Rozliczanie przez jednostki państwowe należności budżetowych z tytułu niezagospodarowania zapasów zbędnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 2 marca 1979 r.
w sprawie rozliczania przez jednostki państwowe należności budżetowych z tytułu niezagospodarowania zapasów zbędnych.

Na podstawie § 7 ust. 4 uchwały nr 164 Rady Ministrów z dnia 6 sierpnia 1971 r. w sprawie rozporządzania przez państwowe jednostki organizacyjne niektórymi ruchomymi składnikami majątkowymi (Monitor Polski z 1979 r. Nr 5, poz. 45) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie określa:
1)
sposób zaliczania rzeczowych składników majątku obrotowego jednostek państwowych do zapasów zbędnych,
2)
sposób ustalania wartości zapasów zbędnych,
3)
zasady i tryb rozliczania przez jednostki państwowe należności budżetowych z tytułu niezagospodarowania zapasów zbędnych.
2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1) 1
uchwale - rozumie się przez to uchwałę nr 164 Rady Ministrów z dnia 6 sierpnia 1971 r. w sprawie rozporządzania przez państwowe jednostki organizacyjne niektórymi ruchomymi składnikami majątkowymi (Monitor Polski z 1979 r. Nr 5, poz. 45 i z 1980 r. Nr 4, poz. 15 i Nr 13, poz. 55),
2) 2
jednostce - rozumie się przez to przedsiębiorstwo państwowe, kombinat, zjednoczenie oraz inną państwową jednostkę organizacyjną nie będącą jednostką budżetową lub zakładem budżetowym,
3)
należności budżetowej - rozumie się przez to należność określoną w § 6 ust. 3 i § 7 ust. 3 uchwały,
4)
zapasach zbędnych - rozumie się przez to zapasy zbędne rzeczowych składników majątku obrotowego, z wyjątkiem składników wymienionych w § 1 ust. 4 uchwały.
§  2.
1.
Za zapasy zbędne uważa się:
1)
pełnowartościowe:
a)
surowce i inne materiały bezpośrednie, stanowiące zapas jednostki co najmniej od 6 miesięcy, z tym zastrzeżeniem, że dla importowanych surowców i innych importowanych materiałów bezpośrednich oraz surowców pochodzenia rolniczego, nawozów mineralnych i chemicznych środków ochrony roślin, a także materiałów bezpośrednich w jednostkach, w których wykonywanie remontów stanowi działalność podstawową, okres ten wynosi co najmniej 12 miesięcy,
b)
części zapasowe do tych maszyn i urządzeń oraz środków transportowych, których jednostka nie posiada co najmniej od dwóch miesięcy,
c)
pozostałe materiały stanowiące zapas jednostki co najmniej od 18 miesięcy;
2)
pełnowartościowe półfabrykaty, produkcję w toku i oprzyrządowanie, przygotowane dla produkcji, która została zaniechana lub nie została podjęta, jeżeli w ciągu 6 miesięcy od decyzji o zaniechaniu lub niepodjęciu produkcji nie mogą być one wykorzystane do produkcji bieżącej,
3)
pełnowartościowe wyroby i towary, na które w ciągu roku od ich wytworzenia lub nabycia nie znaleziono nabywcy,
4)
niepełnowartościowe materiały, półfabrykaty, produkcję w toku, wyroby i towary, których nie można zużyć lub sprzedać po obowiązujących cenach wobec braku lub utraty wymaganych właściwości użytkowych.
2.
Nie uważa się za zapasy zbędne:
1)
zapasów wymienionych w ust. 1 pkt 1 i 3, jeżeli bank finansujący jednostkę uznał je za nadmierne,
2)
zapasów sezonowych i rezerw,
3)
części zamiennych, które producenci, jednostki handlu środkami produkcji oraz jednostki, dla których wykonywanie remontów stanowi działalność podstawową, są obowiązani utrzymywać w ustalonym okresie po zaniechaniu produkcji lub importu wyrobów, do których te części są przeznaczone,
4) 3
zapasów jednostek badawczych i szkół wyższych.
§  3.
1.
Ujawnienie przez jednostkę:
1)
zbędnych zapasów pełnowartościowych powinno nastąpić nie później niż w ostatnim dniu miesiąca, w którym upływa termin określony w § 2 ust. 1 pkt 1-3,
2)
zbędnych zapasów niepełnowartościowych powinno nastąpić nie później niż w ostatnim dniu kwartału, w którym zakończono spis z natury bądź społeczny przegląd zapasów.
2.
Ujawnione zapasy zbędne powinny być ujęte w ewidencji księgowej lub pozaksięgowej, zawierającej co najmniej następujące dane:
1)
ilość i wartość poszczególnych składników zapasów oraz datę ich ujawnienia,
2)
ilość i wartość zagospodarowanych zapasów z uwzględnieniem dat ich zagospodarowania.

Ewidencja ta powinna umożliwić określenie wartości nie zagospodarowanych zapasów zbędnych według stanu na dzień 30 czerwca i dzień 31 grudnia każdego roku.

§  4.
1.
Podstawę określenia należności budżetowej stanowi wartość zapasów zbędnych w cenach ewidencyjnych, z tym zastrzeżeniem, że w razie ustalenia tych cen na poziomie cen sprzedaży wartość zapasów koryguje się o odchylenia od cen zakupu lub kosztu wytworzenia. W państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej i państwowych gospodarstwach rolnych podstawę określenia należności budżetowej stanowi wartość tych zapasów w cenach będących podstawą ich wyceny w rocznych sprawozdaniach finansowych.
2.
Należność budżetowa podlega odprowadzeniu do budżetu centralnego na rachunek właściwego okręgowego zarządu dochodów państwa i kontroli finansowej:
1)
w ciągu 10 dni od daty doręczenia wystąpienia pokontrolnego - w wypadku określonym w § 6 ust. 3 uchwały,
2)
w ciągu 45 dni po upływie każdego półrocza - w wypadkach określonych w § 7 ust. 3 uchwały.
3.
Należność budżetową zalicza się do strat nadzwyczajnych jednostki.
4.
Zwalnia się jednostki od naliczania i odprowadzania do budżetu należności budżetowych nie przewyższających kwoty 1.000 zł.
§  5.
Zwalnia się jednostki od obowiązku naliczania i uiszczania należności budżetowych, określonych w § 6 ust. 3 uchwały, powstałych w wyniku stwierdzeń organów kontroli lub banków finansujących, dokonanych w okresie do dnia 30 kwietnia 1979 r.
§  6.
Centralne organizacje spółdzielcze, Centralny Związek Kółek Rolniczych, Centralny Związek Rzemiosła oraz zarządy organizacji społecznych w przepisach wydawanych stosownie do § 27 uchwały mogą stanowić, że kwoty odpowiadające należnościom budżetowym przekazywane są na scentralizowany fundusz wyrównawczy centralnej organizacji spółdzielczej lub jego odpowiednik.
§  7.
1.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 31 marca 1972 r. w sprawie zapasów nieprawidłowych podlegających bieżącej przecenie i zasad rozliczania skutków tej przeceny (Monitor Polski z 1972 r. Nr 23, poz. 134 i z 1973 r. Nr 27, poz. 172).
2.
Jeżeli w toku kontroli rozliczeń z budżetem za rok 1978 lub lata poprzednie zostanie stwierdzone, że przecena pełnowartościowych zapasów nieprawidłowych nastąpiła po upływie 3 miesięcy od daty ich ujawnienia, nie stosuje się sankcji określonych w § 5 zarządzenia, o którym mowa w ust. 1.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i stosuje się do należności budżetowych powstałych po dniu 1 stycznia 1979 r.
1 § 1 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 30 sierpnia 1980 r. (M.P.80.21.102) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 września 1980 r.
2 § 1 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 30 sierpnia 1980 r. (M.P.80.21.102) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 września 1980 r.
3 § 2 ust. 2 pkt 4 dodany przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 30 sierpnia 1980 r. (M.P.80.21.102) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 września 1980 r.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1979.9.60

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rozliczanie przez jednostki państwowe należności budżetowych z tytułu niezagospodarowania zapasów zbędnych.
Data aktu: 02/03/1979
Data ogłoszenia: 29/03/1979
Data wejścia w życie: 29/03/1979