Umowy ubezpieczenia zawierane przez państwowe jednostki organizacyjne.

UCHWAŁA Nr 67
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 maja 1979 r.
w sprawie umów ubezpieczenia zawieranych przez państwowe jednostki organizacyjne.

W celu ustalenia jednolitych zasad wyrównywania strat spowodowanych przez zdarzenia losowe w mieniu społecznym oraz zwiększenia oddziaływania ubezpieczeń w zapobieganiu szkodom w tym mieniu Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Państwowe jednostki organizacyjne są obowiązane zawierać z Państwowym Zakładem Ubezpieczeń (PZU) umowy ubezpieczenia:
1)
mienia - od ognia i innych zdarzeń losowych,
2)
maszyn - od szkód elektrycznych,
3)
mienia przewożonego - od szkód w transporcie krajowym,
4)
statków żeglugi śródlądowej - od uszkodzeń (casco),
5)
statków powietrznych sportowych, sanitarnych i przeznaczonych do wykonywania usług lotniczych - od uszkodzeń (aero-casco).
2.
Umowę ubezpieczenia maszyn od szkód elektrycznych zawiera się łącznie z ubezpieczeniem mienia stanowiącego środki trwałe od ognia i innych zdarzeń losowych.
3.
Właściwy minister za zgodą Ministra Finansów może zwolnić podległe przedsiębiorstwa od obowiązku ubezpieczenia mienia stanowiącego środki trwałe od ognia i innych zdarzeń losowych oraz maszyn od szkód elektrycznych.
§  2.
1.
Przepisu § 1 ust. 1 nie stosuje się do:
1)
jednostek organizacyjnych podległych Ministrom Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych i Spraw Zagranicznych, z wyjątkiem jednostek prowadzących działalność według zasad rozrachunku gospodarczego,
2)
przedsiębiorstw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej,
3)
przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe",
4)
przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon",
5)
zakładów budżetowych nie korzystających z dotacji budżetowych oraz gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych,
6)
jednostek budżetowych oraz innych niż określone w pkt 5 zakładów budżetowych.
2.
Jednostki organizacyjne wymienione w ust. 1 pkt 1-5 mogą zawierać umowy ubezpieczenia, o których mowa w § 1 ust. 1, za zgodą właściwego ministra lub wojewody (prezydenta miasta stopnia wojewódzkiego).
3.
Jednostki organizacyjne wymienione w ust. 1 pkt 6 mogą zawierać umowy ubezpieczenia, o których mowa w § 1 ust. 1, za zgodą Ministra Finansów, wyrażoną na wniosek właściwego ministra lub wojewody (prezydenta miasta stopnia wojewódzkiego).
§  3.
1.
Państwowe jednostki organizacyjne mogą zawierać z PZU umowy ubezpieczenia:
1)
pojazdów mechanicznych od uszkodzeń (auto-casco),
2)
mienia od kradzieży z włamaniem i rabunku,
3)
szyb i innych przedmiotów szklanych od stłuczenia,
4)
upraw od gradobicia, powodzi i innych zdarzeń losowych, jeżeli nie są objęte obowiązkowym ubezpieczeniem ziemiopłodów w gospodarstwach rolnych,
5)
zwierząt gospodarskich od padnięcia i innych zdarzeń losowych,
6)
odpowiedzialności cywilnej z tytułu szkód nie objętych przepisami o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
2.
Zakłady budżetowe korzystające z dotacji budżetowych oraz jednostki budżetowe mogą zawierać umowy ubezpieczenia wymienione w ust. 1 po uzyskaniu zgody, o której mowa w § 2 ust. 3.
§  4.
Minister Finansów, na wniosek właściwego ministra, może wyrazić zgodę na zawieranie przez państwowe jednostki organizacyjne innych umów ubezpieczenia niż wymienione w § 3 ust. 1 i § 7 ust. 1.
§  5.
1.
Przedmiotem ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych jest mienie znajdujące się w posiadaniu ubezpieczającej jednostki organizacyjnej oraz mienie osobiste jej pracowników znajdujące się na terenie zakładu pracy, a także posiadane przez nich w podróży służbowej.
2.
Odpowiedzialnością z tytułu ubezpieczenia (ust. 1) objęte są w szczególności szkody spowodowane przez pożar, piorun, wybuch, huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, upadek pojazdu powietrznego, wydostanie się wody z urządzeń wodno-kanalizacyjnych, lawinę, zapadanie i usuwanie się ziemi.
3.
PZU nie ponosi odpowiedzialności za szkody w mieniu osobistym pracowników ubezpieczonej jednostki organizacyjnej, które są objęte przepisami o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
4.
Mienie stanowiące środki trwałe, z wyjątkiem określonego w ust. 5, ubezpiecza się w wartości nowej, to jest bez uwzględnienia zużycia (amortyzacji).
5.
Mienie stanowiące środki trwałe w nieczynnych zakładach lub objęte planem remontów w roku, w którym nastąpiła szkoda, budynki i budowle o charakterze tymczasowym oraz maszyny, aparaty i urządzenia przeznaczone na złom ubezpiecza się w wartości rzeczywistej, to jest z uwzględnieniem zużycia (amortyzacji).
6.
Mienie stanowiące środki obrotowe ubezpiecza się w wartości rzeczywistej.
§  6.
1.
Przedmiotem ubezpieczenia maszyn od szkód elektrycznych są maszyny, aparaty i urządzenia elektryczne stałe, do których stosuje się przepisy o eksploatacji technicznej urządzeń elektrycznych.
2.
Odpowiedzialnością z tytułu ubezpieczenia (ust. 1) objęte są szkody elektryczne w maszynach, aparatach i urządzeniach elektrycznych, powstałe w czasie ich eksploatacji, zgodnej z przepisami określonymi w ust. 1.
3.
Mienie, o którym mowa w ust. 1, ubezpiecza się w wartości nowej.
§  7.
1.
Przedmiotem ubezpieczenia mienia od szkód w transporcie krajowym jest mienie przewożone na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej środkami transportu lądowego, rzecznego, lotniczego lub jako przesyłki pocztowe.
2.
Odpowiedzialnością z tytułu ubezpieczenia (ust. 1) objęte są szkody w przewożonym mieniu spowodowane zdarzeniami losowymi, które pozostają w związku z transportem mienia i jego składowaniem u przewoźnika w czasie transportu.
3.
Obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia ciąży na tej jednostce organizacyjnej, która zgodnie z obowiązującymi przepisami lub umową ponosi ryzyko przypadkowej utraty lub uszkodzenia mienia w czasie transportu.
4.
Właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) mogą wyłączyć z ubezpieczenia niektóre rodzaje mienia, co do którego istnieje małe prawdopodobieństwo uszkodzeń lub utraty w czasie transportu.
§  8.
1.
Przedmiotem ubezpieczenia statków żeglugi śródlądowej (casco) są statki podlegające wpisowi do rejestru administracyjnego polskich statków żeglugi śródlądowej, jak również znajdujące się na tych statkach przedmioty należące do inwentarza statku, części zapasowe do poszczególnych urządzeń statku oraz mienie osobiste członków załóg pływających.
2.
Odpowiedzialnością z tytułu ubezpieczenia (ust. 1) objęte są w szczególności szkody spowodowane przez zderzenie się statków, zatonięcie, pożar, piorun, wybuch, huragan i sztorm, najechanie na mieliznę, budowlę wodną, przeszkody podwodne lub nawodne, spadnięcie przedmiotu na statek, działanie lodu lub kry lodowej, kradzież lub rabunek statku.
§  9.
1.
Przedmiotem ubezpieczenia statków powietrznych od uszkodzeń (aero-casco) są statki powietrzne używane do celów sportowych, sanitarnych, szkoleniowych oraz przeznaczone do wykonywania usług lotniczych i podlegające wpisowi do polskiego rejestru państwowego statków powietrznych.
2.
Odpowiedzialnością z tytułu ubezpieczenia objęte są (ust. 1) w szczególności szkody spowodowane przez zderzenie się statków, zderzenie z ziemią albo z przedmiotami stałymi lub ruchomymi, pożar, piorun, wybuch, huragan, grad, powódź, zatopienie, kradzież lub rabunek statku.
§  10.
Mienie, o którym mowa w § 7-9, ubezpiecza się w wartości rzeczywistej.
§  11.
Odpowiedzialność PZU z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (§ 3 ust. 1 pkt 6) powinna być ograniczona w całości lub w części, jeżeli szkoda wynikła wskutek zawinionego działania lub zaniechania polegającego na rażącym naruszeniu obowiązujących przepisów przez ustawowy lub statutowy organ państwowej jednostki organizacyjnej, jak również przez jej pracowników, których zachowanie się, stosownie do ogólnych warunków ubezpieczenia, uznane jest za równoznaczne z działaniem lub zaniechaniem tego organu.
§  12.
1.
Jeżeli zgłoszone do ubezpieczenia mienie jest zabezpieczone lub użytkowane niezgodnie z wymaganiami określonymi w przepisach regulujących zapobieganie powstawaniu szkód, a w szczególności w przepisach o ochronie przeciwpożarowej, o budowie i eksploatacji urządzeń technicznych oraz wykonywaniu dozoru technicznego nad tymi urządzeniami, albo w ogólnych warunkach ubezpieczenia, PZU uzależni zawarcie umowy ubezpieczenia albo jej przedłużenie na następny okres roczny od uprzedniego usunięcia stwierdzonych w tym zakresie braków.
2.
W razie stwierdzenia, że szkoda w ubezpieczonym mieniu powstała wskutek nieprzestrzegania przez ubezpieczoną jednostkę organizacyjną wymagań określonych w przepisach, o których mowa w ust. 1, PZU może odmówić odszkodowania w całości lub w części, chyba że zapłata całości lub części odszkodowania odpowiada w danych okolicznościach zasadom współżycia społecznego albo interesom gospodarki narodowej.
§  13.
W niektórych rodzajach szkód powstałych w mieniu społecznym, w szczególności w czasie jego wytwarzania, przechowywania, transportu, a także eksploatacji, stosuje się określony procentowo lub kwotowo udział własny ubezpieczającej państwowej jednostki organizacyjnej w pokryciu szkody.
§  14.
1.
Szczegółowe zasady odpowiedzialności PZU w wypadkach, o których mowa w § 11 i 12, określają właściwe dla danego rodzaju umów ubezpieczenia ogólne warunki ubezpieczeń, ustalone z uwzględnieniem zasad określonych w uchwale. Warunki te określają także rodzaje szkód, o których mowa w § 13, wysokość udziału własnego ubezpieczających jednostek organizacyjnych w tych szkodach oraz wysokość szkód drobnych wyłączonych z ubezpieczenia.
2.
Do czasu wydania nowych ogólnych warunków ubezpieczeń obowiązują dotychczasowe ogólne warunki ubezpieczeń.
§  15.
Uchwała nie ma zastosowania do ubezpieczeń prowadzonych przez Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji "Warta" Spółka Akcyjna.
§  16.
Zaleca się organizacjom spółdzielczym, jak również organizacjom społecznym będącym jednostkami gospodarki uspołecznionej, stosowanie przepisów uchwały.
§  17.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 1 Prezydium Rządu z dnia 3 stycznia 1951 r. w sprawie ubezpieczenia środków trwałych przedsiębiorstw przemysłu państwowego oraz przedsiębiorstw i jednostek budżetowych (Monitor Polski Nr A-4, poz. 47);
2)
zarządzenie nr 217 Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 7 czerwca 1951 r. w sprawie zasad ubezpieczenia mienia jednostek gospodarki uspołecznionej od ognia i innych zdarzeń losowych (Monitor Polski Nr A-59, poz. 778);
3)
zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 19 września 1951 r. w sprawie zasad ubezpieczenia mienia w transporcie krajowym przez jednostki gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-86, poz. 1182 i z 1953 r. Nr A-78, poz. 928);
4)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 23 lipca 1963 r. w sprawie ubezpieczenia inwentarza żywego w państwowych gospodarstwach rolnych (Monitor Polski Nr 67, poz. 330);
5)
okólnik nr 6 Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 8 lipca 1955 r. w sprawie wyłączenia z ubezpieczenia środków trwałych przedsiębiorstw wielkiego i średniego przemysłu państwowego (Biuletyn PKPG Nr 17, poz. 60);
6)
pismo okólne nr 4 Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 16 maja 1951 r. w sprawie wyłączenia z ubezpieczenia mienia jednostek budżetowych (Biuletyn PKPG Nr 16, poz. 160).
§  18.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1979.14.79

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Umowy ubezpieczenia zawierane przez państwowe jednostki organizacyjne.
Data aktu: 04/05/1979
Data ogłoszenia: 01/06/1979
Data wejścia w życie: 01/06/1979