Zasady i tryb wykorzystywania środków wpłaconych na rachunki kaucji mieszkaniowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW FINANSÓW ORAZ ADMINISTRACJI, GOSPODARKI TERENOWEJ I OCHRONY ŚRODOWISKA
z dnia 3 września 1975 r.
w sprawie zasad i trybu wykorzystywania środków wpłaconych na rachunki kaucji mieszkaniowych.

Na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. Nr 14, poz. 84) i § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 marca 1975 r. w sprawie pobierania od najemców lokali mieszkalnych kaucji zabezpieczającej utrzymanie lokali w należytym stanie (Dz. U. Nr 8, poz. 43) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Środki pochodzące z kaucji mieszkaniowych są lokowane na rachunkach sum depozytowych w Narodowym Banku Polskim pod nazwą "Kaucje wpłacone przez najemców", zwanych dalej "rachunkami kaucyjnymi", których posiadaczami są:
1)
zarządy budynków mieszkalnych, zakłady gospodarki mieszkaniowej lub miejskie przedsiębiorstwa (zakłady) gospodarki komunalnej i mieszkaniowej - w odniesieniu do budynków administrowanych przez te jednostki,
2)
urzędy właściwych terenowych organów administracji państwowej - w odniesieniu do budynków stanowiących własność osób fizycznych, w których najem lokali mieszkalnych następuje na podstawie decyzji o przydziale.
2.
Jednostki wymienione w ust. 1 są obowiązane do prowadzenia szczegółowego rejestru kaucji. Jako załączniki do rejestru należy przechowywać wszystkie dokumenty dotyczące wysokości kaucji oraz ulg i zwolnień w jej spłacie. W rejestrze powinny być uwidocznione wszystkie wpłaty kaucji oraz wypłaty dokonane na cele określone w § 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 marca 1975 r. w sprawie pobierania od najemców lokali mieszkalnych kaucji zabezpieczającej utrzymanie lokali w należytym stanie (Dz. U. Nr 8, poz. 43).
§  2.
1.
Środki pochodzące z kaucji mieszkaniowych, zgromadzone na rachunkach kaucyjnych określonych w § 1 ust. 1 pkt 1, przeznacza się:
1)
w 70% na dochody budżetu centralnego,
2)
w 10% za zgodą właściwego zjednoczenia (jednostki wykonującej funkcje zjednoczenia) po zasięgnięciu opinii właściwego oddziału Narodowego Banku Polskiego - na udzielanie pożyczek na finansowanie remontów budynków będących w administracji jednostek, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1.
2.
Pozostałe 20% lub w razie braku zgody zjednoczenia, o której mowa w ust. 1 - 30% stanowi rezerwę na bieżące wypłaty z tytułu zwrotu kaucji z uwzględnieniem potrąceń przewidzianych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 marca 1975 r. wymienionym w § 1 ust. 2.
3.
Środki pochodzące z kaucji mieszkaniowych, w wysokości określonej w ust. 1 pkt 1:
1)
zgromadzone na rachunkach kaucyjnych według stanu na dzień 30 czerwca 1975 r. należy przekazać do budżetu centralnego w terminie 30 dni od wejścia w życie zarządzenia,
2)
które wpłyną na rachunki kaucyjne po dniu 30 czerwca 1975 r., należy przekazywać do budżetu centralnego w okresach półrocznych w terminie 20 dni od daty przewidzianej na sporządzenie półrocznego i rocznego sprawozdania finansowego.
§  3.
1. 1
Jeżeli w końcu roku wysokość rezerwy, o której mowa w § 2 ust. 2, ukształtuje się poniżej 15% stanu ogółem wpłaconych kaucji, na wniosek organu administracji państwowej stopnia wojewódzkiego w terminie do dnia 31 marca następnego roku zostanie przyznana dotacja z budżetu centralnego w celu uzupełnienia stanu środków na tym rachunku do wysokości 20% ogólnych wpływów z tytułu kaucji.
2.
Pożyczki na finansowanie remontów budynków wymienione w § 2 ust. 1 podlegają zwrotowi na rachunki kaucyjne do końca następnego roku kalendarzowego.
§  4.
1.
Traci moc zarządzenie Ministrów Finansów i Gospodarki Komunalnej z dnia 26 marca 1962 r. w sprawie zasad i trybu udzielania pożyczek na remonty, przebudowę i nadbudowę budynków mieszkalnych z rachunku kaucji mieszkaniowych (Monitor Polski Nr 32, poz. 150).
2.
Pożyczki udzielone na podstawie zarządzenia wymienionego w ust. 1, a nie spłacone do dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia, podlegają spłacie na rachunek bankowy kaucji mieszkaniowych ze środków, na które zostały zaciągnięte, na zasadach i w terminach ustalonych przy udzielaniu pożyczek.
3.
Terenowe organy administracji państwowej, które były posiadaczami rachunków kaucyjnych na mocy zarządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 12 marca 1962 r. w sprawie sposobu wpłat na rachunek kaucji oraz wypłat z tego rachunku (Monitor Polski Nr 32, poz. 148), przekażą środki pochodzące z wpłat kaucji od najemców zamieszkałych w budynkach administrowanych przez zarządy budynków mieszkalnych na rachunki jednostek, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, w terminie 20 dni od wejścia w życie niniejszego zarządzenia. Rozliczenia z budżetem określonego w § 2 ust. 1 dokonają jednostki przejmujące środki kaucyjne.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 ust. 1 zmieniony przez pkt 2 obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 września 1975 r. o sprostowaniu błędów (M.P.75.29.184).

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024