Stosowanie niektórych przepisów dotyczących funduszu płac i zatrudnienia oraz gospodarki finansowej państwowych biur projektów.

UCHWAŁA Nr 155
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 grudnia 1980 r.
w sprawie stosowania niektórych przepisów dotyczących funduszu płac i zatrudnienia oraz gospodarki finansowej państwowych biur projektów.

W celu stworzenia odpowiednich warunków do podniesienia efektywności pracy biur projektów Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Przepisy uchwały dotyczą państwowych biur projektów i zakładów projektowania, utworzonych na podstawie uchwały nr 86 Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1978 r. w sprawie zasad organizacji i działania państwowych jednostek projektowania (Monitor Polski Nr 24, poz. 80), oraz ośrodków badawczo-projektowych lub badawczo-rozwojowych, które zostały objęte zasadami finansowania i wynagradzania, ustalonymi dla biur projektów, zwanych dalej "biurami projektów".
§  2.
Fundusz płac przeznaczony na podwyżki płac w biurach projektów, wynikające z uchwały nr 81 Rady Ministrów z dnia 6 września 1980 r. w sprawie przyznania dodatkowych środków funduszu płac na podwyższenie i poprawę proporcji wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w uspołecznionych zakładach pracy, zwiększa dyspozycyjny fundusz płac, tworzony według zasad określonych w § 3 i 8 uchwały nr 123 Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 1976 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników państwowych biur projektów.
§  3.
1.
Wskaźnik opłacania wzrostu wydajności pracy, o którym mowa w § 3 ust. 3 uchwały nr 123 Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 1976 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników państwowych biur projektów, ustala się na 1980 r. w wysokości 0,75.
2.
W razie wykonywania w 1980 r. przez biuro projektów prac eksportowych wskaźnik opłacania wzrostu wydajności pracy, o którym mowa w ust. 1, dla prac eksportowych ustala się w wysokości 1,0.
§  4.
1.
Zezwala się na wydatkowanie rezerw funduszu płac, zgromadzonych w biurach projektów, jednostkach nadrzędnych i ministerstwach, do wysokości odpowiadającej kwotom:
1)
zwiększonych wypłat z tytułu wprowadzenia nowych zasad przyznawania dodatków za wysługę lat,
2)
wypłat nagród jubileuszowych wprowadzonych w 1980 r.,
3)
zwiększonych wypłat z tytułu wejścia w życie w 1980 r. uchwały nr 138 Rady Ministrów z dnia 22 września 1978 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania (Monitor Polski Nr 35, poz. 132).
2.
Kwoty wypłacane z tytułów wymienionych w ust. 1, przekraczające stan rezerw funduszu płac, uznaje się za usprawiedliwione przekroczenie dyspozycyjnego funduszu płac biura projektów.
3.
W razie braku rezerw funduszu płac wypłaty z tytułów wymienionych w ust. 1 uznaje się za usprawiedliwione przekroczenie dyspozycyjnego funduszu płac biura projektów.
4.
W rozliczeniach biur projektów za 1980 r. nie stosuje się przepisu ust. 12 pktu 2 rozdz. D części II uchwały nr 184 Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 1979 r. o narodowym planie społeczno-gospodarczym na 1980 r. w zakresie obowiązku utrzymania wielkości zatrudnienia i funduszu płac na poziomie ustalonym w rocznych planach wynikających z narodowego planu społeczno-gospodarczego.
§  5.
W § 37 uchwały nr 46 Rady Ministrów z dnia 5 marca 1976 r. w sprawie gospodarki finansowej przemysłowych i budowlano-montażowych państwowych organizacji gospodarczych objętych planem centralnym (Monitor Polski z 1976 r. Nr 15, poz. 70 i Nr 27, poz. 118, z 1977 r. Nr 17, poz. 98 oraz z 1978 r. Nr 13, poz. 45) ust. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Fundusz ryzyka jest przeznaczony na:

1) pokrycie wynikających z zawartych umów skutków ryzyka związanego ze stosowaniem w projektach nowoczesnych rozwiązań technicznych, technologicznych i funkcjonalnych,

2) pokrycie kosztów ryzyka związanych z podejmowaniem prac projektowych na potrzeby eksportu w fazie przedkontraktowej."

§  6.
Tracą moc:
1)
§ 7 uchwały nr 123 Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 1976 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników państwowych biur projektów,
2)
§ 6 uchwały nr 50 Rady Ministrów z dnia 7 marca 1975 r. w sprawie zwiększenia efektywności zatrudnienia w uspołecznionych zakładach pracy oraz tworzenia rezerw funduszu płac (z późniejszymi zmianami) - w zakresie obowiązku obciążania funduszu płac biur projektów z tytułu przyrostu zatrudnienia.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do rozliczeń biur projektów za 1980 r.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024