Szczególne uprawnienia niektórych kategorii pracowników urzędów państwowych.

UCHWAŁA Nr 251
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 listopada 1982 r.
w sprawie szczególnych uprawnień niektórych kategorii pracowników urzędów państwowych.

Na podstawie art. 53 ust. 3 ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz. U. Nr 31, poz. 214) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Pracownicy urzędów państwowych mają prawo do uzyskiwania odznaczeń i tytułów honorowych oraz odznak resortowych na zasadach określonych w przepisach o tych odznaczeniach, tytułach i odznakach.
§  2.
Pracownicy zatrudnieni w Ministerstwie Komunikacji mają prawo do:
1)
umundurowania służbowego,
2)
80% ulgi taryfowej przy przejazdach kolejami oraz bezpłatnych biletów kolejowych,
3)
korzystania ze świadczeń kolejowej służby zdrowia, z wyłączeniem bezpłatnych leków
-
na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
§  3.
Pracownicy zatrudnieni w Ministerstwie Łączności mają prawo do:
1)
50% ulgi przy instalacji telefonu,
2)
ulgowej odpłatności za abonament radiowo-telewizyjny,
3)
ulgowego (bezpłatnego) abonamentu telefonicznego
-
na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
§  4.
Lekarze, lekarze dentyści i magistrowie farmacji zatrudnieni w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej oraz w terenowych organach administracji państwowej mają prawo do dodatkowego zatrudnienia w zakładach społecznych służby zdrowia w wymiarze nie przekraczającym 1/3 etatu, poza godzinami normalnej pracy.
§  5.
Pracownicy Ministerstwa Górnictwa i Energetyki oraz innych ministerstw i organów państwowych nadzorujących górnictwo lub działających w dziedzinie górnictwa, a także pracownicy inspekcyjno-techniczni urzędów górniczych mają uprawnienia w zakresie przewidzianym w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1981 r. w sprawie szczególnych przywilejów dla pracowników górnictwa - Karta górnika (Dz. U. z 1982 r. Nr 2, poz. 13) oraz w innych przepisach.
§  6.
Tracą moc szczególne uprawnienia pracowników urzędów państwowych nie wymienione w uchwale.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1983 r.

Zmiany w prawie

Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024