Zasady i tryb współdziałania Najwyższej Izby Kontroli z radami narodowymi.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 17 grudnia 1980 r.
w sprawie zasad i trybu współdziałania Najwyższej Izby Kontroli z radami narodowymi.

Na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 8 października 1980 r. o Najwyższej Izbie Kontroli (Dz. U. Nr 22, poz. 82) Rada Państwa uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Delegatury Najwyższej Izby Kontroli, zwane dalej "delegaturami", współdziałają w wykonaniu swych zadań z radami narodowymi, ich prezydiami i komisjami.
2.
Wyniki pracy kontrolnej delegatur wykorzystywane są w działalności rad narodowych.
§  2.
1.
Delegatury przedkładają prezydiom wojewódzkich rad narodowych okresowe plany kontroli.
2.
Prezydia i komisje wojewódzkich rad narodowych udzielają delegaturom informacji o swoich planach pracy, zwłaszcza w zakresie objętym planami kontroli.
§  3.
1.
Prezydia rad narodowych przesyłają właściwym delegaturom projekt rocznego planu społeczno-gospodarczego rozwoju województwa i budżetu województwa.
2.
Delegatury mogą zgłaszać do projektów wymienionych w ust. 1 uwagi i propozycje i przedkładać je przewodniczącym wojewódzkich rad narodowych oraz przewodniczącym właściwych komisji tych rad, przesyłając je jednocześnie wojewodom.
3.
Dyrektorzy delegatur biorą udział w obradach sesji wojewódzkich rad narodowych, poświęconych uchwalaniu planu społeczno-gospodarczego rozwoju i budżetu województwa, oraz referują zgłoszone uwagi i propozycje.
§  4.
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych przesyłają właściwym delegaturom, w terminie do 15 marca każdego roku, sprawozdanie z wykonania planu społeczno-gospodarczego rozwoju i budżetu województwa.
2.
Delegatury przedkładają - w terminie 30 dni od daty otrzymania sprawozdania wymienionego w ust. 1 - przewodniczącym wojewódzkich rad narodowych uwagi do sprawozdania z wykonania planu społeczno-gospodarczego rozwoju oraz analizę wykonania budżetu województwa, przesyłając je jednocześnie wojewodom.
3.
Dyrektorzy delegatur referują na sesjach wojewódzkich rad narodowych podstawowe uwagi i wnioski do sprawozdania wymienionego w ust. 1.
§  5.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych mogą w uzasadnionych wypadkach występować do delegatur o przeprowadzenie kontroli wykonania zadań ujętych w planach społeczno-gospodarczego rozwoju województw.
§  6.
1.
Dyrektorzy delegatur i zespołów Najwyższej Izby kontroli przedstawiają prezydiom wojewódzkich rad narodowych wyniki ważniejszych kontroli, dotyczących poszczególnych dziedzin gospodarki terenowej, działalności administracji gospodarczej oraz działalności wykonawczej i zarządzającej terenowych organów administracji państwowej, a także wyniki ważniejszych kontroli organizacji gospodarczych i instytucji nie podporządkowanych radom narodowym.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych rozpatrują wyniki kontroli, o których mowa w ust. 1, i przekazują otrzymane w tym przedmiocie informacje do wykorzystania właściwym komisjom wojewódzkich rad narodowych.
3.
Dyrektorzy delegatur referują wyniki ważniejszych kontroli na sesjach wojewódzkich rad narodowych i na posiedzeniach prezydiów wojewódzkich rad narodowych, jak również na posiedzeniach ich komisji, przedstawiając równocześnie - wynikającą z ustaleń kontrolnych - opinię o działalności służbowej osób zajmujących kierownicze stanowiska w terenowych organach administracji państwowej oraz administracji gospodarczej, w tym również spółdzielczej.
4.
Delegatury przedstawiają, w miarę potrzeby, wyniki kontroli prezydiom rad narodowych stopnia podstawowego do rozpatrzenia i wykorzystania w sposób określony w ust. 2.
§  7.
1.
Przewodniczący wojewódzkich rad narodowych zapraszają dyrektorów delegatur na posiedzenia prezydiów wojewódzkich rad narodowych.
2.
Dyrektorzy delegatur i upoważnieni przez nich przedstawiciele mogą uczestniczyć w obradach sesji i pracach komisji rad narodowych stopnia wojewódzkiego i podstawowego.
3.
Przedstawiciele delegatur uczestniczący w posiedzeniach komisji wojewódzkich rad narodowych mogą przedstawiać uwagi i wnioski wynikające z kontroli i dotyczące spraw będących przedmiotem obrad komisji oraz w miarę potrzeby udzielają wyjaśnień.
4. 1
(skreślony).
§  7a. 2
Delegatury - wojewódzkie oddziały do spraw inspekcji robotniczo-chłopskiej informują rady narodowe o głównych kierunkach kontroli przeprowadzanych przez Inspekcję Robotniczo-Chłopską na terenie działania rady narodowej, a w szczególności z udziałem komisji rad narodowych.
§  7b. 3
 
1.
Wicedyrektorzy delegatur kierujący wojewódzkimi oddziałami do spraw inspekcji robotniczo-chłopskiej składają:
1)
radom narodowym lub ich organom informacje o wynikach ważniejszych kontroli przeprowadzonych przez Inspekcję Robotniczo-Chłopską,
2)
wojewódzkim radom narodowym okresowe sprawozdania z działalności kontrolnej Inspekcji Robotniczo-Chłopskiej na terenie objętym właściwością tej rady.
2.
Rady narodowe, ich prezydia i komisje dokonują okresowych ocen wykorzystania wyników kontroli społecznych, sposobów realizacji wniosków pokontrolnych oraz podejmują inicjatywy dotyczące współpracy Inspekcji Robotniczo-Chłopskiej z komisjami rad narodowych.
§  7c. 4
 
1.
Zespoły Najwyższej Izby Kontroli oraz delegatury i ich wojewódzkie oddziały do spraw inspekcji robotniczo-chłopskiej mogą zapraszać członków komisji wojewódzkich rad narodowych oraz rad narodowych stopnia podstawowego do udziału w kontrolach przeprowadzanych na terenie objętym działaniem rad narodowych.
2.
Członkowie komisji rad narodowych uczestniczący w kontrolach mogą brać również udział w naradach pokontrolnych oraz w rozpatrywaniu wyników kontroli i ustalaniu środków działania zmierzających do usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.
3.
W naradach pokontrolnych, o których mowa w ust. 2, mogą uczestniczyć przedstawiciele organów samorządu mieszkańców miast i wsi zwłaszcza jeżeli ustalenia kontroli dotyczą spraw mających szczególne znaczenie dla poprawy warunków życia mieszkańców.
§  8-13. 5
(skreślone).
§  14.
Przez użyte w niniejszej uchwale określenie "wojewódzka rada narodowa" rozumie się również pozostałe rady narodowe stopnia wojewódzkiego, a przez określenie "wojewoda" - również prezydenta miasta stopnia wojewódzkiego.
§  15.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 7 ust. 4 skreślony przez § 1 pkt 1 uchwały z dnia 2 maja 1985 r. (M.P.85.10.84) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 24 maja 1985 r.
2 § 7a dodany przez § 1 pkt 2 uchwały z dnia 2 maja 1985 r. (M.P.85.10.84) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 24 maja 1985 r.
3 § 7b dodany przez § 1 pkt 2 uchwały z dnia 2 maja 1985 r. (M.P.85.10.84) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 24 maja 1985 r.
4 § 7c dodany przez § 1 pkt 2 uchwały z dnia 2 maja 1985 r. (M.P.85.10.84) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 24 maja 1985 r.
5 § 8-13 skreślone przez § 1 pkt 3 uchwały z dnia 2 maja 1985 r. (M.P.85.10.84) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 24 maja 1985 r.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024