Zasady sprzedaży cukru dla ludności.

UCHWAŁA Nr 42
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 maja 1980 r.
w sprawie zasad sprzedaży cukru dla ludności.

Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 dekretu z dnia 3 czerwca 1953 r. o ustalaniu cen, opłat i stawek taryfowych (Dz. U. Nr 31, poz. 122) Rada Ministrów, po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Pracownicy jednostek gospodarki uspołecznionej, osoby wykonujące pracę nakładczą, emeryci, renciści, studenci, twórcy, osoby duchowne wszystkich wyznań, osoby objęte systemem pomocy społecznej oraz członkowie ich rodzin, a także inne osoby pozostające na ich utrzymaniu, z wyjątkiem kobiet w wieku od 18 do 50 lat i mężczyzn w wieku od 18 do 65 lat, mogą otrzymywać w zamian za bilety towarowe na cukier ekwiwalent pieniężny w wysokości 15,50 zł za 1 kg cukru.
2.
Minister Finansów przekazuje szkołom wyższym środki finansowe na wypłatę ekwiwalentu pieniężnego studentom. Rektor szkoły wyższej na wniosek rady uczelnianej Socjalistycznego Związku Studentów Polskich wydaje decyzję w sprawie wypłaty ekwiwalentu studentom bądź przeznaczenia ekwiwalentu na poprawę wyżywienia w stołówkach studenckich albo na inne cele socjalno-bytowe.
§  2.
1.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług określi termin, do którego wydawane będą bilety towarowe na cukier dla rolników indywidualnych i członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz członków rodzin i innych osób pozostających na ich utrzymaniu.
2.
Minister Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, zapewni przekazanie przez terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego zainteresowanym osobom, o których mowa w ust. 1, informacji o zaprzestaniu wydawania biletów towarowych na cukier i o formie ekwiwalentu za bilety.
§  3.
Bilety towarowe na cukier dla pozostałych osób uprawnionych do ich otrzymywania, nie wymienionych w § 1 i 2, wydaje się za miesiąc maj 1980 r. włącznie.
§  4.
1.
Ekwiwalent pieniężny za bilety towarowe na cukier wypłacają począwszy od dnia 1 czerwca 1980 r.:
1)
jednostki gospodarki uspołecznionej na wniosek rady zakładowej pracownikom, członkom ich rodzin oraz innym osobom pozostającym na ich utrzymaniu,
2)
szkoły wyższe na zasadach określonych w § 1 ust. 2,
3)
terenowe organy administracji państwowej osobom objętym systemem pomocy społecznej.
2.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz inne organy wypłacające emerytury i renty rozpoczną sukcesywnie do dnia 31 grudnia 1980 r. wypłatę ekwiwalentu pieniężnego za bilety towarowe na cukier emerytom, rencistom, członkom ich rodzin i innym osobom pozostającym na ich utrzymaniu w terminach uzgodnionych z Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
§  5.
1.
Ekwiwalent pieniężny za bilety towarowe na cukier test wypłacany poza planowym funduszem płac i nie wchodzi do podstawy ustalania innych składników wynagrodzeń i świadczeń pracowniczych.
2.
Uzyskanie ekwiwalentu za bilety towarowe na cukier nie wpływa na zakres uprawnień uzależnionych od wysokości wynagrodzeń i dochodów.
3.
Ekwiwalent pieniężny za bilety towarowe na cukier wypłacany jest również podejmującym pracę po raz pierwszy i zmieniającym zakład pracy, z wyjątkiem osób porzucających pracę.
§  6.
1.
Upoważnia się Przewodniczącego Państwowej Komisji Cen do ustalenia z dniem 1 czerwca 1980 r. jednolitych cen detalicznych i cen zbytu cukru przy przyjęciu za podstawę ceny detalicznej cukru kryształu w wysokości 26 zł za 1 kg.
2.
Cena cukru sprzedawanego na bilety towarowe nie ulega zmianie. Ceny wyrobów wytwarzanych przy użyciu cukru nie ulegają zmianie z tytułu zastosowania jednolitej ceny cukru.
§  7.
Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych:
1)
określi tryb wypłacania ekwiwalentu w uspołecznionych zakładach pracy,
2)
uwzględni skutki wypłaty ekwiwalentu i wprowadzenia jednolitych cen cukru w planach finansowych zainteresowanych jednostek gospodarki uspołecznionej, budżetach terenowych i budżecie centralnym.
§  8.
Traci moc uchwała nr 174 Rady Ministrów z dnia 12 sierpnia 1976 r. w sprawie wprowadzenia na okres przejściowy sprzedaży cukru na bilety towarowe oraz sprzedaży komercyjnej cukru, z tym że do wydawania biletów towarowych na cukier dla osób uprawnionych i sprzedaży cukru na bilety towarowe stosuje się przejściowo przepisy tej uchwały.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024