Umundurowanie funkcjonariuszy administracji celnej.

UCHWAŁA Nr 299
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 grudnia 1971 r.
w sprawie umundurowania funkcjonariuszy administracji celnej.

Na podstawie art. 18 ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. - Prawo celne (Dz. U. Nr 33, poz. 166) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Funkcjonariuszom administracji celnej przysługuje umundurowanie służbowe. Są oni zarazem obowiązani pełnić służbę w umundurowaniu.
2.
Prezes Głównego Urzędu Ceł może zezwolić, a w razie potrzeby polecić pełnienie służby w ubraniu cywilnym.
3.
Przepis ust. 1 nie dotyczy funkcjonariuszy obsługi w rozumieniu rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 sierpnia 1966 r. w sprawie uposażenia funkcjonariuszy administracji celnej (Dz. U. Nr 35, poz. 210), z wyjątkiem starszych woźnych, woźnych i portierów.
§  2.
1.
Wykaz przedmiotów umundurowania oraz okresy ich używalności zawiera załącznik nr 1, natomiast opis i wzór oznak służbowych - załącznik nr 2 do uchwały.
2.
Prezes Głównego Urzędu Ceł ustala szczegółowy opis oraz zasady i sposób noszenia umundurowania.
§  3.
1.
Prawo do umundurowania funkcjonariusz mianowany nabywa w dniu objęcia służby, a zatrudniony na podstawie umowy o pracę - w dniu podjęcia pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
2.
Prawo do ponownego przydziału określonego przedmiotu umundurowania funkcjonariusz nabywa z upływem okresu jego używalności.
3.
Okres używalności poszczególnych przedmiotów umundurowania liczy się od dnia, w którym funkcjonariusz nabywa prawo do przydziału tego przedmiotu.
4.
Po upływie okresu używalności umundurowanie przechodzi na własność funkcjonariusza.
§  4.
1.
W razie utraty lub zniszczenia określonego przedmiotu umundurowania przed upływem okresu używalności funkcjonariusz otrzymuje nowy przedmiot umundurowania:
1)
bezpłatnie - jeżeli utrata lub zniszczenie nastąpiły bez winy funkcjonariusza podczas wykonywania obowiązków służbowych,
2)
za zwrotem wartości utraconego lub zniszczonego przedmiotu umundurowania, jaka odpowiada okresowi od dnia utraty lub zniszczenia do końca okresu używalności - jeżeli utrata lub zniszczenie przedmiotu umundurowania nastąpiły w okolicznościach innych niż określone w pkt 1.
2.
W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie Prezes Głównego Urzędu Ceł może zezwolić na przydział umundurowania na zasadzie określonej w ust. 1 pkt 1, jeżeli utrata lub zniszczenie przedmiotu umundurowania nastąpiły nie przy wykonywaniu przez funkcjonariusza obowiązków służbowych, lecz bez jego winy.
§  5.
W razie rozwiązania stosunku służbowego lub umowy o pracę przed upływem okresu używalności przedmiotu umundurowania, jeżeli rozwiązanie nastąpiło z winy funkcjonariusza albo na jego wniosek lub na skutek wypowiedzenia dokonanego przez funkcjonariusza, funkcjonariusz obowiązany jest uiścić równowartość przedmiotu umundurowania, jaka odpowiada okresowi od dnia rozwiązania stosunku służbowego lub umowy o pracę do upływu okresu używalności danego przedmiotu.
§  6.
1.
Umundurowanie wydaje się bezpłatnie w postaci gotowych przedmiotów umundurowania lub w postaci odpowiednich materiałów z równoczesną wypłatą zryczałtowanej kwoty pieniężnej na koszty uszycia.
2.
Prezes Głównego Urzędu Ceł ustala wysokość zryczałtowanej kwoty pieniężnej na koszty uszycia umundurowania oraz zasady jego wypłacania.
3.
W zamian umundurowania w postaci określonej w ust. 1 wypłaca się równoważnik pieniężny, jeżeli:
1)
Prezes Głównego Urzędu Ceł zezwolił lub polecił funkcjonariuszowi pełnienie służby w ubraniu cywilnym,
2)
funkcjonariuszowi nie przydzielono przysługującego umundurowania, a stosunek służbowy lub umowa o pracę ulegają rozwiązaniu.
4.
Równoważnik pieniężny w zamian przedmiotów umundurowania wypłaca się w stosunku rocznym, w wysokości ustalonej przez Prezesa Głównego Urzędu Ceł za dany rok kalendarzowy. Do równoważnika pieniężnego stosuje się odpowiednio przepis § 5.
§  7.
Umundurowanie przydzielone na podstawie niniejszej uchwały i wypłacony w zamian równoważnik pieniężny wolne są od podatku od wynagrodzeń.
§  8.
1.
Funkcjonariusze administracji celnej mogą nosić umundurowanie także poza służbą.
2.
Zabrania się wykonywania w umundurowaniu prac naruszających powagę funkcjonariusza służby celnej.
3.
Po rozwiązaniu stosunku służbowego lub umowy o pracę funkcjonariusz nie może nosić oznak służbowych na umundurowaniu.
§  9.
1.
Traci moc uchwała nr 345 Rady Ministrów z dnia 29 sierpnia 1957 r. w sprawie umundurowania pracowników administracji celnej (Monitor Polski Nr 76, poz. 467).
2.
Przepisy niniejszej uchwały stosuje się odpowiednio do funkcjonariuszy, którym umundurowanie wydano przed wejściem jej w życie.
§  10.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Handlu Zagranicznego.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1972 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

TABELA PRZEDMIOTÓW UMUNDUROWANIA FUNKCJONARIUSZY ADMINISTRACJI CELNEJ

Poz. Przedmioty umundurowania Rodzaj materiału Okres używalności
1 2 3 4
1. Płaszcz zimowy *) tkanina wełniana 100% (sukno) lub inna tkanina o podobnych cechach technicznych 3 lata
2. Kurtka mundurowa i dwie pary spodni zimowych dla mężczyzn, a dla kobiet dwie spódnice zimowe *) tkanina wełniana 100% lub z dodatkiem włókien chemicznych 2 lata
3. Kurtka mundurowa i jedna para spodni letnich dla mężczyzn, a dla kobiet jedna spódnica letnia *) tkanina wełniana 60% lub z włókien chemicznych (tropik) 2 lata
4. Wiatrówka *) popelina 3 lata
5. Czapka letnia dla mężczyzn, a dla kobiet furażerka lub beret *) tkanina wełniana lub z włókien chemicznych 2 lata
6. Czapka zimowa *) tkanina wełniana 100% (sukno) i materiał imitujący futro 3 lata
7. Trzy koszule bawełniane koloru białego lub stalowego albo koszule z innych tkanin o wartości zbliżonej do wartości trzech koszul bawełnianych tkanina bawełniana (popelinowa) lub włókno chemiczne 1 rok
8. Krawat koloru czarnego włókno chemiczne 1 rok
9. Obuwie (trzewiki lub półbuty) koloru czarnego skórzane 1 rok
10. Szalik *) wełniany lub z włókien chemicznych 2 lata
11. Rękawiczki skórzane 2 lata
______

*) Kolor umundurowania szaro-zielony, na kołnierzu płaszcza, kurtki mundurowej i wiatrówki patki z oznakami służbowymi; na czapce (furażerce, berecie) oraz guzikach płaszcza i kurtki - godło państwowe.

ZAŁĄCZNIK Nr 2

OPIS OZNAK SŁUŻBOWYCH DLA FUNKCJONARIUSZY ADMINISTRACJI CELNEJ

Funkcjonariusze administracji celnej noszą na umundurowaniu następujące oznaki służbowe:
1)
na czapce letniej - pośrodku ronda nad otokiem godło państwowe, na otoku zaś emblemat administracji celnej, a ponadto wzdłuż górnej krawędzi otoku:
a)
prezes i wiceprezes Głównego Urzędu Ceł - taśmę koloru srebrnego, szerokości 12 mm,
b)
naczelnik wydziału, kierownik referatu, kierownik ośrodka szkoleniowego, starszy inspektor i starszy radca w Głównym Urzędzie Ceł oraz naczelnik urzędu celnego, zastępca naczelnika urzędu celnego i starszy inspektor w urzędach celnych - dwa płaskie sznury koloru srebrnego, szerokości 6 mm,
c)
inspektor, radca i starszy referent w Głównym Urzędzie Ceł oraz inspektor, dyspozytor, kierownik oddziału, kierownik działu, kierownik zmiany, kierownik referatu, kierownik posterunku, starszy kontroler celny, kontroler celny i młodszy kontroler celny w urzędach celnych - jeden płaski sznur koloru srebrnego, szerokości 6 mm,
d)
pozostali funkcjonariusze noszą czapki letnie bez płaskiego sznura;
2)
na kołnierzu płaszcza, kurtki, wiatrówki - patki z oznakami służbowymi według następujących wzorów:

grafika

z tym że patki te noszą:

a)
prezes Głównego Urzędu Ceł - patkę według wzoru oznaczonego lit. a,
b)
wiceprezes Głównego Urzędu Ceł - patkę według wzoru oznaczonego lit. b,
c)
naczelnik wydziału w Głównym Urzędzie Ceł oraz kierownik ośrodka szkoleniowego - patkę według wzoru oznaczonego lit. c,
d)
kierownik referatu w Głównym Urzędzie Ceł oraz naczelnik urzędu celnego I i II klasy - patkę według wzoru oznaczonego lit. d,
e)
starszy inspektor i starszy radca w Głównym Urzędzie Ceł oraz zastępca naczelnika urzędu celnego I i II klasy i starszy inspektor w urzędzie celnym - patkę według wzoru oznaczonego lit. e,
f)
inspektor w Głównym Urzędzie Ceł oraz dyspozytor, kierownik oddziału i kierownik działu w urzędzie celnym - patkę według wzoru oznaczonego lit. f,
g)
radca w Głównym Urzędzie Ceł oraz kierownik zmiany, kierownik referatu i kierownik posterunku celnego w urzędzie celnym - patkę według wzoru oznaczonego lit. g,
h)
inspektor i starszy kontroler celny w urzędzie celnym - patkę według wzoru oznaczonego lit. h,
i)
starszy referent w Głównym Urzędzie Ceł oraz kontroler celny, młodszy kontroler celny i starszy referent w urzędzie celnym - patkę według wzoru oznaczonego lit. i,
j)
pozostali funkcjonariusze administracji celnej - patkę według wzoru oznaczonego lit. j.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024