Obowiązki, zasady i tryb rozliczeń z budżetem Państwa kwot pochodzących z przedawnionych roszczeń pieniężnych przez niektóre jednostki państwowe.

UCHWAŁA Nr 103
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 kwietnia 1972 r.
w sprawie obowiązku, zasad i trybu rozliczeń z budżetem Państwa kwot pochodzących z przedawnionych roszczeń pieniężnych przez niektóre jednostki państwowe.

Na podstawie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 4 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy uchwały stosuje się do:
1)
przedsiębiorstw państwowych,
2)
jednostek badawczych prowadzonych na zasadach rozrachunku gospodarczego,
3)
zjednoczeń przedsiębiorstw państwowych oraz innych równorzędnych jednostek organizacyjnych grupujących takie przedsiębiorstwa,
4)
jednostek budżetowych w zakresie działalności prowadzonych na zasadach rozrachunku gospodarczego gospodarstw pomocniczych, zwanych dalej "jednostkami gospodarczymi".
2.
Przez użyte w uchwale określenie "przedawnione roszczenie pieniężne" należy rozumieć przedawnione roszczenie pieniężne z tytułu zobowiązania jednostki gospodarczej wynikającego ze stosunków cywilno-prawnych, jak również przedawnione lub prekludowane roszczenie pieniężne z tytułu zobowiązania jednostki gospodarczej wynikającego ze stosunków pracy - niezależnie od trybu, w jakim dochodzone jest roszczenie.
§  2.
1.
Jednostki gospodarcze, z wyjątkiem wypadków, o których mowa w ust. 3, przekazują do budżetu Państwa kwoty przedawnionych roszczeń pieniężnych.
2.
Jednostki gospodarcze objęte:
1)
planowaniem centralnym - przekazują kwoty przedawnionych roszczeń pieniężnych wraz z odsetkami za zwłokę od wpłat, przekazanych po upływie obowiązującego terminu, na rachunek dochodów budżetu centralnego właściwych ministerstw (urzędów centralnych),
2)
pozostałe jednostki - na dochód rady narodowej, której budżetem są objęte, z uwzględnieniem podziału resortowego.
3.
Zwalnia się od obowiązku przekazania do budżetu Państwa kwoty przedawnionego roszczenia pieniężnego, jeżeli roszczenie to nie przekracza 1.q000 zł. Kwoty te podlegają zarachowaniu na zyski jednostek gospodarczych.
§  3.
1.
Przekazanie do budżetu Państwa kwot przedawnionych roszczeń pieniężnych powinno nastąpić w terminie 30 dni, licząc od dnia pierwszego następnego miesiąca po miesiącu, w którym nastąpiło przedawnienie.
2.
Jednostka gospodarcza oblicza i przekazuje odsetki za zwłokę od kwoty przedawnionego roszczenia pieniężnego, przekazanego do budżetu Państwa po upływie terminu określonego w ust. 1, w wysokości określonej dla odsetek za zwłokę od nie uiszczonych w terminie należności budżetowych, przypadających od jednostek gospodarki uspołecznionej.
§  4.
1.
Jeżeli przedawnione roszczenie pieniężne, którego kwota została przekazana do budżetu Państwa, stanie się wymagalne na skutek nieuwzględnienia upływu przedawnienia stosownie do art. 117 § 3 Kodeksu cywilnego i zostanie zasądzone na rzecz wierzyciela - kwota przekazana do budżetu podlega zwrotowi; dłużnik wprowadza do ksiąg rachunkowych kwotę roszczenia, które stało się wymagalne.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również w wypadku, gdy organ orzekający odmiennie obliczy okres przedawnienia i przyjmie, że przedawnienie nie nastąpiło.
3.
Zwrot kwoty, o której mowa w ust. 1, następuje w ciągu 7 dni od następnego dnia po dniu złożenia przez jednostkę gospodarczą uzasadnionego wniosku.
§  5.
1.
Jednostki gospodarcze obowiązane są wyodrębnić w ewidencji kwoty przedawnionych roszczeń pieniężnych, podlegających przekazaniu do budżetu Państwa, w sposób umożliwiający bieżące ustalenie wysokości tych kwot, kwot faktycznie przekazanych oraz terminowości rozliczeń z budżetem.
2.
Do rocznego sprawozdania finansowego przedkładanego wydziałowi finansowemu prezydium właściwej rady narodowej, stosownie do przepisów o finansowej sprawozdawczości statystycznej, należy dołączyć oświadczenie o przekazaniu do budżetu Państwa wszystkich podlegających przekazaniu przedawnionych w danym roku roszczeń pieniężnych, a jeżeli nie wszystkie kwoty przedawnionych roszczeń były przekazane - oświadczenie, że przed terminem ustalonym do sporządzenia sprawozdania finansowego złożono odpowiednie polecenie przelewu w banku.
§  6.
Organy kontroli i rewizji finansowej w wypadku stwierdzenia, że kwoty przedawnionych roszczeń pieniężnych nie zostały przekazane do budżetu w terminie określonym w § 3, powinny przesłać odpowiednie zawiadomienie do wydziału finansowego prezydium właściwej rady narodowej.
§  7.
Nie przekazane kwoty przedawnionych roszczeń pieniężnych, ustalone w toku kontroli lub na podstawie innych danych, podlegają - na zlecenie wydziału finansowego prezydium rady narodowej - przekazaniu do budżetu wraz z odsetkami za zwłokę przez właściwy oddział banku finansującego w ciężar rachunku rozliczeniowego jednostki gospodarczej.
§  8.
1.
Traci moc uchwała nr 404 Prezydium Rządu z dnia 30 maja 1953 r. w sprawie obowiązku odprowadzania do budżetu kwot przedawnionych i prekludowanych zobowiązań przedsiębiorstw państwowych (Monitor Polski Nr A-56, poz. 712).
2.
Kwoty należności, przypadające na podstawie uchwały nr 404 Prezydium Rządu z dnia 30 maja 1953 r., a nie odprowadzone do budżetu Państwa, powinny być przekazane do budżetu stosownie do § 2 ust. 2 wraz z odsetkami za zwłokę, najpóźniej w terminie dni 30 od wejścia w życie uchwały.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1972.26.145

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Obowiązki, zasady i tryb rozliczeń z budżetem Państwa kwot pochodzących z przedawnionych roszczeń pieniężnych przez niektóre jednostki państwowe.
Data aktu: 21/04/1972
Data ogłoszenia: 02/05/1972
Data wejścia w życie: 02/05/1972