Planowe rozmieszczenie kadr nauczycielskich.

UCHWAŁA Nr 173
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 sierpnia 1981 r.
w sprawie planowego rozmieszczenia kadr nauczycielskich.

W celu stworzenia warunków do planowego rozmieszczenia nauczycieli zgodnie z potrzebami w dziedzinie oświaty i wychowania Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy uchwały dotyczą podejmujących zgodnie z kwalifikacjami pracę na stałe w szkołach lub specjalnościach na obszarach, na których występuje niedobór kadr nauczycielskich:
1)
absolwentów szkół wyższych oraz studiów wychowania przedszkolnego, zatrudnionych bezpośrednio po ukończeniu studiów,
2)
nauczycieli przenoszonych z urzędu lub na własną prośbę,
3)
osób, które w okresie 5 lat od daty ukończenia studiów wyższych lub studium wychowania przedszkolnego zmienią dotychczasowy zakład pracy, mający swoją siedzibę w mieście wojewódzkim lub w innym mieście liczącym powyżej 50 tys. mieszkańców.
2.
Minister Oświaty i Wychowania w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych oraz Ministrem Finansów określa szkoły oraz specjalności na obszarach, na których występuje niedobór kadr nauczycielskich.
§  2.
Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1)
pracy na stałe w szkołach - rozumie się przez to pracę na stanowiskach nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych wymienionych w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 1972 r. - Karta praw i obowiązków nauczyciela (Dz. U. z 1972 r. Nr 16, poz. 114, z 1973 r. Nr 12, poz. 89 i z 1977 r. Nr 11, poz. 43), zwanej dalej "ustawą",
2)
szkołach bez bliższego określenia - rozumie się przez to szkoły i inne placówki, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy,
3)
zatrudnieniu zgodnie z kwalifikacjami - rozumie się przez to prowadzenie w ramach etatu zajęć dydaktycznych z przedmiotów (zajęć wychowawczych) odpowiadających kierunkowi odbytych studiów, co najmniej w 1/2 etatu.
§  3.
Tworzy się fundusz planowego rozmieszczenia nauczycieli, zwany dalej "funduszem", w formie limitu kredytu bankowego będącego w dyspozycji Ministra Oświaty i Wychowania, w wysokości do 100 mln zł w roku 1981. Wysokość funduszu na ten cel w latach następnych ustali Minister Finansów na wniosek Ministra Oświaty i Wychowania w porozumieniu ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli.
§  4.
1.
Fundusz jest przeznaczony na udzielanie pomocy finansowej na zagospodarowanie osób, o których mowa w § 1 ust. 1.
2.
Pomoc finansowa z funduszu udzielana jest na prośbę zainteresowanego w formie kredytu bankowego na okres 6 lat.
3.
Kredyt bankowy jest udzielany w wysokości do 60 tys. zł.
§  5.
1.
W razie zatrudnienia małżeństwa nauczycielskiego zgodnie z kwalifikacjami w szkole, o której mowa w § 1 ust. 2, kredyt bankowy może być przyznany każdemu z małżonków.
2.
Nauczyciel korzystający z kredytu bankowego zachowuje go nadal w razie przeniesienia go do szkoły, o której mowa w § 1 ust. 2.
§  6.
1.
Kredytu bankowego udziela nauczycielowi właściwy oddział Narodowego Banku Polskiego na podstawie zlecenia Ministra Oświaty i Wychowania lub upoważnionego przez niego terenowego organu administracji państwowej. Udzielenie kredytu nie wymaga poręczycieli.
2.
Zlecenia na udzielenie kredytu bankowego wydaje Minister Oświaty i Wychowania lub upoważniony przez niego terenowy organ administracji państwowej na wniosek zainteresowanego nauczyciela.
3.
Spłata kredytu ulega zawieszeniu na okres 6 lat, z uwzględnieniem przepisów § 8.
§  7.
1.
Kredyt bankowy podlega umorzeniu, jeżeli nauczyciel-kredytobiorca pracuje w szkole, w której został zatrudniony na stałe, przez 6 lat, licząc od daty otrzymania kredytu.
2.
Umorzenie udzielonego kredytu następuje na wniosek nauczyciela-kredytobiorcy w razie stwierdzenia przez Ministra Oświaty i Wychowania lub upoważniony przez niego terenowy organ administracji państwowej, że warunki określone w ust. 1 zostały spełnione.
3.
Do 6-letniego okresu pracy, o którym mowa w § 6 ust. 3, nie wlicza się:
1)
urlopów (zwolnień) bezpłatnych,
2)
urlopów płatnych trwających dłużej niż 30 dni, z wyjątkiem urlopów wypoczynkowych i macierzyńskich oraz urlopów dla poratowania zdrowia.
4.
W razie zniesienia lub przekształcenia szkoły, o której mowa w § 1 ust. 2, albo przeprowadzenia w takiej szkole zmian organizacyjnych, uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela-kredytobiorcy, a ponadto z braku możliwości przeniesienia nauczyciela do innej szkoły, o której mowa w § 1 ust. 2 - kredyt bankowy umarza się.
5.
Zasadę przewidzianą w ust. 4 stosuje się odpowiednio do nauczycieli-kredytobiorców, którzy przed upływem 6 lat pracy zostali uznani przez komisję do spraw inwalidztwa i zatrudnienia za trwale niezdolnych do pracy na zajmowanym stanowisku.
§  8.
1.
Jeżeli nauczyciel-kredytobiorca nie spełni warunku określonego w § 7 ust. 1, udzielony kredyt staje się natychmiast wymagalny i podlega spłacie wraz z odsetkami w wysokości 12% rocznie w części odpowiadającej nie przepracowanemu okresowi.
2.
O powstaniu okoliczności powodujących natychmiastową wymagalność udzielonego kredytu bankowego terenowy organ administracji państwowej, który zlecił udzielenie tego kredytu, zawiadamia bezzwłocznie właściwy oddział Narodowego Banku Polskiego oraz Ministra Oświaty i Wychowania.
§  9.
Minister Finansów dokona refundacji Narodowemu Bankowi Polskiemu kwoty umorzonego kredytu z budżetu centralnego wraz z oprocentowaniem w wysokości 3% rocznie.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 września 1981 r.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024