Dalszy rozwój samorządu załogi przedsiębiorstwa państwowego.

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 29 czerwca 1983 r.
w sprawie dalszego rozwoju samorządu załogi przedsiębiorstwa państwowego.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej stwierdza, że działalność samorządu pracowniczego stanowi urzeczywistnienie jednej z fundamentalnych zasad konstytucyjnych - uczestnictwa klasy robotniczej i załóg pracowniczych w zarządzaniu przedsiębiorstwami. Funkcjonowanie samorządu pracowniczego ma pozytywny wpływ na proces umacniania się socjalistycznej demokracji, rozbudzania aktywności społecznej i utrwalania poczucia odpowiedzialności klasy robotniczej za społeczny charakter działalności gospodarczej, przestrzeganie efektywności gospodarowania, sprawiedliwości społecznej, ładu i dyscypliny pracy, zespolenia interesów przedsiębiorstwa z interesem ogólnospołecznym.
W coraz większej liczbie przedsiębiorstw organy samorządu, wybrane zgodnie z postanowieniami ustawy o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego, wznowiły działalność po okresie zawieszenia i sprawują swoje funkcje stanowiące, inspirujące, opiniodawcze i kontrolne. Przezwyciężane są tendencje do rezygnowania z przysługujących załogom uprawnień czy też do ich ograniczania przez administrację. Samorząd pracowniczy staje się coraz bardziej aktywnym uczestnikiem wprowadzania reformy gospodarczej i przezwyciężania przyczyn i skutków kryzysu gospodarczego.

Sejm wyraża przekonanie, że organy samorządu w przedsiębiorstwach czuwać będą nad właściwym, zgodnym z interesem ogólnospołecznym, gospodarowaniem i wykorzystaniem mienia ogólnonarodowego. Dla dalszego postępu w urzeczywistnianiu reformy gospodarczej i jej celów społecznych konieczna jest konsekwentna realizacja zadań narodowego planu społeczno-gospodarczego. Decydujące znaczenie dla rozwoju samorządu ma przestrzeganie przepisów ustawy w jego praktycznej działalności. Ponieważ statuty określają zgodność działania samorządu z ustawą, przyjmuje się, że niezgłoszenie statutu do sądu w terminie 30 dni od ukonstytuowania się rady pracowniczej lub stwierdzenie przez sąd niezgodności statutu z ustawą powoduje, że uchwały stanowiące organów samorządu nie mogą powodować skutków prawnych. Idea i praktyka samorządności powinna służyć porządkowaniu, umacnianiu i rozwojowi gospodarki i państwa, przestrzeganiu norm prawnych, społecznych i moralnych wśród załóg i ogółu pracujących.

Jednocześnie Sejm potwierdza, że wszystkie organy administracji państwowej i gospodarczej zobowiązane są do przestrzegania uprawnień samorządu pracowniczego i podejmowania niezbędnych działań dla pełnego wprowadzenia w życie zasad funkcjonowania przedsiębiorstw, określonych w ustawach z dnia 25 września 1981 r.

Samorząd pracowniczy powinien stać się forum harmonijnego kojarzenia interesów różnych grup zawodowych, ułatwiania współdziałania dyrekcji i związków zawodowych w sprawach płacowych i socjalnych, czuwać nad przestrzeganiem obowiązującego porządku prawnego, w tym zwłaszcza Kodeksu pracy, jak też ochrony podstawowych interesów społecznych.

Sejm wyraża uznanie dla tysięcy działaczy samorządu pracowniczego, robotników, techników, inżynierów i pracowników administracji gospodarczej, wybranych demokratycznie przez załogi zakładów pracy i pełniących ofiarnie swą trudną służbę społeczną.

Sejm aprobuje dotychczasową działalność Komisji do Spraw Samorządu Pracowniczego Przedsiębiorstw i wyraża uznanie dla jej inicjatyw służących wdrażaniu ustawy o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego i jej przestrzeganiu.

W celu dalszego rozszerzenia metodycznej, prawnej i organizacyjnej pomocy dla działaczy samorządu Prezydium Sejmu powoła przy Komisji do Spraw Samorządu Pracowniczego Przedsiębiorstw zespół konsultacyjny złożony z wybitnych praktyków i teoretyków samorządności pracowniczej.

Sejm potwierdza stanowczą wolę konsekwentnego umacniania i pełnego rozwoju samorządu w przedsiębiorstwach państwowych. Stwierdza, że dotychczasowa działalność Rządu służyła osiąganiu tego celu i powinna być kontynuowana z jeszcze większą aktywnością.

Dążąc do zwiększenia wpływu załóg na wdrażanie reformy gospodarczej, harmonizowania interesów przedsiębiorstw z celami ogólnospołecznymi, utrwalania socjalistycznych stosunków produkcji i pracy oraz demokratyzacji zarządzania, Sejm zwraca się do wszystkich załóg przedsiębiorstw państwowych o pełne zaangażowanie się w działalności samorządowej.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024