Stan zdrowia i warunki fizyczne, jakim powinni odpowiadać funkcjonariusze pożarnictwa.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW SPRAW WEWNĘTRZNYCH ORAZ ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 20 września 1977 r.
w sprawie stanu zdrowia i warunków fizycznych, jakim powinni odpowiadać funkcjonariusze pożarnictwa.

Na podstawie art. 1 ust. 3 i 4 dekretu z dnia 27 grudnia 1974 r. o służbie funkcjonariuszy pożarnictwa (Dz. U. z 1974 r. Nr 50, poz. 321 i z 1975 r. Nr 20, poz. 106) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Zarządzenie określa wymagania w zakresie stanu zdrowia i warunków fizycznych, jakim powinni odpowiadać funkcjonariusze pożarnictwa i słuchacze szkół pożarniczych.
§  2. 
1. 
Ze względu na stopień zdolności do służby w ochronie przeciwpożarowej osoby, o których mowa w § 1, zalicza się w zakresie stanu zdrowia i warunków fizycznych do jednej z trzech kategorii zdrowia:
1)
do I kategorii zdrowia - osoby, które ze względu na stan zdrowia i warunki fizyczne mają pełną zdolność do pełnienia służby w ochronie przeciwpożarowej,
2)
do II kategorii zdrowia - osoby, u których stwierdzono choroby albo ułomności fizyczne nieznacznie obniżające stan zdrowia, nie powodujące jednak ograniczenia zdolności do pełnienia służby w ochronie przeciwpożarowej,
3)
do III kategorii zdrowia - osoby, u których stwierdzono choroby albo ułomności fizyczne powodujące ograniczenie zdolności do pełnienia służby w ochronie przeciwpożarowej.
2. 
Osoby, u których stwierdzono choroby lub ułomności fizyczne uniemożliwiające zaliczenie do jednej z trzech kategorii zdrowia wymienionych w ust. 1, uznaje się za trwale niezdolne do służby w ochronie przeciwpożarowej.
§  3. 
1. 
Do szkół pożarniczych lub do służby w ochronie przeciwpożarowej mogą być przyjmowane wyłącznie osoby zaliczone do I kategorii zdrowia.
2. 
W wyjątkowych wypadkach osoby zaliczone do II kategorii zdrowia mogą być przyjmowane:
1)
do szkół pożarniczych - jeżeli są funkcjonariuszami pożarnictwa, którzy co najmniej przez okres 5 lat pełnili służbę w ochronie przeciwpożarowej,
2)
do służby w ochronie przeciwpożarowej - jeżeli mają szczególne kwalifikacje fachowe przydatne w ochronie przeciwpożarowej.
3. 
Funkcjonariusze pożarnictwa, którzy w czasie pełnienia służby w ochronie przeciwpożarowej zostali zaliczeni do II kategorii zdrowia, mogą nadal pełnić służbę na zajmowanych stanowiskach.
4. 
Funkcjonariusze pożarnictwa zaliczeni do III kategorii zdrowia mogą pełnić służbę w ochronie przeciwpożarowej wyłącznie na stanowiskach administracyjnych, a w czasie akcji ratowniczych - także na stanowiskach dowodzenia, kierowania i na stanowiskach pomocniczych.
§  4. 
1. 
Oceny stanu zdrowia osób, o których mowa w § 1, i zaliczenia ich do jednej z trzech kategorii zdrowia dokonuje się w wyniku badań lekarskich wstępnych, okresowych i kontrolnych, przeprowadzanych z uwzględnieniem wykazu chorób i ułomności, ustalonego w odrębnym zarządzeniu ogłoszonym w Dzienniku Zarządzeń i Rozkazów Komendy Głównej Straży Pożarnych.
2. 
Na badania lekarskie kieruje jednostka organizacyjna ochrony przeciwpożarowej, w której osoba kierowana pełni lub ma pełnić służbę. Skierowanie na kontrolne badanie lekarskie może być wydane również na wniosek funkcjonariusza pożarnictwa (słuchacza szkoły pożarniczej).
3. 
W skierowaniu na wstępne badania lekarskie należy podać miejsce pełnienia służby lub komórkę organizacyjną oraz stanowisko pracy, na którym osoba kierowana ma pełnić służbę, lub funkcję, którą ma wykonywać.
§  5. 
1. 
Wstępnym badaniom lekarskim podlegają osoby ubiegające się o przyjęcie do służby w ochronie przeciwpożarowej i do szkół pożarniczych, a badaniom okresowym i kontrolnym - funkcjonariusze pożarnictwa i słuchacze szkół pożarniczych.
2. 
Wstępnym badaniom lekarskim podlegają również funkcjonariusze pożarnictwa przenoszeni na stanowiska, na których czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe występują w większym stopniu niż na stanowiskach dotychczas przez nich zajmowanych.
§  6. 
1. 
Na okresowe badania lekarskie kieruje się funkcjonariusza pożarnictwa (słuchacza szkoły pożarniczej) co najmniej raz na 2 lata w celu stwierdzenia zdolności do dalszego pełnienia służby na zajmowanym przez niego stanowisku lub do pełnienia dotychczasowej funkcji. W skierowaniu na badania lekarskie należy podać charakterystykę warunków służby osoby kierowanej na badanie.
2. 
Na badanie kontrolne kieruje się funkcjonariusza pożarnictwa (słuchacza szkoły pożarniczej), jeżeli jego stan zdrowia uniemożliwia dalsze pełnienie służby na zajmowanym stanowisku (wykonywanie dotychczasowej funkcji), a w szczególności, gdy niezdolność do pełnienia służby (funkcji) wskutek choroby lub wypadku trwała ponad 30 dni.
§  7. 
Badania lekarskie, o których mowa w § 4, przeprowadzają:
1)
poradnie pracownicze przy komendach wojewódzkich straży pożarnych - w stosunku do osób pełniących służbę lub ubiegających się o przyjęcie do służby w terenowych jednostkach ochrony przeciwpożarowej,
2)
przychodnie przyzakładowe i międzyzakładowe - w stosunku do osób pełniących służbę lub ubiegających się o przyjęcie do służby w resortowych jednostkach ochrony przeciwpożarowej,
3)
zakłady wojskowej służby zdrowia - w stosunku do osób pełniących służbę lub ubiegających się o przyjęcie do służby w ochronie przeciwpożarowej w jednostkach (instytucjach) wojskowych i przedsiębiorstwach państwowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej,
4)
zakłady kolejowej służby zdrowia - w stosunku do osób pełniących służbę lub ubiegających się o przyjęcie do służby w ochronie przeciwpożarowej w zakładach pracy objętych opieką lekarską tej służby zdrowia,
5)
zakłady służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - w stosunku do osób pełniących służbę lub ubiegających się o przyjęcie do służby w ochronie przeciwpożarowej w jednostkach resortu spraw wewnętrznych oraz w stosunku do słuchaczy szkół pożarniczych i osób ubiegających się o przyjęcie do takich szkół,
6)
jednostki organizacyjne zespołów opieki zdrowotnej (przychodnie rejonowe i ośrodki zdrowia) - w stosunku do pozostałych osób.
§  8. 
1. 
Badania lekarskie, o których mowa w § 4 i 5, polegają na badaniu ogólnym. W razie potrzeby przeprowadza się badania specjalistyczne lub badania laboratoryjne dodatkowe albo poddaje się badaną osobę obserwacji szpitalnej.
2. 
Jeżeli zachodzi potrzeba przeprowadzenia badań specjalistycznych, których zakład służby zdrowia przeprowadzający badanie lekarskie nie może wykonać we własnym zakresie, zakład ten kieruje badaną osobę do innego właściwego zakładu służby zdrowia w celu przeprowadzenia takich badań.
3. 
Zakład służby zdrowia przeprowadzający badanie lekarskie wpisuje wyniki tego badania do dokumentacji lekarskiej, którą również przechowuje.
§  9. 
W wyniku przeprowadzonego badania lekarskiego zakład służby zdrowia wydaje orzeczenie lekarskie. Orzeczenie lekarskie powinno ustalać kategorię zdrowia, do której badana osoba została zaliczona, lub trwałą niezdolność do służby w ochronie przeciwpożarowej. Orzeczenie należy przekazać jednostce ochrony przeciwpozarowej, która wydała skierowanie na badanie lekarskie.
§  10. 
1. 
W razie niezaliczenia funkcjonariusza pożarnictwa lub słuchacza szkoły pożarniczej do jednej z trzech kategorii zdrowia zakład służby zdrowia przeprowadzający badanie orzeka o jego trwałej niezdolności do służby w ochronie przeciwpozarowej, przygotowując odpowiednią dokumentację lekarską. Orzeczenie lekarskie zakład służby zdrowia przekazuje jednostce ochrony przeciwpożarowej, która wydała skierowanie na badanie lekarskie.
2. 
Zakład służby zdrowia postępuje w sposób określony w ust. 1, także w razie gdy wynik przeprowadzonego badania lekarskiego wskazuje, że stan zdrowia funkcjonariusza pożarnictwa (słuchacza szkoły pożarniczej) uniemożliwia mu pełnienie służby na zajmowanym stanowisku (pełnienie dotychczasowej funkcji) przez okres przekraczający 12 miesięcy.
§  11. 
Osoby, które pełnią lub mają pełnić służbę w ochronie przeciwpożarowej na stanowiskach wymagających szczególnych kwalifikacji lub w warunkach szkodliwych dla zdrowia, obowiązane są niezależnie od badań lekarskich, o których mowa w zarządzeniu, poddawać się badaniom lekarskim określonym w odrębnych przepisach.
§  12. 
Jednostki organizacyjne ochrony przeciwpozarowej współdziałają z zakładami służby zdrowia przeprowadzającymi badania. Jednostki te obowiązane są w szczególności:
1)
ustalać z zakładami służby zdrowia terminy badań lekarskich funkcjonariuszy pożarnictwa (słuchaczy szkół pożarniczych),
2)
prowadzić kontrolę wykonywania przez funkcjonariuszy pożarnictwa (słuchaczy szkół pożarniczych) obowiązku zgłaszania się na okresowe i kontrolne badania lekarskie,
3)
przechowywać orzeczenia lekarskie, o których mowa w § 9.
§  13. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024