Wymagania, jakim powinien odpowiadać operat wodnoprawny.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 26 stycznia 1976 r.
w sprawie wymagań, jakim powinien odpowiadać operat wodnoprawny

Na podstawie art. 31 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 38, poz. 230) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Operat wodnoprawny, na którego podstawie wydaje się pozwolenie wodnoprawne, zwany dalej "operatem", sporządza się w formie opisowej i graficznej.
2.
Część opisowa operatu zawiera:
1)
dane dotyczące zakładu ubiegającego się o wydanie pozwolenia,
2)
określenie:
a)
celu i zakresu zamierzonego korzystania z wód,
b)
ilości, stanu i składu ścieków oraz przewidywanego sposobu i efektu ich oczyszczenia,
c)
rodzaju urządzeń pomiarowych oraz znaków żeglugowych i wodnych,
d)
stanu prawnego nieruchomości usytuowanych w zasięgu szkodliwego oddziaływania zamierzonego korzystania z wód lub wykonania urządzeń wodnych oraz rodzaju urządzeń zapobiegających temu oddziaływaniu,
e)
obowiązków zakładu ubiegającego się o wydanie pozwolenia w stosunku do osób trzecich,
3)
charakterystykę wód objętych pozwoleniem wodnoprawnym,
4)
wyniki analiz wody dokonanych w zamierzonym miejscu wprowadzenia ścieków w odniesieniu do średniego niskiego przepływu (SNQ) lub przepływu gwarantowanego w danym przekroju wód płynących albo objętości wód stojących,
5)
bilans wodny zakładu z określeniem wpływu gospodarki wodnej zakładu na wody powierzchniowe i podziemne,
6)
projekt instrukcji gospodarowania wodą.
3.
Część graficzna operatu zawiera:
1)
plan urządzeń wodnych wykonany na mapie lub szkicu w skali stosowanej przy sporządzaniu planów realizacyjnych z naniesionymi nieruchomościami usytuowanymi w zasięgu szkodliwego oddziaływania zamierzonego sposobu korzystania z wód lub wykonania urządzeń wodnych, z oznaczeniem powierzchni oraz określeniem ich właścicieli,
2)
zasadnicze przekroje podłużne i poprzeczne urządzeń wodnych i koryta wody płynącej usytuowanych w zasięgu oddziaływania tych urządzeń, wykonane w skali określonej w pkt 1,
3)
schemat układu urządzeń pomiarowych, znaków żeglugowych i wodnych,
4)
schemat funkcjonalny lub technologiczny urządzeń wodnych.
§  2.
1.
Operatem, na którego podstawie wydaje się pozwolenie wodnoprawne na pobór wód podziemnych, jest zatwierdzona dokumentacja geologiczna zawierająca ustalenia zasobów tych wód, odpowiednie dane, o których mowa w § 1, a ponadto:
1)
określenie wielkości poboru wody w m3 na godzinę i w m3 na dobę z podaniem bilansu zapotrzebowania wody na okres obowiązywania pozwolenia wodnoprawnego,
2)
opis urządzeń służących do poboru wody z określeniem ich wydajności,
3)
opis urządzeń tłoczących i uzdatniających wodę,
4)
określenie rodzajów urządzeń służących do rejestracji i kontroli poboru wody,
5)
plan z naniesieniem:
a)
ujęć wód podziemnych znajdujących się na obszarze położonym w odległości dwukrotnie większej od zasięgu oddziaływania ujęcia objętego wnioskiem o wydanie pozwolenia,
b)
obiektów budowlanych znajdujących się w zasięgu oddziaływania ujęcia.
2.
Operatem, na którego podstawie wydaje się pozwolenie wodnoprawne na pobór wody podziemnej w celu odwodnienia obiektu budowlanego za pomocą otworów wiertniczych, jest projekt robót odwadniających.
§  3.
Operat, na którego podstawie wydaje się pozwolenie wodnoprawne na szczególne korzystanie z wód śródlądowych do celów rybackich, oprócz odpowiednich danych, o których mowa w § 1, zawiera:
1)
dla stawów:
a)
określenie nazwy, powierzchni ewidencyjnej i użytkowej oraz rodzaju połączeń z innymi wodami,
b)
dane dotyczące okresów nawadniania i odwadniania,
2)
dla wylęgarń:
a)
określenie miejsca usytuowania,
b)
nazwę użytkowanej wody powierzchniowej,
3)
dla rzek, jezior i innych zbiorników:
a)
określenie nazwy i powierzchni wody oraz rodzaju połączeń obwodu rybackiego z innymi wodami,
b)
oznaczenie granic obwodu rybackiego, obrębów hodowlanych i ochronnych tarlisk, zimowisk oraz miejsc usytuowania sadzy rybackich i przepławek.
§  4.
Operat, na którego podstawie wydaje się pozwolenie wodnoprawne na eksploatację urządzeń wodnych, zawiera:
1)
dla urządzeń zabezpieczających wody przed zanieczyszczeniem:
a)
dane dotyczące zakładu eksploatującego urządzenia wodne,
b)
dokumentację powykonawczą w części dotyczącej zmian wprowadzonych do projektu urządzeń wodnych,
c)
dokumenty stwierdzające efekty eksploatacyjne urządzeń wodnych wraz z analizami ścieków po ich oczyszczeniu,
d)
określenie wpływu ścieków na odbiornik,
2)
dla urządzeń służących do ujmowania wód podziemnych:
a)
dane dotyczące zakładu pobierającego wodę,
b)
projekt badań hydrogeologicznych lub opinię hydrogeologiczną, jeżeli wydano pozwolenie na pobór wody bez ustalenia jej zasobów,
c)
dokumentację powykonawczą w części dotyczącej zmian wprowadzonych do projektu urządzeń.
§  5.
Operatem jest projekt urządzeń wodnych albo wyciąg z założeń techniczno-ekonomicznych lub z dokumentacji jednostadiowej inwestycji, jeżeli odpowiada wymaganiom przewidzianym dla operatu.
§  6.
Właściwy terenowy organ administracji państwowej może w uzasadnionych wypadkach odstąpić od wymagań określonych w zarządzeniu, jak również może żądać zamieszczenia dodatkowych danych w operacie.
§  7.
Do spraw wszczętych przed dniem wejścia w życie zarządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  8.
Traci moc zarządzenie Prezesa Centralnego Urzędu Gospodarki Wodnej z dnia 5 kwietnia 1967 r. w sprawie dokumentacji wymaganej do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego (Monitor Polski Nr 22, poz. 106).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024