Obowiązki, zasady i tryb rozliczeń z budżetem Państwa kwot pochodzących z przedawnionych roszczeń pieniężnych przez niektóre jednostki państwowe.

UCHWAŁA Nr 103
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 kwietnia 1972 r.
w sprawie obowiązku, zasad i trybu rozliczeń z budżetem Państwa kwot pochodzących z przedawnionych roszczeń pieniężnych przez niektóre jednostki państwowe.

Na podstawie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 4 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy uchwały stosuje się do:
1)
przedsiębiorstw państwowych,
2)
jednostek badawczych prowadzonych na zasadach rozrachunku gospodarczego,
3)
zjednoczeń przedsiębiorstw państwowych oraz innych równorzędnych jednostek organizacyjnych grupujących takie przedsiębiorstwa,
4)
jednostek budżetowych w zakresie działalności prowadzonych na zasadach rozrachunku gospodarczego gospodarstw pomocniczych, zwanych dalej "jednostkami gospodarczymi".
2.
Przez użyte w uchwale określenie "przedawnione roszczenie pieniężne" należy rozumieć przedawnione roszczenie pieniężne z tytułu zobowiązania jednostki gospodarczej wynikającego ze stosunków cywilno-prawnych, jak również przedawnione lub prekludowane roszczenie pieniężne z tytułu zobowiązania jednostki gospodarczej wynikającego ze stosunków pracy - niezależnie od trybu, w jakim dochodzone jest roszczenie.
§  2.
1.
Jednostki gospodarcze, z wyjątkiem wypadków, o których mowa w ust. 3, przekazują do budżetu Państwa kwoty przedawnionych roszczeń pieniężnych.
2.
Jednostki gospodarcze objęte:
1)
planowaniem centralnym - przekazują kwoty przedawnionych roszczeń pieniężnych wraz z odsetkami za zwłokę od wpłat, przekazanych po upływie obowiązującego terminu, na rachunek dochodów budżetu centralnego właściwych ministerstw (urzędów centralnych),
2)
pozostałe jednostki - na dochód rady narodowej, której budżetem są objęte, z uwzględnieniem podziału resortowego.
3.
Zwalnia się od obowiązku przekazania do budżetu Państwa kwoty przedawnionego roszczenia pieniężnego, jeżeli roszczenie to nie przekracza 1.q000 zł. Kwoty te podlegają zarachowaniu na zyski jednostek gospodarczych.
§  3.
1.
Przekazanie do budżetu Państwa kwot przedawnionych roszczeń pieniężnych powinno nastąpić w terminie 30 dni, licząc od dnia pierwszego następnego miesiąca po miesiącu, w którym nastąpiło przedawnienie.
2.
Jednostka gospodarcza oblicza i przekazuje odsetki za zwłokę od kwoty przedawnionego roszczenia pieniężnego, przekazanego do budżetu Państwa po upływie terminu określonego w ust. 1, w wysokości określonej dla odsetek za zwłokę od nie uiszczonych w terminie należności budżetowych, przypadających od jednostek gospodarki uspołecznionej.
§  4.
1.
Jeżeli przedawnione roszczenie pieniężne, którego kwota została przekazana do budżetu Państwa, stanie się wymagalne na skutek nieuwzględnienia upływu przedawnienia stosownie do art. 117 § 3 Kodeksu cywilnego i zostanie zasądzone na rzecz wierzyciela - kwota przekazana do budżetu podlega zwrotowi; dłużnik wprowadza do ksiąg rachunkowych kwotę roszczenia, które stało się wymagalne.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również w wypadku, gdy organ orzekający odmiennie obliczy okres przedawnienia i przyjmie, że przedawnienie nie nastąpiło.
3.
Zwrot kwoty, o której mowa w ust. 1, następuje w ciągu 7 dni od następnego dnia po dniu złożenia przez jednostkę gospodarczą uzasadnionego wniosku.
§  5.
1.
Jednostki gospodarcze obowiązane są wyodrębnić w ewidencji kwoty przedawnionych roszczeń pieniężnych, podlegających przekazaniu do budżetu Państwa, w sposób umożliwiający bieżące ustalenie wysokości tych kwot, kwot faktycznie przekazanych oraz terminowości rozliczeń z budżetem.
2.
Do rocznego sprawozdania finansowego przedkładanego wydziałowi finansowemu prezydium właściwej rady narodowej, stosownie do przepisów o finansowej sprawozdawczości statystycznej, należy dołączyć oświadczenie o przekazaniu do budżetu Państwa wszystkich podlegających przekazaniu przedawnionych w danym roku roszczeń pieniężnych, a jeżeli nie wszystkie kwoty przedawnionych roszczeń były przekazane - oświadczenie, że przed terminem ustalonym do sporządzenia sprawozdania finansowego złożono odpowiednie polecenie przelewu w banku.
§  6.
Organy kontroli i rewizji finansowej w wypadku stwierdzenia, że kwoty przedawnionych roszczeń pieniężnych nie zostały przekazane do budżetu w terminie określonym w § 3, powinny przesłać odpowiednie zawiadomienie do wydziału finansowego prezydium właściwej rady narodowej.
§  7.
Nie przekazane kwoty przedawnionych roszczeń pieniężnych, ustalone w toku kontroli lub na podstawie innych danych, podlegają - na zlecenie wydziału finansowego prezydium rady narodowej - przekazaniu do budżetu wraz z odsetkami za zwłokę przez właściwy oddział banku finansującego w ciężar rachunku rozliczeniowego jednostki gospodarczej.
§  8.
1.
Traci moc uchwała nr 404 Prezydium Rządu z dnia 30 maja 1953 r. w sprawie obowiązku odprowadzania do budżetu kwot przedawnionych i prekludowanych zobowiązań przedsiębiorstw państwowych (Monitor Polski Nr A-56, poz. 712).
2.
Kwoty należności, przypadające na podstawie uchwały nr 404 Prezydium Rządu z dnia 30 maja 1953 r., a nie odprowadzone do budżetu Państwa, powinny być przekazane do budżetu stosownie do § 2 ust. 2 wraz z odsetkami za zwłokę, najpóźniej w terminie dni 30 od wejścia w życie uchwały.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1972.26.145

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Obowiązki, zasady i tryb rozliczeń z budżetem Państwa kwot pochodzących z przedawnionych roszczeń pieniężnych przez niektóre jednostki państwowe.
Data aktu: 21/04/1972
Data ogłoszenia: 02/05/1972
Data wejścia w życie: 02/05/1972