Reglamentowana sprzedaż masła.

UCHWAŁA Nr 76
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 kwietnia 1981 r.
w sprawie reglamentowanej sprzedaży masła.

§  1.
1.
Wprowadza się na okres od dnia 1 maja do dnia 31 sierpnia 1981 r. reglamentowaną sprzedaż masła dla ludności.
2.
Ustala się zasady reglamentowanej sprzedaży masła, rodzaje kart zaopatrzenia, normy zaopatrzenia ludności oraz uprawnienia poszczególnych grup ludności do korzystania z kart zaopatrzenia.
§  2.
1.
Uprawnienie do otrzymania kart zaopatrzenia w masło przysługuje obywatelom polskim stale zamieszkującym w Polsce oraz cudzoziemcom zamieszkującym i wykonującym pracę w Polsce, z wyjątkiem pracowników przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych oraz innych osób z nimi zrównanych, posiadających status dyplomatyczny.
2.
Uprawnienie, o którym mowa w ust. 1, przysługuje z tytułu wykonywania pracy w gospodarce uspołecznionej lub nie uspołecznionej, wykonywania umowy agencyjnej, nabytych praw do świadczeń społecznych, pobieranej nauki oraz prowadzenia gospodarstwa rolnego, poza osobami wymienionymi w § 3.
§  3.
1.
Uprawnienie do otrzymania karty zaopatrzenia nie przysługuje:
1)
osobom utrzymującym się z dochodów z gospodarstw rolnych, które nie sprzedały państwu w roku ubiegłym produktów rolnych o wartości co najmniej 15 tys. zł, oraz członkom ich rodzin, pozostającym na utrzymaniu tych osób,
2)
osobom otrzymującym całodzienne wyżywienie w systemie koszarowym, w hotelach robotniczych, internatach, domach dziecka, domach opieki społecznej i innych zakładach opieki - w okresie pobytu w tych placówkach.
2.
Przepisu ust. 1 pkt 1 nie stosuje się do dzieci i młodzieży od 1 do 18 lat, matek dzieci grupy "0" oraz kobiet ciężarnych od 5 miesiąca ciąży.
§  4.
Ustala się następujące miesięczne normy zaopatrzenia ludności w masło:
1)
norma zaopatrzenia "M-I" - 0,5 kg,
2)
norma zaopatrzenia "M-II" - 0,75 kg,
3)
norma zaopatrzenia "M-III" - 0,875 kg,
4)
norma zaopatrzenia "MR" - 0,5 kg.
§  5.
Ustala się następujące rodzaje kart zaopatrzenia ludności w masło: "M-I", "M-II", "M-III" i "MR".
§  6.
1.
Poszczególne rodzaje kart zaopatrzenia ludności w masło przysługują:
1)
karta zaopatrzenia "M-I" - dzieciom w wieku od 1 do 3 lat oraz pozostałej ludności uprawnionej, z wyjątkami określonymi w pkt 2-4,
2)
karta zaopatrzenia "M-II" - dzieciom i młodzieży w wieku od 4 do 18 lat oraz matkom dzieci grupy "0" (niemowląt),
3)
karta zaopatrzenia "M-III" - kobietom ciężarnym od 5 miesiąca ciąży,
4)
karta zaopatrzenia "MR" - osobom utrzymującym się z dochodów z gospodarstwa rolnego, sprzedającym państwu płody rolne o wartości powyżej 15 tys. zł rocznie, oraz osobom zatrudnionym w gospodarce uspołecznionej i nie uspołecznionej, posiadającym lub użytkującym gospodarstwa rolne o powierzchni powyżej 0,5 ha.
2.
Do poszczególnych grup wieku zalicza się dzieci i młodzież od rozpoczęcia do ukończenia pełnego okresu wiekowego, np. do dzieci grupy "0" zalicza się niemowlęta, tj. dzieci, które nie ukończyły 1 roku życia, do grupy wieku 1-3 lata zalicza się dzieci od 1 roku, czyli od ukończenia 12 miesięcy życia, do ukończenia 3 lat, czyli do momentu rozpoczęcia 4 roku życia.
§  7.
1.
Osobie uprawnionej przysługuje prawo do otrzymania jednej karty zaopatrzenia.
2.
Terenowe organy administracji państwowej wydające karty zaopatrzenia rozstrzygają wątpliwości co do uprawnień do otrzymania danego rodzaju karty zaopatrzenia.
3.
Terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego mogą przyznać uprawnienia do otrzymania karty zaopatrzenia osobom dotkniętym zdarzeniami losowymi lub w wypadkach szczególnie uzasadnionych względami społecznymi, jeżeli osobom tym nie przysługuje takie uprawnienie z innego tytułu.
4.
W razie wątpliwości, jaki rodzaj karty zaopatrzenia może otrzymać osoba uprawniona, zakład pracy (jednostka wydająca) może zażądać od tej osoby zaświadczenia, zwłaszcza o wielkości posiadanego gospodarstwa rolnego, o niepobraniu karty w innym zakładzie pracy, a jeżeli chodzi o członka rodziny - o niepobraniu karty zaopatrzenia w terenowym organie administracji państwowej.
§  8.
1.
Ministrowie Handlu Wewnętrznego i Usług oraz Przemysłu Spożywczego i Skupu określą szczegółowe zasady i tryb dostaw, rozdziału i sprzedaży masła, a także zasady i tryb wydawania kart zaopatrzenia.
2.
Ministrowie Finansów, Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska oraz Pracy, Płac i Spraw Socjalnych zapewnią środki i warunki do wprowadzenia i prawidłowego funkcjonowania systemu sprzedaży reglamentowanej.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024