Wodne urządzenia pomiarowe oraz znaki żeglugowe.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 11 lipca 1979 r.
w sprawie wodnych urządzeń pomiarowych oraz znaków żeglugowych.

Na podstawie art. 31 ust. 4 pkt. 3 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 38, poz. 230) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa rodzaje wodnych urządzeń pomiarowych, warunki ich ustawiania i utrzymywania oraz warunki ustawiania i utrzymywania znaków żeglugowych.
§  2.
1.
Wodne urządzenia pomiarowe, zwane dalej "urządzeniami pomiarowymi", służą do kontroli przestrzegania warunków pozwolenia wodnoprawnego oraz do prowadzenia hydrograficznej obserwacji wód.
2.
Przez urządzenia pomiarowe rozumie się:
1)
znaki wodne wskazujące najwyższy lub najniższy dozwolony stan wody oraz najwyższy stan wód, jaki wystąpił w danym przekroju wody, a w szczególności bolce, pale, klamry, tabliczki informacyjne,
2)
urządzenia służące do pomiarów poziomu, przepływów i filtracji wody oraz ilości, składu, temperatury, odczynu i skażeń promieniotwórczych wody i ścieków, a w szczególności wodowskazy, limnigrafy, telelimnigrafy, piezometry, wodomierze, kanały i przelewy pomiarowe.
§  3.
1.
Zakład ustawia urządzenia pomiarowe w miejscach i w sposób określony w operacie wodnoprawnym oraz w nawiązaniu do reperów państwowej sieci niwelacyjnej.
2.
Jeżeli operat wodnoprawny nie jest wymagany, zakład ustawia urządzenia pomiarowe w miejscach łatwo dostępnych i w sposób zapewniający ich obserwację oraz ochronę przed zniszczeniem, uszkodzeniem lub innym działaniem utrudniającym odczytywanie pomiarów.
§  4.
1.
Przy urządzeniu służącym do piętrzenia wody zakład ustawia urządzenia pomiarowe od strony wody spiętrzonej i poniżej spiętrzenia.
2.
Jeżeli urządzenie służące do poboru wody znajduje się w odległości większej niż 500 m od urządzenia służącego do piętrzenia wody albo jest utrudnione wykonanie niwelacji między tymi urządzeniami, zakład ustawia w miejscu poboru wody dodatkowe urządzenie pomiarowe.
3.
Jeżeli z wody korzysta kilka zakładów za pomocą urządzeń wodnych stanowiących jeden obiekt budowlany, zakład główny ustawia urządzenia pomiarowe dla każdego zakładu.
4.
Jeżeli w pozwoleniu wodnoprawnym określono najniższy dozwolony stan wody, terenowy organ administracji państwowej wydający pozwolenie wodnoprawne może zobowiązać zakład do ustawienia dodatkowego urządzenia pomiarowego.
5.
Terenowy organ administracji państwowej, w zależności od warunków miejscowych, może ustalić w pozwoleniu wodnoprawnym inny sposób ustawiania urządzeń pomiarowych niż określony w ust. 1-3.
§  5.
1.
Zakład jest obowiązany korzystać z urządzenia pomiarowego zgodnie z przeznaczeniem, prowadzić systematyczne jego obserwacje oraz notować i przechowywać wyniki tych obserwacji, a także utrzymywać urządzenia pomiarowe w należytym stanie technicznym i chronić je przed niszczeniem, uszkadzaniem i utrudnianiem odczytywania pomiarów.
2.
Warunki ustawiania urządzeń pomiarowych na urządzeniu wodnym ustala terenowy organ administracji państwowej wydający pozwolenie wodnoprawne na wykonanie tego urządzenia, a jeżeli pozwolenie takie nie jest wymagane, warunki te ustala organ właściwy do wydania pozwolenia na budowę.
3.
Terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego ustalają warunki ustawiania urządzeń pomiarowych na obszarze położonym między wałem przeciwpowodziowym a korytem wody płynącej oraz na nie obwałowanym obszarze, narażonym na niebezpieczeństwo powodzi.
§  6.
1.
Znaki żeglugowe na wodach śródlądowych ustawiają i utrzymują jednostki organizacyjne, do których należy oznakowanie szlaku żeglownego. Jednostki te oraz rodzaje i wzory znaków żeglugowych określają odrębne przepisy.
2.
Znaki żeglugowe ustawia się i utrzymuje w sposób pozwalający na ich odczytanie z odległości niezbędnej do prawidłowego uprawiania żeglugi.
3.
Do ustawiania i utrzymywania znaków żeglugowych na urządzeniach wodnych oraz na obszarze położonym między wałem przeciwpowodziowym a korytem wody płynącej lub na nie obwałowanym obszarze, narażonym na niebezpieczeństwo powodzi, stosuje się odpowiednio przepisy § 5.
§  7.
Oznakowanie morskich wód wewnętrznych na potrzeby żeglugi oraz utrzymywanie znaków na tych wodach określają odrębne przepisy.
§  8.
1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o zakładach, rozumie się przez to państwowe i inne uspołecznione jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne gospodarki nie uspołecznionej.
2.
Przepisy zarządzenia dotyczące zakładów stosuje się odpowiednio do osób fizycznych.
§  9.
Traci moc zarządzenie Prezesa Centralnego Urzędu Gospodarki Wodnej z dnia 1 lipca 1964 r. w sprawie znaków wodnych i wodnych urządzeń pomiarowych (Monitor Polski Nr 45, poz. 223).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 1979 r.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024