Rachunki bankowe dla cudzoziemców dewizowych, prowadzone w walutach wymienialnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 26 czerwca 1981 r.
w sprawie rachunków bankowych dla cudzoziemców dewizowych, prowadzonych w walutach wymienialnych.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 133), § 4 uchwały nr 107 Rady Ministrów z dnia 3 listopada 1980 r. w sprawie oprocentowania wkładów oszczędnościowych ludności na rachunkach bankowych (Monitor Polski Nr 27, poz. 155) oraz § 2 ust. 3 i 4 uchwały nr 98 Rady Ministrów z dnia 5 lipca 1977 r. w sprawie oprocentowania środków pieniężnych na rachunkach bankowych (Monitor Polski Nr 17, poz. 96) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zezwala się cudzoziemcom dewizowym na posiadanie w polskich bankach oprocentowanych rachunków bankowych, prowadzonych w walutach wymienialnych, zwanych dalej rachunkami "C".
2.
Na rachunki "C" mogą być wpłacane waluty wymienialne, określone przez Narodowy Bank Polski.
3.
Rachunki "C" prowadzi się w jednej z walut wymienialnych, ustalonej przez posiadacza rachunku, zwanej dalej "walutą rachunku".
4.
Rachunki "C" są prowadzone przez Narodowy Bank Polski, Bank Handlowy w Warszawie S.A. i Bank Polska Kasa Opieki S.A. jako rachunki płatne na każde żądanie i rachunki terminowe.
§  2.
Na rachunki "C" mogą być wpłacane waluty wymienialne pochodzące:
1)
z realizacji zagranicznych przekazów bankowych i pocztowych, czeków imiennych i na okaziciela, czeków podróżniczych, weksli oraz akredytyw pieniężnych,
2)
z wpłat w kraju kwot przywiezionych z zagranicy do wysokości sum uwidocznionych w deklaracji dewizowej, potwierdzonej przez polski graniczny urząd celny,
3)
z rachunków walutowych cudzoziemców dewizowych i spółek o kapitale mieszanym prowadzących działalność gospodarczą na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz z ich rachunków złotowych, do wysokości środków przewidzianych do transferu za granicę na podstawie odrębnych przepisów,
4)
z realizacji w kraju dyspozycji krajowców dewizowych w wykonaniu umów zawartych przez te osoby z posiadaczem rachunku, z zachowaniem polskich przepisów dewizowych, w tym także umów w zakresie obrotu towarowego z zagranicą i usług związanych z tym obrotem,
5)
z realizacji przelewów z rachunków "C" innych cudzoziemców dewizowych,
6)
z realizacji przelewów z rachunków "W" prowadzonych w walutach wymienialnych dla pracowników placówek obcych w Polsce.
§  3.
1.
Z rachunków "C" mogą być w walucie wymienialnej dokonywane bez osobnego zezwolenia dewizowego:
1)
przekazy za granicę,
2)
wypłaty na rzecz posiadacza rachunku lub z jego polecenia na rzecz innych cudzoziemców dewizowych, z prawem wywozu środków za granicę na podstawie zaświadczenia banku prowadzącego rachunek; wypłaty takie mogą być dokonywane na polecenie posiadacza rachunku będącego osobą prawną na rzecz cudzoziemskich pracowników zatrudnionych przez niego na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, pod warunkiem że z rachunku zostały uprzednio dokonane na rzecz tych pracowników wypłaty w złotych należnych im wynagrodzeń w kwotach nie niższych niż wynikające z obowiązkowej wymiany dewiz,
3)
przelewy na rachunki walutowe "A" krajowców dewizowych, jeżeli przelew następuje tytułem darowizny,
4)
przelewy na rachunki walutowe "A" krajowców dewizowych, będących osobami fizycznymi, i przelewy na rzecz krajowców dewizowych, będących osobami prawnymi, z innych tytułów niż wymieniony w pkt 3, wynikających z umów zawartych przez posiadacza rachunku z tymi osobami z zachowaniem polskich przepisów dewizowych, w tym także umów w zakresie obrotu towarowego z zagranicą i usług związanych z tym obrotem,
5)
przelewy na rzecz krajowców dewizowych - jednostek gospodarki uspołecznionej, uprawnionych do przyjmowania w walucie obcej należności za sprzedane w kraju towary i świadczone usługi,
6)
przelewy na rachunki walutowe cudzoziemców dewizowych i spółek o kapitale mieszanym, prowadzących działalność gospodarczą na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
2.
Z rachunku "C" mogą być dokonywane wypłaty w złotych na rzecz posiadacza rachunku lub z jego polecenia na rzecz innych cudzoziemców i krajowców dewizowych.
3.
Wypłaty w złotych z rachunku "C" następują według kursu specjalnego walut obcych.
§  4.
1.
Wkłady na rachunkach "C" należących do osób fizycznych są oprocentowane w następującej wysokości w stosunku rocznym:
1)
płatne na każde żądanie - 5%,
2)
terminowe 6-miesięczne - 8%,
3)
terminowe 12-miesięczne - 9%,
4)
terminowe 24-miesięczne - 10%,
5)
terminowe 36-miesięczne - 11%.
2.
Wkłady na rachunkach "C" należących do osób prawnych, płatne na każde żądanie, nie podlegają oprocentowaniu, a wkłady terminowe oprocentowane są w wysokości określonej w ust. 1 pkt 2-5.
3.
W wypadkach uzasadnionych wysokością wkładu i terminem lokaty banki prowadzące rachunki "C" mogą stosować oprocentowanie wyższe niż ustalone w ust. 1 na podstawie indywidualnych wniosków zgłaszanych przez banki i akceptowanych przez Ministra Finansów.
4.
Odsetki od wkładów dolicza się w walucie rachunku.
5.
Odsetki od wkładów płatnych na każde żądanie dolicza się do wkładów raz w roku, w terminach ustalonych przez bank prowadzący rachunek, albo przy podejmowaniu wkładu w całości w związku z likwidacją rachunku. Odsetki od wkładów terminowych dolicza się z upływem terminu wkładu.
6.
Odsetki od wkładów terminowych dłuższych niż 12 miesięcy oblicza się od łącznej kwoty wkładów i odsetek za okresy wcześniejsze.
7.
Jeżeli wkład terminowy na rachunku "C" nie zostanie podjęty w dniu następnym po upływie terminu zadeklarowanego w umowie, umowę przedłuża się na kolejne takie same okresy.
8.
W razie niedotrzymania umowy o wkład terminowy i wcześniejszego podjęcia wkładu w całości lub w części cały wkład podlega oprocentowaniu w wysokości 3%.
§  5.
Przy zmianie waluty rachunku, wypłatach i wpłatach kwot w walucie innej niż waluta rachunku przeliczenia są dokonywane na podstawie kursów ustalonych w obowiązującej tabeli kursów Narodowego Banku Polskiego.
§  6.
1.
W razie przejścia wkładu na rachunku "C" osoby fizycznej w drodze spadku lub zapisu na cudzoziemca dewizowego będącego osobą fizyczną, może on rozporządzać tym wkładem z odsetkami jak spadkodawca (zapisodawca), po przedstawieniu dokumentu stwierdzającego nabycie praw do spadku lub zapisu.
2.
W razie przejścia (wkładu na rachunku "C" osoby fizycznej w drodze spadku lub zapisu na krajowca dewizowego będącego osobą fizyczną, wkład wraz z odsetkami zostaje przeniesiony na oprocentowany rachunek walutowy "A" otwarty dla spadkobiercy (zapisobiorcy), po przedstawieniu przez niego dokumentu stwierdzającego nabycie spadku lub zapisu oraz zaświadczenia terenowego organu administracji państwowej o uiszczeniu podatku od spadków i darowizn lub stwierdzającego, że podatek taki się nie należy.
§  7.
Prowadzenie specjalnych rachunków zagranicznych dla przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych oraz innych przedstawicielstw zrównanych z nimi w zakresie przywilejów i immunitetów na mocy ustaw, umów lub powszechnie ustalonych zwyczajów międzynarodowych, członków tych przedstawicielstw i urzędów oraz członków ich rodzin będących cudzoziemcami dewizowymi, otwieranie i prowadzenie rachunków bankowych dla cudzoziemców dewizowych wykonujących działalność gospodarczą na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz dokonywanie czynności obrotu wartościami dewizowymi przez spółki o kapitale mieszanym regulują odrębne przepisy.
§  8.
1.
Rachunki płatne na każde żądanie, otwarte przed dniem wejścia w życie zarządzenia, są prowadzone na zasadach określonych w zarządzeniu.
2.
Rachunki terminowe otwarte przed dniem wejścia w życie zarządzenia są prowadzone na dotychczasowych zasadach do czasu upływu terminu zadeklarowanego w umowie, z tym że w razie dotrzymania terminu określonego w umowie wkłady podlegają oprocentowaniu określonemu w § 4 ust. 1 i 2 za okres po wejściu w życie zarządzenia.
§  9.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 20 sierpnia 1977 r. w sprawie bankowych rachunków w walutach wymienialnych dla cudzoziemców dewizowych (Monitor Polski Nr 22, poz. 114).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1981 r.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024