Rachunki bankowe dla cudzoziemców dewizowych, prowadzone w walutach wymienialnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 26 czerwca 1981 r.
w sprawie rachunków bankowych dla cudzoziemców dewizowych, prowadzonych w walutach wymienialnych.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 133), § 4 uchwały nr 107 Rady Ministrów z dnia 3 listopada 1980 r. w sprawie oprocentowania wkładów oszczędnościowych ludności na rachunkach bankowych (Monitor Polski Nr 27, poz. 155) oraz § 2 ust. 3 i 4 uchwały nr 98 Rady Ministrów z dnia 5 lipca 1977 r. w sprawie oprocentowania środków pieniężnych na rachunkach bankowych (Monitor Polski Nr 17, poz. 96) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zezwala się cudzoziemcom dewizowym na posiadanie w polskich bankach oprocentowanych rachunków bankowych, prowadzonych w walutach wymienialnych, zwanych dalej rachunkami "C".
2.
Na rachunki "C" mogą być wpłacane waluty wymienialne, określone przez Narodowy Bank Polski.
3.
Rachunki "C" prowadzi się w jednej z walut wymienialnych, ustalonej przez posiadacza rachunku, zwanej dalej "walutą rachunku".
4.
Rachunki "C" są prowadzone przez Narodowy Bank Polski, Bank Handlowy w Warszawie S.A. i Bank Polska Kasa Opieki S.A. jako rachunki płatne na każde żądanie i rachunki terminowe.
§  2.
Na rachunki "C" mogą być wpłacane waluty wymienialne pochodzące:
1)
z realizacji zagranicznych przekazów bankowych i pocztowych, czeków imiennych i na okaziciela, czeków podróżniczych, weksli oraz akredytyw pieniężnych,
2)
z wpłat w kraju kwot przywiezionych z zagranicy do wysokości sum uwidocznionych w deklaracji dewizowej, potwierdzonej przez polski graniczny urząd celny,
3)
z rachunków walutowych cudzoziemców dewizowych i spółek o kapitale mieszanym prowadzących działalność gospodarczą na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz z ich rachunków złotowych, do wysokości środków przewidzianych do transferu za granicę na podstawie odrębnych przepisów,
4)
z realizacji w kraju dyspozycji krajowców dewizowych w wykonaniu umów zawartych przez te osoby z posiadaczem rachunku, z zachowaniem polskich przepisów dewizowych, w tym także umów w zakresie obrotu towarowego z zagranicą i usług związanych z tym obrotem,
5)
z realizacji przelewów z rachunków "C" innych cudzoziemców dewizowych,
6)
z realizacji przelewów z rachunków "W" prowadzonych w walutach wymienialnych dla pracowników placówek obcych w Polsce.
§  3.
1.
Z rachunków "C" mogą być w walucie wymienialnej dokonywane bez osobnego zezwolenia dewizowego:
1)
przekazy za granicę,
2)
wypłaty na rzecz posiadacza rachunku lub z jego polecenia na rzecz innych cudzoziemców dewizowych, z prawem wywozu środków za granicę na podstawie zaświadczenia banku prowadzącego rachunek; wypłaty takie mogą być dokonywane na polecenie posiadacza rachunku będącego osobą prawną na rzecz cudzoziemskich pracowników zatrudnionych przez niego na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, pod warunkiem że z rachunku zostały uprzednio dokonane na rzecz tych pracowników wypłaty w złotych należnych im wynagrodzeń w kwotach nie niższych niż wynikające z obowiązkowej wymiany dewiz,
3)
przelewy na rachunki walutowe "A" krajowców dewizowych, jeżeli przelew następuje tytułem darowizny,
4)
przelewy na rachunki walutowe "A" krajowców dewizowych, będących osobami fizycznymi, i przelewy na rzecz krajowców dewizowych, będących osobami prawnymi, z innych tytułów niż wymieniony w pkt 3, wynikających z umów zawartych przez posiadacza rachunku z tymi osobami z zachowaniem polskich przepisów dewizowych, w tym także umów w zakresie obrotu towarowego z zagranicą i usług związanych z tym obrotem,
5)
przelewy na rzecz krajowców dewizowych - jednostek gospodarki uspołecznionej, uprawnionych do przyjmowania w walucie obcej należności za sprzedane w kraju towary i świadczone usługi,
6)
przelewy na rachunki walutowe cudzoziemców dewizowych i spółek o kapitale mieszanym, prowadzących działalność gospodarczą na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
2.
Z rachunku "C" mogą być dokonywane wypłaty w złotych na rzecz posiadacza rachunku lub z jego polecenia na rzecz innych cudzoziemców i krajowców dewizowych.
3.
Wypłaty w złotych z rachunku "C" następują według kursu specjalnego walut obcych.
§  4.
1.
Wkłady na rachunkach "C" należących do osób fizycznych są oprocentowane w następującej wysokości w stosunku rocznym:
1)
płatne na każde żądanie - 5%,
2)
terminowe 6-miesięczne - 8%,
3)
terminowe 12-miesięczne - 9%,
4)
terminowe 24-miesięczne - 10%,
5)
terminowe 36-miesięczne - 11%.
2.
Wkłady na rachunkach "C" należących do osób prawnych, płatne na każde żądanie, nie podlegają oprocentowaniu, a wkłady terminowe oprocentowane są w wysokości określonej w ust. 1 pkt 2-5.
3.
W wypadkach uzasadnionych wysokością wkładu i terminem lokaty banki prowadzące rachunki "C" mogą stosować oprocentowanie wyższe niż ustalone w ust. 1 na podstawie indywidualnych wniosków zgłaszanych przez banki i akceptowanych przez Ministra Finansów.
4.
Odsetki od wkładów dolicza się w walucie rachunku.
5.
Odsetki od wkładów płatnych na każde żądanie dolicza się do wkładów raz w roku, w terminach ustalonych przez bank prowadzący rachunek, albo przy podejmowaniu wkładu w całości w związku z likwidacją rachunku. Odsetki od wkładów terminowych dolicza się z upływem terminu wkładu.
6.
Odsetki od wkładów terminowych dłuższych niż 12 miesięcy oblicza się od łącznej kwoty wkładów i odsetek za okresy wcześniejsze.
7.
Jeżeli wkład terminowy na rachunku "C" nie zostanie podjęty w dniu następnym po upływie terminu zadeklarowanego w umowie, umowę przedłuża się na kolejne takie same okresy.
8.
W razie niedotrzymania umowy o wkład terminowy i wcześniejszego podjęcia wkładu w całości lub w części cały wkład podlega oprocentowaniu w wysokości 3%.
§  5.
Przy zmianie waluty rachunku, wypłatach i wpłatach kwot w walucie innej niż waluta rachunku przeliczenia są dokonywane na podstawie kursów ustalonych w obowiązującej tabeli kursów Narodowego Banku Polskiego.
§  6.
1.
W razie przejścia wkładu na rachunku "C" osoby fizycznej w drodze spadku lub zapisu na cudzoziemca dewizowego będącego osobą fizyczną, może on rozporządzać tym wkładem z odsetkami jak spadkodawca (zapisodawca), po przedstawieniu dokumentu stwierdzającego nabycie praw do spadku lub zapisu.
2.
W razie przejścia (wkładu na rachunku "C" osoby fizycznej w drodze spadku lub zapisu na krajowca dewizowego będącego osobą fizyczną, wkład wraz z odsetkami zostaje przeniesiony na oprocentowany rachunek walutowy "A" otwarty dla spadkobiercy (zapisobiorcy), po przedstawieniu przez niego dokumentu stwierdzającego nabycie spadku lub zapisu oraz zaświadczenia terenowego organu administracji państwowej o uiszczeniu podatku od spadków i darowizn lub stwierdzającego, że podatek taki się nie należy.
§  7.
Prowadzenie specjalnych rachunków zagranicznych dla przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych oraz innych przedstawicielstw zrównanych z nimi w zakresie przywilejów i immunitetów na mocy ustaw, umów lub powszechnie ustalonych zwyczajów międzynarodowych, członków tych przedstawicielstw i urzędów oraz członków ich rodzin będących cudzoziemcami dewizowymi, otwieranie i prowadzenie rachunków bankowych dla cudzoziemców dewizowych wykonujących działalność gospodarczą na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz dokonywanie czynności obrotu wartościami dewizowymi przez spółki o kapitale mieszanym regulują odrębne przepisy.
§  8.
1.
Rachunki płatne na każde żądanie, otwarte przed dniem wejścia w życie zarządzenia, są prowadzone na zasadach określonych w zarządzeniu.
2.
Rachunki terminowe otwarte przed dniem wejścia w życie zarządzenia są prowadzone na dotychczasowych zasadach do czasu upływu terminu zadeklarowanego w umowie, z tym że w razie dotrzymania terminu określonego w umowie wkłady podlegają oprocentowaniu określonemu w § 4 ust. 1 i 2 za okres po wejściu w życie zarządzenia.
§  9.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 20 sierpnia 1977 r. w sprawie bankowych rachunków w walutach wymienialnych dla cudzoziemców dewizowych (Monitor Polski Nr 22, poz. 114).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1981 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1981.17.149

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rachunki bankowe dla cudzoziemców dewizowych, prowadzone w walutach wymienialnych.
Data aktu: 26/06/1981
Data ogłoszenia: 10/07/1981
Data wejścia w życie: 01/08/1981