Reglamentowana sprzedaż masła.

UCHWAŁA Nr 76
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 kwietnia 1981 r.
w sprawie reglamentowanej sprzedaży masła.

§  1.
1.
Wprowadza się na okres od dnia 1 maja do dnia 31 sierpnia 1981 r. reglamentowaną sprzedaż masła dla ludności.
2.
Ustala się zasady reglamentowanej sprzedaży masła, rodzaje kart zaopatrzenia, normy zaopatrzenia ludności oraz uprawnienia poszczególnych grup ludności do korzystania z kart zaopatrzenia.
§  2.
1.
Uprawnienie do otrzymania kart zaopatrzenia w masło przysługuje obywatelom polskim stale zamieszkującym w Polsce oraz cudzoziemcom zamieszkującym i wykonującym pracę w Polsce, z wyjątkiem pracowników przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych oraz innych osób z nimi zrównanych, posiadających status dyplomatyczny.
2.
Uprawnienie, o którym mowa w ust. 1, przysługuje z tytułu wykonywania pracy w gospodarce uspołecznionej lub nie uspołecznionej, wykonywania umowy agencyjnej, nabytych praw do świadczeń społecznych, pobieranej nauki oraz prowadzenia gospodarstwa rolnego, poza osobami wymienionymi w § 3.
§  3.
1.
Uprawnienie do otrzymania karty zaopatrzenia nie przysługuje:
1)
osobom utrzymującym się z dochodów z gospodarstw rolnych, które nie sprzedały państwu w roku ubiegłym produktów rolnych o wartości co najmniej 15 tys. zł, oraz członkom ich rodzin, pozostającym na utrzymaniu tych osób,
2)
osobom otrzymującym całodzienne wyżywienie w systemie koszarowym, w hotelach robotniczych, internatach, domach dziecka, domach opieki społecznej i innych zakładach opieki - w okresie pobytu w tych placówkach.
2.
Przepisu ust. 1 pkt 1 nie stosuje się do dzieci i młodzieży od 1 do 18 lat, matek dzieci grupy "0" oraz kobiet ciężarnych od 5 miesiąca ciąży.
§  4.
Ustala się następujące miesięczne normy zaopatrzenia ludności w masło:
1)
norma zaopatrzenia "M-I" - 0,5 kg,
2)
norma zaopatrzenia "M-II" - 0,75 kg,
3)
norma zaopatrzenia "M-III" - 0,875 kg,
4)
norma zaopatrzenia "MR" - 0,5 kg.
§  5.
Ustala się następujące rodzaje kart zaopatrzenia ludności w masło: "M-I", "M-II", "M-III" i "MR".
§  6.
1.
Poszczególne rodzaje kart zaopatrzenia ludności w masło przysługują:
1)
karta zaopatrzenia "M-I" - dzieciom w wieku od 1 do 3 lat oraz pozostałej ludności uprawnionej, z wyjątkami określonymi w pkt 2-4,
2)
karta zaopatrzenia "M-II" - dzieciom i młodzieży w wieku od 4 do 18 lat oraz matkom dzieci grupy "0" (niemowląt),
3)
karta zaopatrzenia "M-III" - kobietom ciężarnym od 5 miesiąca ciąży,
4)
karta zaopatrzenia "MR" - osobom utrzymującym się z dochodów z gospodarstwa rolnego, sprzedającym państwu płody rolne o wartości powyżej 15 tys. zł rocznie, oraz osobom zatrudnionym w gospodarce uspołecznionej i nie uspołecznionej, posiadającym lub użytkującym gospodarstwa rolne o powierzchni powyżej 0,5 ha.
2.
Do poszczególnych grup wieku zalicza się dzieci i młodzież od rozpoczęcia do ukończenia pełnego okresu wiekowego, np. do dzieci grupy "0" zalicza się niemowlęta, tj. dzieci, które nie ukończyły 1 roku życia, do grupy wieku 1-3 lata zalicza się dzieci od 1 roku, czyli od ukończenia 12 miesięcy życia, do ukończenia 3 lat, czyli do momentu rozpoczęcia 4 roku życia.
§  7.
1.
Osobie uprawnionej przysługuje prawo do otrzymania jednej karty zaopatrzenia.
2.
Terenowe organy administracji państwowej wydające karty zaopatrzenia rozstrzygają wątpliwości co do uprawnień do otrzymania danego rodzaju karty zaopatrzenia.
3.
Terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego mogą przyznać uprawnienia do otrzymania karty zaopatrzenia osobom dotkniętym zdarzeniami losowymi lub w wypadkach szczególnie uzasadnionych względami społecznymi, jeżeli osobom tym nie przysługuje takie uprawnienie z innego tytułu.
4.
W razie wątpliwości, jaki rodzaj karty zaopatrzenia może otrzymać osoba uprawniona, zakład pracy (jednostka wydająca) może zażądać od tej osoby zaświadczenia, zwłaszcza o wielkości posiadanego gospodarstwa rolnego, o niepobraniu karty w innym zakładzie pracy, a jeżeli chodzi o członka rodziny - o niepobraniu karty zaopatrzenia w terenowym organie administracji państwowej.
§  8.
1.
Ministrowie Handlu Wewnętrznego i Usług oraz Przemysłu Spożywczego i Skupu określą szczegółowe zasady i tryb dostaw, rozdziału i sprzedaży masła, a także zasady i tryb wydawania kart zaopatrzenia.
2.
Ministrowie Finansów, Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska oraz Pracy, Płac i Spraw Socjalnych zapewnią środki i warunki do wprowadzenia i prawidłowego funkcjonowania systemu sprzedaży reglamentowanej.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1981.11.82

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Reglamentowana sprzedaż masła.
Data aktu: 17/04/1981
Data ogłoszenia: 27/04/1981
Data wejścia w życie: 27/04/1981