Upoważnienie Rządu do dokonywania zmian w narodowym planie społeczno-gospodarczym na 1981 r.

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 31 lipca 1981 r.
w sprawie upoważnienia Rządu do dokonywania zmian w narodowym planie społeczno-gospodarczym na 1981 r.

1.
Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, po zapoznaniu się z przedstawioną przez Rząd informacją o aktualnym stanie gospodarki, uwzględniającą obecny stan zaawansowania realizacji narodowego planu społeczno-gospodarczego na 1981 r., biorąc zwłaszcza pod uwagę niekorzystne wyniki gospodarowania osiągnięte w pierwszym półroczu br., krótszy czas pracy w wyniku wprowadzenia 5-dniowego tygodnia pracy, duży przyrost dochodów ludności, gorszą sytuację w bilansie płatniczym kraju, co w konsekwencji spowodowało głębokie zachwianie proporcji przyjętych w tym planie, postanawia, co następuje:
1)
uchyla się ust. 3 w rozdziale III uchwały Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z dnia 12 lutego 1981 r. o narodowym planie społeczno-gospodarczym na 1981 r. (Monitor Polski Nr 5, poz. 20);
2)
upoważnia się Rząd do wprowadzania niezbędnych zmian w planie w zależności od kształtowania się warunków i sytuacji gospodarczej, przy zachowaniu, jako celu nadrzędnego - ochrony warunków życia społecznego, a zwłaszcza grup ludności o najniższych dochodach;
3)
zobowiązuje się Rząd do niezwłocznej korekty narodowego planu społeczno-gospodarczego na 1981 r., która zapewni:
a)
warunki do kierowania realizacją zadań planowych,
b)
gospodarowanie ograniczonymi zasobami materiałowymi i dewizowymi uwzględniające przede wszystkim:
-
zaopatrzenie ludności w podstawowe artykuły żywnościowe,
-
produkcję środków produkcji dla gospodarki żywnościowej,
-
produkcję środków ochrony zdrowia i higieny osobistej,
-
produkcję podstawowych wyrobów przemysłu lekkiego, przede wszystkim dla dzieci i młodzieży,
-
produkcję na eksport,
-
produkcję części zamiennych warunkujących eksploatację i użytkowanie posiadanego majątku narodowego i zapobiegających jego dekapitalizacji,
-
zapewnienie warunków wydawania i upowszechniania prasy i książek, zwłaszcza podręczników szkolnych i akademickich oraz czasopism naukowych;
4)
uznaje się za uzasadniony w obecnych warunkach wprowadzony przez Rząd reglamentowany rozdział wśród ludności podstawowych artykułów spożywczych;
5)
zobowiązuje się Rząd do wzmożenia działalności zmierzającej do normalizowania i stabilizowania sytuacji społeczno-gospodarczej kraju, a zwłaszcza zaopatrzenia materiałowo-technicznego w gospodarce, przywracania rytmu w działalności gospodarczej oraz usprawnienia zaopatrzenia ludności w podstawowe artykuły żywnościowe.
2.
Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zwraca się z apelem do całego społeczeństwa o aktywne poparcie dla podejmowanych przez Rząd działań mających na celu zahamowanie pogarszającego się stanu gospodarki oraz wysiłków zmierzających do normalizacji, a następnie stopniowej poprawy sytuacji społeczno-gospodarczej kraju.
3.
Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zobowiązuje Radę Ministrów do okresowego informowania Sejmu o działaniach podejmowanych w tej dziedzinie w II półroczu 1981 r.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024