Wodne urządzenia pomiarowe oraz znaki żeglugowe.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 11 lipca 1979 r.
w sprawie wodnych urządzeń pomiarowych oraz znaków żeglugowych.

Na podstawie art. 31 ust. 4 pkt. 3 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 38, poz. 230) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa rodzaje wodnych urządzeń pomiarowych, warunki ich ustawiania i utrzymywania oraz warunki ustawiania i utrzymywania znaków żeglugowych.
§  2.
1.
Wodne urządzenia pomiarowe, zwane dalej "urządzeniami pomiarowymi", służą do kontroli przestrzegania warunków pozwolenia wodnoprawnego oraz do prowadzenia hydrograficznej obserwacji wód.
2.
Przez urządzenia pomiarowe rozumie się:
1)
znaki wodne wskazujące najwyższy lub najniższy dozwolony stan wody oraz najwyższy stan wód, jaki wystąpił w danym przekroju wody, a w szczególności bolce, pale, klamry, tabliczki informacyjne,
2)
urządzenia służące do pomiarów poziomu, przepływów i filtracji wody oraz ilości, składu, temperatury, odczynu i skażeń promieniotwórczych wody i ścieków, a w szczególności wodowskazy, limnigrafy, telelimnigrafy, piezometry, wodomierze, kanały i przelewy pomiarowe.
§  3.
1.
Zakład ustawia urządzenia pomiarowe w miejscach i w sposób określony w operacie wodnoprawnym oraz w nawiązaniu do reperów państwowej sieci niwelacyjnej.
2.
Jeżeli operat wodnoprawny nie jest wymagany, zakład ustawia urządzenia pomiarowe w miejscach łatwo dostępnych i w sposób zapewniający ich obserwację oraz ochronę przed zniszczeniem, uszkodzeniem lub innym działaniem utrudniającym odczytywanie pomiarów.
§  4.
1.
Przy urządzeniu służącym do piętrzenia wody zakład ustawia urządzenia pomiarowe od strony wody spiętrzonej i poniżej spiętrzenia.
2.
Jeżeli urządzenie służące do poboru wody znajduje się w odległości większej niż 500 m od urządzenia służącego do piętrzenia wody albo jest utrudnione wykonanie niwelacji między tymi urządzeniami, zakład ustawia w miejscu poboru wody dodatkowe urządzenie pomiarowe.
3.
Jeżeli z wody korzysta kilka zakładów za pomocą urządzeń wodnych stanowiących jeden obiekt budowlany, zakład główny ustawia urządzenia pomiarowe dla każdego zakładu.
4.
Jeżeli w pozwoleniu wodnoprawnym określono najniższy dozwolony stan wody, terenowy organ administracji państwowej wydający pozwolenie wodnoprawne może zobowiązać zakład do ustawienia dodatkowego urządzenia pomiarowego.
5.
Terenowy organ administracji państwowej, w zależności od warunków miejscowych, może ustalić w pozwoleniu wodnoprawnym inny sposób ustawiania urządzeń pomiarowych niż określony w ust. 1-3.
§  5.
1.
Zakład jest obowiązany korzystać z urządzenia pomiarowego zgodnie z przeznaczeniem, prowadzić systematyczne jego obserwacje oraz notować i przechowywać wyniki tych obserwacji, a także utrzymywać urządzenia pomiarowe w należytym stanie technicznym i chronić je przed niszczeniem, uszkadzaniem i utrudnianiem odczytywania pomiarów.
2.
Warunki ustawiania urządzeń pomiarowych na urządzeniu wodnym ustala terenowy organ administracji państwowej wydający pozwolenie wodnoprawne na wykonanie tego urządzenia, a jeżeli pozwolenie takie nie jest wymagane, warunki te ustala organ właściwy do wydania pozwolenia na budowę.
3.
Terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego ustalają warunki ustawiania urządzeń pomiarowych na obszarze położonym między wałem przeciwpowodziowym a korytem wody płynącej oraz na nie obwałowanym obszarze, narażonym na niebezpieczeństwo powodzi.
§  6.
1.
Znaki żeglugowe na wodach śródlądowych ustawiają i utrzymują jednostki organizacyjne, do których należy oznakowanie szlaku żeglownego. Jednostki te oraz rodzaje i wzory znaków żeglugowych określają odrębne przepisy.
2.
Znaki żeglugowe ustawia się i utrzymuje w sposób pozwalający na ich odczytanie z odległości niezbędnej do prawidłowego uprawiania żeglugi.
3.
Do ustawiania i utrzymywania znaków żeglugowych na urządzeniach wodnych oraz na obszarze położonym między wałem przeciwpowodziowym a korytem wody płynącej lub na nie obwałowanym obszarze, narażonym na niebezpieczeństwo powodzi, stosuje się odpowiednio przepisy § 5.
§  7.
Oznakowanie morskich wód wewnętrznych na potrzeby żeglugi oraz utrzymywanie znaków na tych wodach określają odrębne przepisy.
§  8.
1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o zakładach, rozumie się przez to państwowe i inne uspołecznione jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne gospodarki nie uspołecznionej.
2.
Przepisy zarządzenia dotyczące zakładów stosuje się odpowiednio do osób fizycznych.
§  9.
Traci moc zarządzenie Prezesa Centralnego Urzędu Gospodarki Wodnej z dnia 1 lipca 1964 r. w sprawie znaków wodnych i wodnych urządzeń pomiarowych (Monitor Polski Nr 45, poz. 223).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 1979 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1979.17.108

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wodne urządzenia pomiarowe oraz znaki żeglugowe.
Data aktu: 11/07/1979
Data ogłoszenia: 20/07/1979
Data wejścia w życie: 01/10/1979