Obowiązki, zasady i tryb rozliczeń z budżetem Państwa kwot pochodzących z przedawnionych roszczeń pieniężnych przez niektóre jednostki państwowe.

UCHWAŁA Nr 103
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 kwietnia 1972 r.
w sprawie obowiązku, zasad i trybu rozliczeń z budżetem Państwa kwot pochodzących z przedawnionych roszczeń pieniężnych przez niektóre jednostki państwowe.

Na podstawie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 4 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy uchwały stosuje się do:
1)
przedsiębiorstw państwowych,
2)
jednostek badawczych prowadzonych na zasadach rozrachunku gospodarczego,
3)
zjednoczeń przedsiębiorstw państwowych oraz innych równorzędnych jednostek organizacyjnych grupujących takie przedsiębiorstwa,
4)
jednostek budżetowych w zakresie działalności prowadzonych na zasadach rozrachunku gospodarczego gospodarstw pomocniczych, zwanych dalej "jednostkami gospodarczymi".
2.
Przez użyte w uchwale określenie "przedawnione roszczenie pieniężne" należy rozumieć przedawnione roszczenie pieniężne z tytułu zobowiązania jednostki gospodarczej wynikającego ze stosunków cywilno-prawnych, jak również przedawnione lub prekludowane roszczenie pieniężne z tytułu zobowiązania jednostki gospodarczej wynikającego ze stosunków pracy - niezależnie od trybu, w jakim dochodzone jest roszczenie.
§  2.
1.
Jednostki gospodarcze, z wyjątkiem wypadków, o których mowa w ust. 3, przekazują do budżetu Państwa kwoty przedawnionych roszczeń pieniężnych.
2.
Jednostki gospodarcze objęte:
1)
planowaniem centralnym - przekazują kwoty przedawnionych roszczeń pieniężnych wraz z odsetkami za zwłokę od wpłat, przekazanych po upływie obowiązującego terminu, na rachunek dochodów budżetu centralnego właściwych ministerstw (urzędów centralnych),
2)
pozostałe jednostki - na dochód rady narodowej, której budżetem są objęte, z uwzględnieniem podziału resortowego.
3.
Zwalnia się od obowiązku przekazania do budżetu Państwa kwoty przedawnionego roszczenia pieniężnego, jeżeli roszczenie to nie przekracza 1.q000 zł. Kwoty te podlegają zarachowaniu na zyski jednostek gospodarczych.
§  3.
1.
Przekazanie do budżetu Państwa kwot przedawnionych roszczeń pieniężnych powinno nastąpić w terminie 30 dni, licząc od dnia pierwszego następnego miesiąca po miesiącu, w którym nastąpiło przedawnienie.
2.
Jednostka gospodarcza oblicza i przekazuje odsetki za zwłokę od kwoty przedawnionego roszczenia pieniężnego, przekazanego do budżetu Państwa po upływie terminu określonego w ust. 1, w wysokości określonej dla odsetek za zwłokę od nie uiszczonych w terminie należności budżetowych, przypadających od jednostek gospodarki uspołecznionej.
§  4.
1.
Jeżeli przedawnione roszczenie pieniężne, którego kwota została przekazana do budżetu Państwa, stanie się wymagalne na skutek nieuwzględnienia upływu przedawnienia stosownie do art. 117 § 3 Kodeksu cywilnego i zostanie zasądzone na rzecz wierzyciela - kwota przekazana do budżetu podlega zwrotowi; dłużnik wprowadza do ksiąg rachunkowych kwotę roszczenia, które stało się wymagalne.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również w wypadku, gdy organ orzekający odmiennie obliczy okres przedawnienia i przyjmie, że przedawnienie nie nastąpiło.
3.
Zwrot kwoty, o której mowa w ust. 1, następuje w ciągu 7 dni od następnego dnia po dniu złożenia przez jednostkę gospodarczą uzasadnionego wniosku.
§  5.
1.
Jednostki gospodarcze obowiązane są wyodrębnić w ewidencji kwoty przedawnionych roszczeń pieniężnych, podlegających przekazaniu do budżetu Państwa, w sposób umożliwiający bieżące ustalenie wysokości tych kwot, kwot faktycznie przekazanych oraz terminowości rozliczeń z budżetem.
2.
Do rocznego sprawozdania finansowego przedkładanego wydziałowi finansowemu prezydium właściwej rady narodowej, stosownie do przepisów o finansowej sprawozdawczości statystycznej, należy dołączyć oświadczenie o przekazaniu do budżetu Państwa wszystkich podlegających przekazaniu przedawnionych w danym roku roszczeń pieniężnych, a jeżeli nie wszystkie kwoty przedawnionych roszczeń były przekazane - oświadczenie, że przed terminem ustalonym do sporządzenia sprawozdania finansowego złożono odpowiednie polecenie przelewu w banku.
§  6.
Organy kontroli i rewizji finansowej w wypadku stwierdzenia, że kwoty przedawnionych roszczeń pieniężnych nie zostały przekazane do budżetu w terminie określonym w § 3, powinny przesłać odpowiednie zawiadomienie do wydziału finansowego prezydium właściwej rady narodowej.
§  7.
Nie przekazane kwoty przedawnionych roszczeń pieniężnych, ustalone w toku kontroli lub na podstawie innych danych, podlegają - na zlecenie wydziału finansowego prezydium rady narodowej - przekazaniu do budżetu wraz z odsetkami za zwłokę przez właściwy oddział banku finansującego w ciężar rachunku rozliczeniowego jednostki gospodarczej.
§  8.
1.
Traci moc uchwała nr 404 Prezydium Rządu z dnia 30 maja 1953 r. w sprawie obowiązku odprowadzania do budżetu kwot przedawnionych i prekludowanych zobowiązań przedsiębiorstw państwowych (Monitor Polski Nr A-56, poz. 712).
2.
Kwoty należności, przypadające na podstawie uchwały nr 404 Prezydium Rządu z dnia 30 maja 1953 r., a nie odprowadzone do budżetu Państwa, powinny być przekazane do budżetu stosownie do § 2 ust. 2 wraz z odsetkami za zwłokę, najpóźniej w terminie dni 30 od wejścia w życie uchwały.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024