Tucz trzody chlewnej oraz wykorzystanie odpadków pokarmowych na pasze dla trzody chlewnej przez zakłady żywienia zbiorowego.

ZARZĄDZENIE Nr 51
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 5 sierpnia 1976 r.
w sprawie tuczu trzody chlewnej oraz wykorzystywania odpadków pokarmowych na pasze dla trzody chlewnej przez zakłady żywienia zbiorowego.

W celu racjonalnego zagospodarowania odpadków pokarmowych, które mogą być przeznaczone na pasze dla trzody chlewnej przez zakłady żywienia zbiorowego i przyczynić się do poprawy zaopatrzenia tych zakładów w mięso oraz przetwory mięsne, zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Organizacje gospodarcze i instytucje prowadzące zakłady gastronomiczne, stołówki i inne zakłady żywienia zbiorowego obowiązane są do prowadzenia tuczu trzody chlewnej wykorzystując w tym celu przede wszystkim odpadki pokarmowe. Tucz trzody chlewnej powinien być organizowany systemem gospodarczym.
2.
Wojewodowie mogą zwolnić od obowiązku prowadzenia tuczu trzody chlewnej organizacje gospodarcze i instytucje nie mające odpowiednich pomieszczeń i warunków do prowadzenia tego tuczu.
3.
Organizacje gospodarcze i instytucje, o których mowa w ust. 2, obowiązane są do zbiórki odpadków pokarmowych i zbywania ich innym zakładom żywienia zbiorowego, prowadzącym tucz trzody chlewnej.
§  2.
1.
Produkcja trzody w tuczarniach przyzakładowych powinna być przeznaczona na uzupełnienie zaopatrzenia w mięso i jego przetwory zakładów pracy prowadzących tucz oraz na sprzedaż zakładom przemysłu mięsnego.
2.
Organizacje gospodarcze i instytucje prowadzące tucz przyzakładowy mogą na podstawie zawartych umów przekazać część uzyskanej produkcji lub wpływów ze sprzedaży żywca zakładom dostarczającym odpadki pokarmowe (§ 1 ust. 3).
§  3.
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu zapewni organizacjom gospodarczym i instytucjom prowadzącym tucz trzody chlewnej zaopatrzenie w prosięta i warchlaki przeznaczone do dalszego tuczu oraz w pasze, w wysokości 15 kg koncentratu paszowego na 1 sztukę trzody.
§  4.
Wojewoda może przekazać organizacjom gospodarczym i instytucjom w zarząd i użytkowanie ziemię, znajdującą się w dyspozycji Państwowego Funduszu Ziemi, wraz z budynkami w ilości niezbędnej na prowadzenie tuczu trzody chlewnej. Przejęta w użytkowanie ziemia i budynki powinny zapewnić intensywny wzrost produkcji zbóż, okopowych i innych pasz, zbliżony do średnich danego rejonu, tak aby wyprodukowana pasza łącznie z odpadkami pokarmowymi stanowiła podstawę stałego rozwoju produkcji żywca rzeźnego.
§  5.
Wojewoda zapewni odpowiedni nadzór nad:
1)
prowadzeniem tuczarń przyzakładowych przy wykorzystaniu odpadków pokarmowych,
2)
prawidłową zbiórką, konserwacją i skarmianiem odpadków pokarmowych oraz przestrzeganiem przepisów sanitarno-weterynaryjnych,
3)
właściwą technologią żywienia trzody chlewnej.
§  6.
1.
Organizacje gospodarcze i instytucje prowadzące tucz trzody chlewnej przy wykorzystaniu odpadków pokarmowych zobowiązane są składać wojewodom półroczne informacje z podaniem:
-
stanu pogłowia trzody chlewnej w tuczarniach przez nie prowadzonych,
-
ilości i wagi sztuk trzody chlewnej poddanych ubojowi oraz ilości sztuk sprzedanych zakładom przemysłu mięsnego.
2.
Wojewodowie przesyłają półroczne informacje według stanu na koniec czerwca i grudnia każdego roku Ministrowi Handlu Wewnętrznego i Usług.
§  7.
Zaleca się właściwym zarządom organizacji spółdzielczych i społecznych organizowanie tuczu trzody chlewnej oraz wykorzystanie odpadków pokarmowych przez podległe im zakłady żywienia zbiorowego na zasadach określonych w zarządzeniu.
§  8.
Przepisy zarządzenia dotyczące wojewodów stosuje się odpowiednio do prezydentów miast stopnia wojewódzkiego.
§  9.
Traci moc zarządzenie Ministrów: Administracji Publicznej, Rolnictwa i Reform Rolnych, Pracy i Opieki Społecznej oraz Zdrowia z dnia 17 kwietnia 1950 r. w sprawie obowiązku prowadzenia tuczu trzody chlewnej i zbiórki odpadków pokarmowych (Monitor Polski Nr A-49, poz. 574).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1976.33.144

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tucz trzody chlewnej oraz wykorzystanie odpadków pokarmowych na pasze dla trzody chlewnej przez zakłady żywienia zbiorowego.
Data aktu: 05/08/1976
Data ogłoszenia: 11/08/1976
Data wejścia w życie: 11/08/1976