe umacnianie i rozwój dobrowolnych organizacji - porozumień branżowych grupujących jednostki usługowe, niezależnie od ich przynależności organizacyjnej i formy własności.
2.
Organizacje branżowe, ogólnobranżowe lub regionalne, działające na podstawie statutów uchwalonych przez uczestników porozumienia, inicjują i realizują w ramach określonych tymi statutami wspólne przedsięwzięcia w zakresie postępu technicznego i organizacyjnego, doskonalenia kadr, poprawy zaopatrzenia materiałowo-technicznego oraz podnoszenia jakości usług.
3.
W dobrowolnym porozumieniu branżowym mogą uczestniczyć również jednostki stale współpracujące z jednostkami usługowymi, jeżeli ich udział w porozumieniu jest celowy, np. jednostki obrotu, ośrodki badawczo-rozwojowe.
§  8.
1.
Ministrowie Handlu Wewnętrznego i Usług oraz do Spraw Cen zorganizują system bieżącej informacji o kształtowaniu się sytuacji cenowo-rynkowej w niektórych usługach bytowych.
2.
Właściwi ministrowie oraz wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego, we współdziałaniu z Ministrem do Spraw Cen i okręgowymi urzędami cen, zapewnią przeprowadzanie analiz i kontroli zasadności cen usług. Wnioski z tych analiz powinny być wykorzystane do poprawy gospodarności oraz obniżenia kosztów świadczenia usług.
3.
Zaleca się zarządom centralnych związków spółdzielczych i Zarządowi Centralnego Związku Rzemiosła współdziałanie w sprawach, o których mowa w ust. 2.
§  9.
1.
Minister Finansów zapewni:
1)
zwalnianie na okres roku z opodatkowania podatkiem od płac, należnym od wynagrodzenia z tytułu wyodrębnionej działalności usługowej prowadzonej przez jednostki gospodarki uspołecznionej, nowo uruchomionych zakładów usługowych prowadzących działalność na zasadach ogólnych w zakresie: naprawy obuwia, naprawy odzieży i bielizny, usług pralniczych i chemicznego czyszczenia odzieży, szklarskich oraz oftalmicznych,
2)
przyznanie w uzasadnionych wypadkach - na wniosek organu założycielskiego - ulg i preferencji finansowych przedsiębiorstwom państwowym nie będącym jednostkami drobnej wytwórczości, świadczącym usługi bytowe.
2.
Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego i Usług dokona w I półroczu 1984 r. oceny obowiązujących opodatkowań działalności usługowej w jednostkach gospodarki uspołecznionej.
§  10.
Wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego wystąpią do rad narodowych stopnia wojewódzkiego o obniżenie stawek podatku od nieruchomości, aż do całkowitego zwolnienia z tego podatku budynków i budowli, w których są wykonywane usługi: pralnicze i chemicznego czyszczenia, odzieżowe, szewskie, oftalmiczne, szklarskie, meblarsko-tapicerskie oraz kowalsko-ślusarskie.
§  11.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w porozumieniu z Ministrami Pracy, Płac i Spraw Socjalnych oraz Finansów przyzna jednostkom gospodarki uspołecznionej świadczącym usługi bytowe, o których mowa w § 10, ulgi w obciążeniach na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej.
§  12.
Ministrowie Oświaty i Wychowania oraz Finansów w porozumieniu z Ministrami Pracy, Płac i Spraw Socjalnych oraz Handlu Wewnętrznego i Usług, a także zarządami centralnych związków spółdzielczych i Zarządem Centralnego Związku Rzemiosła - zapewnią dopływ wykwalifikowanych pracowników do zakładów usługowych wszystkich branż oraz będą dokonywać corocznej oceny skuteczności rozwiązań, a w szczególności w zakresie:
1)
ulg podatkowych z tytułu zatrudnienia osób wyszkolonych w spółdzielniach i przedsiębiorstwach oraz ulg podatkowych dla rzemieślników zatrudniających pracowników w celu nauki zawodu,
2)
wynagradzania instruktorów praktycznej nauki zawodu szkolących pracowników i uczniów szkół zawodowych w zawodach usługowych w uspołecznionych zakładach pracy.
§  13.
1.
Jednostki obowiązkowo pośredniczące w obrocie oraz dostawcy materiałów nie objętych obowiązkowym pośrednictwem zapewnią pokrycie potrzeb materiałowo-technicznych związanych z zaopatrzeniem usług: odzieżowych, szewskich, oftalmicznych, pralniczych i chemicznego czyszczenia odzieży, szklarskich, meblarsko-tapicerskich i kowalsko-ślusarskich.
2.
Jednostkom świadczącym usługi, o których mowa w ust. 1, zapewnia się pokrycie potrzeb materiałowo-technicznych na podstawie:
1)
zamówień zawierających oświadczenie o przeznaczeniu zamówionego materiału,
2)
rozliczenia, na żądanie jednostek obrotu, wykorzystania tych materiałów zgodnie z przeznaczeniem.
3.
Właściwi ministrowie, będący organami założycielskimi dla jednostek obrotu i dostawców materiałów nie objętych obowiązkowym pośrednictwem, zapewnią realizację ustaleń, o których mowa w ust. 1 i 2.
4.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług ustali zasady współdziałania jednostek, o których mowa w ust. 1 i 3, oraz organizacji branżowych wymienionych w § 7, w tym prowadzenia kontroli prawidłowości zużycia uzyskanych środków materiałowo-technicznych na usługi oraz sporządzania w tym zakresie okresowych ocen.
5.
Wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego:
1)
wyznaczą jednostki handlu wewnętrznego hurtowego i detalicznego do prowadzenia sprzedaży materiałów, surowców i części zamiennych dla placówek świadczących usługi bytowe,
2)
zapewnią jednostkom świadczącym usługi bytowe możliwości dodatkowego zaopatrzenia z funduszu rynkowego.
6.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług określa zasady:
1)
zaopatrywania jednostek świadczących usługi bytowe z funduszu rynkowego,
2)
wyznaczania jednostek handlowych (hurtowych lub detalicznych) do prowadzenia sprzedaży środków materiałowo-technicznych na rzecz usług bytowych.
§  14.
1.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług oraz zarządy centralnych związków spółdzielczych i Zarząd Centralnego Związku Rzemiosła zapewnią w ramach ustalonych dla nich przydziałów taboru samochodowego na 1983 r. dostawy samochodów dla zakładów świadczących usługi bytowe.
2.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów uwzględni w bilansach i planach rozdziału na lata 1984 i 1985 potrzeby w zakresie taboru samochodowego związanego z prowadzeniem usług bytowych, a Minister Handlu Wewnętrznego i Usług w porozumieniu z zarządami centralnych związków spółdzielczych i Zarządem Centralnego Związku Rzemiosła zapewni dostawy samochodów na potrzeby zakładów usługowych świadczących usługi bytowe, w ramach ustalonych dla nich przydziałów.
§  15.
1.
Ministrowie Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego oraz Handlu Wewnętrznego i Usług, w porozumieniu z zarządami centralnych związków spółdzielczych i Zarządem Centralnego Związku Rzemiosła, dokonają oceny możliwości zaspokojenia przez producentów krajowych potrzeb w zakresie podstawowego wyposażenia technicznego zakładów usługowych.
2.
Ministrowie Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego oraz Handlu Wewnętrznego i Usług określą potrzeby w zakresie maszyn i urządzeń, które nie są produkowane w kraju bądź są produkowane w niewystarczającej ilości, i przedstawią odpowiednie wnioski w celu zaspokojenia potrzeb jednostek prowadzących działalność usługową na te maszyny i urządzenia w drodze uruchomienia ich produkcji lub dostaw z importu.
§  16.
1.
W celu zapewnienia poprawy zaopatrzenia w części zamienne do zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego dla zakładów usługowych wprowadza się zamówienia rządowe na dostawę tych części.
2.
Ministrowie Gospodarki Materiałowej oraz Handlu Wewnętrznego i Usług wyznaczą w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami jednostki składające zamówienia rządowe na części zamienne do zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego, o których mowa w ust. 1.
§  17.
Minister Handlu Zagranicznego zapewni w miarę możliwości wprowadzenie do rocznych protokołów handlowych na lata 1984 i 1985, zawieranych z państwami zaliczonymi do I obszaru płatniczego, oraz kontraktów handlowych dostawę części zamiennych do rynkowych wyrobów importowanych z tych państw - w ilości i asortymentach zamawianych przez jednostki świadczące usługi.
§  18.
1.
Zainteresowani ministrowie, zarządy centralnych związków spółdzielczych oraz Zarząd Centralnego Związku Rzemiosła w porozumieniu z Ministrem Administracji i Gospodarki Przestrzennej oraz Zarządem Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego spowodują opracowanie wzorcowych założeń użytkowo-funkcjonalnych dla określonych rodzajów usług.
2.
Założenia te powinny uwzględniać specyfikę poszczególnych zakładów usługowych i postęp techniczno-organizacyjny w usługach oraz być fachową pomocą przy racjonalnym projektowaniu zakładów usługowych w nowo wznoszonych budynkach, adaptacjach lub przebudowach istniejących pomieszczeń.
§  19.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami i zarządami centralnych związków spółdzielczych oraz Zarządem Centralnego Związku Rzemiosła przedstawi Radzie Ministrów do dnia 30 czerwca 1984 r. ocenę realizacji przepisów uchwały.
§  20.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024