Pomoc kredytowa Państwa dla budownictwa mieszkaniowego osób fizycznych.

UCHWAŁA Nr 282
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 grudnia 1971 r.
w sprawie pomocy kredytowej Państwa dla budownictwa mieszkaniowego osób fizycznych.

W celu zapewnienia warunków ułatwiających zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych ludności nierolniczej, a zwłaszcza pracowników uspołecznionych zakładów pracy, w drodze budownictwa mieszkaniowego realizowanego we własnym zakresie przez osoby fizyczne - Rada Ministrów po zasięgnięciu opinii Centralnej Rady Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Pomoc kredytowa Państwa, określona w niniejszej uchwale, jest przeznaczona na budowę i kapitalny remont domów jednorodzinnych lub lokali w małych domach mieszkalnych.
2. 1
Pojęcie domu jednorodzinnego oraz lokalu w małym domu mieszkalnym określają przepisy Prawa lokalowego.
3. 2
Z pomocy kredytowej Państwa mogą korzystać osoby fizyczne budujące domy jednorodzinne lub lokale w małych domach mieszkalnych:
1)
na terenie miast, z wyjątkiem osób utrzymujących się z prowadzenia gospodarstw rolnych lub ogrodniczych,
2)
na terenie gmin, jeżeli głównym źródłem utrzymania tych osób jest wykonywanie zawodu lub praca w jednostkach nie związanych bezpośrednio z produkcją rolną, ogrodniczą lub leśnictwem, a wielkość posiadanego przez nie gruntu nie przekracza 0,5 ha.
4.
Zasady i warunki udzielania pomocy finansowej Państwa na budownictwo mieszkaniowe ludności rolniczej określają odrębne przepisy.
5. 3
Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa ustali zasady udzielania pomocy kredytowej Państwa dla pracowników niektórych uspołecznionych zakładów pracy związanych z produkcją rolną - na budowę domów jednorodzinnych i lokali w małych domach mieszkalnych na terenie gmin.
§  2. 4
Kredyt bankowy na budowę domów jednorodzinnych lub lokali w małych domach mieszkalnych powinien być w pierwszej kolejności przyznawany pracownikom jednostek uspołecznionych, a zwłaszcza pracownikom zatrudnionym w zakładach pracy szczególnie ważnych dla gospodarki narodowej. Z kredytu bankowego mogą również korzystać w pierwszej kolejności osoby, które z uwagi na charakter pracy są niezbędnie potrzebne na danym terenie, a ich sytuacja materialna i rodzinna uzasadnia potrzebę przyznania im pomocy kredytowej Państwa.
§  3.
1. 5
Kredyt bankowy na budowę domu jednorodzinnego lub lokalu w małym domu mieszkalnym może być przyznawany do wysokości 60%, a nauczycielom oraz osobom zaliczanym do fachowego personelu służby zdrowia, zatrudnionym i budującym na terenie gmin oraz na terenie miast liczących nie więcej niż 2.000 mieszkańców - do 80% normatywnych kosztów budowy domu (lokalu) o powierzchni użytkowej do 110 m2.
2.
Warunkiem przyznania kredytu bankowego, o którym mowa w ust. 1, jest posiadanie przez budującego wkładu własnego w wysokości co najmniej 20% globalnych kosztów budowy domu (lokalu).
§  4.
Kredyt bankowy na budowę domu jednorodzinnego lub lokalu w małym domu mieszkalnym jest przyznawany na okres spłaty do 30 lat.
§  5. 6
Nauczyciele zatrudnieni i budujący domy jednorodzinne lub lokale w małych domach mieszkalnych na terenie gmin oraz na terenie miast liczących nie więcej niż 2.000 mieszkańców:
1)
uzyskują kredyt bankowy na budowę domów jednorodzinnych lub lokali w małych domach mieszkalnych na okres spłaty 45 lat,
2)
mogą uzyskać średnioterminowy kredyt bankowy na częściowe uzupełnienie wkładów własnych; kredyt ten jest przyznawany do wysokości 2/3 wkładu własnego, a okres jego spłaty wynosi 5 lat; na okres spłaty kredytu na uzupełnienie wkładu własnego odracza się termin rozpoczęcia spłaty kredytu udzielonego na budowę domu jednorodzinnego lub lokalu w małym domu mieszkalnym,
3)
mogą również uzyskać kredyt bankowy na zakup działki budowlanej; kredyt ten jest przyznawany niezależnie od kredytu bankowego na budowę domu jednorodzinnego lub lokalu w małym domu mieszkalnym na okres spłaty 45 lat.
§  6. 7
1.
Pracownicy zaliczani do fachowego personelu służby zdrowia, którzy wybudowali przy pomocy kredytowej Państwa domy jednorodzinne lub lokale w małych domach mieszkalnych na terenie gmin, mają prawo do częściowego umorzenia uzyskanego na ten cel kredytu bankowego w wysokości 20% każdej terminowo spłaconej raty.
2.
Warunkiem częściowego umorzenia kredytu jest wykonywanie przez pożyczkobiorcę określonego w ust. 1 zawodu na terenie gminy i zamieszkiwanie w wybudowanym domu jednorodzinnym lub lokalu w małym domu mieszkalnym.
3.
Umorzenia są dokonywane z obciążeniem właściwego budżetu terenowego.
§  7.
1.
Osobom fizycznym, których dochód miesięczny netto przypadający na 1 członka rodziny nie przekracza 2.000 zł, może być przyznawany kredyt bankowy na kapitalny remont domów jednorodzinnych lub lokali w małych domach mieszkalnych do wysokości 60% kosztów remontu.
2.
Kredyt bankowy, o którym mowa w ust. 1, może być przyznawany osobom nie uprawnionym do uzyskania środków na kapitalny remont z innych źródeł i nie posiadającym warunków do wykonania remontu ze środków własnych.
3.
Warunkiem przyznania kredytu na kapitalny remont domu jednorodzinnego (lokalu) jest posiadanie wkładu własnego w wysokości co najmniej 10% kosztu robót remontowych.
4.
Osoby przeprowadzające remont kapitalny na podstawie nakazu wydanego przez właściwy organ nadzoru budowlanego są zwolnione z obowiązku posiadania wkładu własnego, o którym mowa w ust. 3.
5.
Okres spłaty kredytu bankowego przyznanego na kapitalny remont nie może przekraczać 10 lat.
§  8. 8
1.
Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska rozdziela między poszczególne województwa środki przewidziane w planie kredytowym na indywidualne budownictwo mieszkaniowe i remonty budynków.
2.
Dyrektor oddziału wojewódzkiego (równorzędnego) Narodowego Banku Polskiego sporządza plan podziału środków kredytowych między powszechne kasy oszczędności i przedstawia plan ten do zatwierdzenia wojewodzie (prezydentowi miasta stopnia wojewódzkiego).
3.
Wojewoda (prezydent miasta stopnia wojewódzkiego) ustala wytyczne udzielania pożyczek ze środków kredytowych określonych w ust. 2.
§  9. 9
Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska i po zasięgnięciu opinii Centralnej Rady Związków Zawodowych ustali szczegółowe warunki i tryb przyznawania osobom fizycznym kredytu bankowego na budowę bądź kapitalny remont domów jednorodzinnych lub lokali w małych domach mieszkalnych oraz zróżnicuje oprocentowanie kredytu bankowego, udzielanego na budowę domów jednorodzinnych (lokali w małych domach mieszkalnych), zwiększając przy większym kredycie wysokość jego oprocentowania.
§  10.
1. 10
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w porozumieniu z Ministrem Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska zapewni opracowanie projektów typowych domów jednorodzinnych i małych domów mieszkalnych, dostosowanych do lokalnych potrzeb ludności nierolniczej oraz umożliwiających wykorzystanie w maksymalnym stopniu materiałów budowlanych miejscowego pochodzenia.
2. 11
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w porozumieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego i Usług uwzględni potrzeby budownictwa mieszkaniowego osób fizycznych w zakresie materiałów budowlanych w rocznych planach zaopatrzenia rynku.
3. 12
Terenowe organy administracji państwowej zapewnią:
1)
w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego tereny budowlane na potrzeby budownictwa mieszkaniowego osób fizycznych oraz podział tych terenów na odpowiednie działki,
2)
wyposażenie tych terenów w urządzenia komunalne, a co najmniej ulice, sieć elektryczną niskiego napięcia oraz urządzenia wodociągowe lub odpowiednią liczbę studni użytku publicznego,
3)
odpowiedni zestaw projektów typowych, dostosowanych do warunków miejscowych,
4)
organizowanie poradnictwa i instruktażu.
§  11.
Traci moc:
1)
uchwała nr 129 Rady Ministrów z dnia 22 maja 1965 r. w sprawie pomocy Państwa przy budowie przez osoby fizyczne domów jednorodzinnych i lokali w małych domach mieszkalnych (Monitor Polski Nr 27, poz. 140 z późniejszymi zmianami),
2)
§§ 5-7, § 8 pkt 2 oraz § 9 ust. 1 uchwały nr 72 Rady Ministrów z dnia 12 marca 1968 r. w sprawie niektórych uprawnień nauczycieli wstępujących do spółdzielni budownictwa mieszkaniowego albo budujących domy jednorodzinne lub lokale w małych domach mieszkalnych na terenie wszystkich wsi oraz na terenie osiedli i miast nie liczących więcej niż 2.000 mieszkańców (Monitor Polski Nr 14, poz. 88) - w zakresie dotyczącym udzielania pomocy kredytowej Państwa przy budowie przez nauczycieli domów jednorodzinnych lub lokali w małych domach mieszkalnych we własnym zakresie.
§  12. 13
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Finansów, Ministrowi Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, innym zainteresowanym ministrom oraz wojewodom (prezydentom miast stopnia wojewódzkiego).
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1972 r.
1 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) uchwały nr 241 z dnia 30 grudnia 1975 r. (M.P.76.1.1) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 stycznia 1976 r.
2 § 1 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) uchwały nr 241 z dnia 30 grudnia 1975 r. (M.P.76.1.1) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 stycznia 1976 r.
3 § 1 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. c) uchwały nr 241 z dnia 30 grudnia 1975 r. (M.P.76.1.1) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 stycznia 1976 r.
4 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 241 z dnia 30 grudnia 1975 r. (M.P.76.1.1) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 stycznia 1976 r.
5 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 241 z dnia 30 grudnia 1975 r. (M.P.76.1.1) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 stycznia 1976 r.
6 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 241 z dnia 30 grudnia 1975 r. (M.P.76.1.1) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 stycznia 1976 r.
7 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 4 uchwały nr 241 z dnia 30 grudnia 1975 r. (M.P.76.1.1) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 stycznia 1976 r.
8 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 5 uchwały nr 241 z dnia 30 grudnia 1975 r. (M.P.76.1.1) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 stycznia 1976 r.
9 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 6 uchwały nr 241 z dnia 30 grudnia 1975 r. (M.P.76.1.1) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 stycznia 1976 r.
10 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 uchwały nr 241 z dnia 30 grudnia 1975 r. (M.P.76.1.1) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 stycznia 1976 r.
11 § 10 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 uchwały nr 241 z dnia 30 grudnia 1975 r. (M.P.76.1.1) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 stycznia 1976 r.
12 § 10 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 8 uchwały nr 241 z dnia 30 grudnia 1975 r. (M.P.76.1.1) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 stycznia 1976 r.
13 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 9 uchwały nr 241 z dnia 30 grudnia 1975 r. (M.P.76.1.1) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 stycznia 1976 r.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1971.60.399

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Pomoc kredytowa Państwa dla budownictwa mieszkaniowego osób fizycznych.
Data aktu: 10/12/1971
Data ogłoszenia: 30/12/1971
Data wejścia w życie: 01/01/1972