Powoływanie gminnych komendantów straży pożarnych.

UCHWAŁA Nr 227
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 września 1974 r.
w sprawie powoływania gminnych komendantów straży pożarnych.

Na podstawie art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 1960 r. Nr 20, poz. 120, z 1971 r. Nr 12, poz. 115, z 1972 r. Nr 49, poz. 317 i z 1974 r. Nr 22, poz. 131) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
W gminach (miastach i gminach) oraz w miastach nie stanowiących powiatów mogą być powoływani gminni komendanci straży pożarnych, zwani dalej "gminnymi komendantami", którzy pełnią swoje obowiązki społecznie.
2.
Gminnego komendanta powołuje i odwołuje terenowy organ administracji państwowej stopnia gminnego po porozumieniu z powiatowym komendantem straży pożarnych lub na jego wniosek.
3.
Gminnych komendantów powołuje się za ich zgodą spośród członków ochotniczych straży pożarnych lub Korpusu Technicznego Pożarnictwa, posiadających doświadczenie w pracy związanej z ochroną przeciwpożarową, a także umiejętności organizacyjne.
§  2.
1.
Zadaniem gminnego komendanta jest sprawowanie opieki organizacyjnej i technicznej nad ochotniczymi i obowiązkowymi strażami pożarnymi na terenie gminy (miasta i gminy) lub miasta nie stanowiącego powiatu, koordynowanie ich działalności, a także przedstawianie terenowemu organowi administracji państwowej stopnia gminnego opinii i wniosków w zakresie ochrony przeciwpożarowej.
2.
Do zadań gminnego komendanta należy w szczególności:
1)
udział w organizowaniu ochotniczych i obowiązkowych straży pożarnych,
2)
stawianie wniosków o powoływanie wart przeciwpożarowych,
3)
pomoc w organizowaniu przeglądów stanu bezpieczeństwa pożarowego,
4)
organizowanie ćwiczeń, manewrów i zawodów ochotniczych i obowiązkowych straży pożarnych oraz dokonywanie kontroli stanu gotowości bojowej tych straży,
5)
współdziałanie w organizowaniu czynów społecznych w budowie strażnic pożarnych, urządzeń przeciwpożarowego zaopatrzenia wodnego i dróg dojazdowych do nich, urządzeń łączności itp.,
6)
zgłaszanie potrzeb finansowych w sprawie zakupów i napraw sprzętu oraz urządzeń pożarniczych, konserwacji i budowy strażnic, urządzeń wodnych, łączności i dróg dojazdowych do urządzeń przeciwpożarowego zaopatrzenia wodnego,
7)
przedstawianie wniosków o odznaczenia i wyróżnienia za wybitną działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej.
3.
Przy wykonywaniu swych zadań gminny komendant kieruje się wytycznymi udzielanymi przez terenowy organ administracji państwowej stopnia gminnego oraz wytycznymi w sprawach operacyjno-technicznych wydanymi przez powiatowego komendanta straży pożarnych.
§  3.
1.
Gminny komendant może otrzymywać z budżetu gminnej (miasta i gminy) rady narodowej oraz rady narodowej miasta nie stanowiącego powiatu, tytułem zwrotu kosztów ponoszonych w związku z wykonywanymi przez niego czynnościami, ryczałt w wysokości do 500 zł miesięcznie.
2.
Ryczałt przyznaje i jego wysokość ustala terenowy organ administracji państwowej stopnia gminnego.
3.
Gminnemu komendantowi, w razie wyjazdu poza obszar gminy (miasta) w związku z zadaniami wynikającymi z pełnionej funkcji, przysługują należności określone dla pracowników państwowych jednostek organizacyjnych z tytułu podróży służbowych odbywanych na terenie kraju na podstawie poleceń wyjazdów służbowych zakładów pracy.
§  4.
Gminny komendant przy wykonywaniu swoich zadań posługuje się legitymacją wystawianą przez terenowy organ administracji państwowej stopnia gminnego według wzoru ustalonego przez Komendanta Głównego Straży Pożarnych.
§  5.
Traci moc uchwała nr 217 Rady Ministrów z dnia 5 września 1967 r. w sprawie powoływania gromadzkich naczelników straży pożarnych (Monitor Polski Nr 51, poz. 253).
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024