Pomoc kredytowa Państwa dla budownictwa mieszkaniowego osób fizycznych.

UCHWAŁA Nr 282
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 grudnia 1971 r.
w sprawie pomocy kredytowej Państwa dla budownictwa mieszkaniowego osób fizycznych.

W celu zapewnienia warunków ułatwiających zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych ludności nierolniczej, a zwłaszcza pracowników uspołecznionych zakładów pracy, w drodze budownictwa mieszkaniowego realizowanego we własnym zakresie przez osoby fizyczne - Rada Ministrów po zasięgnięciu opinii Centralnej Rady Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Pomoc kredytowa Państwa, określona w niniejszej uchwale, jest przeznaczona na budowę i kapitalny remont domów jednorodzinnych lub lokali w małych domach mieszkalnych.
2. 1
Pojęcie domu jednorodzinnego oraz lokalu w małym domu mieszkalnym określają przepisy Prawa lokalowego.
3. 2
Z pomocy kredytowej Państwa mogą korzystać osoby fizyczne budujące domy jednorodzinne lub lokale w małych domach mieszkalnych:
1)
na terenie miast, z wyjątkiem osób utrzymujących się z prowadzenia gospodarstw rolnych lub ogrodniczych,
2)
na terenie gmin, jeżeli głównym źródłem utrzymania tych osób jest wykonywanie zawodu lub praca w jednostkach nie związanych bezpośrednio z produkcją rolną, ogrodniczą lub leśnictwem, a wielkość posiadanego przez nie gruntu nie przekracza 0,5 ha.
4.
Zasady i warunki udzielania pomocy finansowej Państwa na budownictwo mieszkaniowe ludności rolniczej określają odrębne przepisy.
5. 3
Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa ustali zasady udzielania pomocy kredytowej Państwa dla pracowników niektórych uspołecznionych zakładów pracy związanych z produkcją rolną - na budowę domów jednorodzinnych i lokali w małych domach mieszkalnych na terenie gmin.
§  2. 4
Kredyt bankowy na budowę domów jednorodzinnych lub lokali w małych domach mieszkalnych powinien być w pierwszej kolejności przyznawany pracownikom jednostek uspołecznionych, a zwłaszcza pracownikom zatrudnionym w zakładach pracy szczególnie ważnych dla gospodarki narodowej. Z kredytu bankowego mogą również korzystać w pierwszej kolejności osoby, które z uwagi na charakter pracy są niezbędnie potrzebne na danym terenie, a ich sytuacja materialna i rodzinna uzasadnia potrzebę przyznania im pomocy kredytowej Państwa.
§  3.
1. 5
Kredyt bankowy na budowę domu jednorodzinnego lub lokalu w małym domu mieszkalnym może być przyznawany do wysokości 60%, a nauczycielom oraz osobom zaliczanym do fachowego personelu służby zdrowia, zatrudnionym i budującym na terenie gmin oraz na terenie miast liczących nie więcej niż 2.000 mieszkańców - do 80% normatywnych kosztów budowy domu (lokalu) o powierzchni użytkowej do 110 m2.
2.
Warunkiem przyznania kredytu bankowego, o którym mowa w ust. 1, jest posiadanie przez budującego wkładu własnego w wysokości co najmniej 20% globalnych kosztów budowy domu (lokalu).
§  4.
Kredyt bankowy na budowę domu jednorodzinnego lub lokalu w małym domu mieszkalnym jest przyznawany na okres spłaty do 30 lat.
§  5. 6
Nauczyciele zatrudnieni i budujący domy jednorodzinne lub lokale w małych domach mieszkalnych na terenie gmin oraz na terenie miast liczących nie więcej niż 2.000 mieszkańców:
1)
uzyskują kredyt bankowy na budowę domów jednorodzinnych lub lokali w małych domach mieszkalnych na okres spłaty 45 lat,
2)
mogą uzyskać średnioterminowy kredyt bankowy na częściowe uzupełnienie wkładów własnych; kredyt ten jest przyznawany do wysokości 2/3 wkładu własnego, a okres jego spłaty wynosi 5 lat; na okres spłaty kredytu na uzupełnienie wkładu własnego odracza się termin rozpoczęcia spłaty kredytu udzielonego na budowę domu jednorodzinnego lub lokalu w małym domu mieszkalnym,
3)
mogą również uzyskać kredyt bankowy na zakup działki budowlanej; kredyt ten jest przyznawany niezależnie od kredytu bankowego na budowę domu jednorodzinnego lub lokalu w małym domu mieszkalnym na okres spłaty 45 lat.
§  6. 7
1.
Pracownicy zaliczani do fachowego personelu służby zdrowia, którzy wybudowali przy pomocy kredytowej Państwa domy jednorodzinne lub lokale w małych domach mieszkalnych na terenie gmin, mają prawo do częściowego umorzenia uzyskanego na ten cel kredytu bankowego w wysokości 20% każdej terminowo spłaconej raty.
2.
Warunkiem częściowego umorzenia kredytu jest wykonywanie przez pożyczkobiorcę określonego w ust. 1 zawodu na terenie gminy i zamieszkiwanie w wybudowanym domu jednorodzinnym lub lokalu w małym domu mieszkalnym.
3.
Umorzenia są dokonywane z obciążeniem właściwego budżetu terenowego.
§  7.
1.
Osobom fizycznym, których dochód miesięczny netto przypadający na 1 członka rodziny nie przekracza 2.000 zł, może być przyznawany kredyt bankowy na kapitalny remont domów jednorodzinnych lub lokali w małych domach mieszkalnych do wysokości 60% kosztów remontu.
2.
Kredyt bankowy, o którym mowa w ust. 1, może być przyznawany osobom nie uprawnionym do uzyskania środków na kapitalny remont z innych źródeł i nie posiadającym warunków do wykonania remontu ze środków własnych.
3.
Warunkiem przyznania kredytu na kapitalny remont domu jednorodzinnego (lokalu) jest posiadanie wkładu własnego w wysokości co najmniej 10% kosztu robót remontowych.
4.
Osoby przeprowadzające remont kapitalny na podstawie nakazu wydanego przez właściwy organ nadzoru budowlanego są zwolnione z obowiązku posiadania wkładu własnego, o którym mowa w ust. 3.
5.
Okres spłaty kredytu bankowego przyznanego na kapitalny remont nie może przekraczać 10 lat.
§  8. 8
1.
Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska rozdziela między poszczególne województwa środki przewidziane w planie kredytowym na indywidualne budownictwo mieszkaniowe i remonty budynków.
2.
Dyrektor oddziału wojewódzkiego (równorzędnego) Narodowego Banku Polskiego sporządza plan podziału środków kredytowych między powszechne kasy oszczędności i przedstawia plan ten do zatwierdzenia wojewodzie (prezydentowi miasta stopnia wojewódzkiego).
3.
Wojewoda (prezydent miasta stopnia wojewódzkiego) ustala wytyczne udzielania pożyczek ze środków kredytowych określonych w ust. 2.
§  9. 9
Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska i po zasięgnięciu opinii Centralnej Rady Związków Zawodowych ustali szczegółowe warunki i tryb przyznawania osobom fizycznym kredytu bankowego na budowę bądź kapitalny remont domów jednorodzinnych lub lokali w małych domach mieszkalnych oraz zróżnicuje oprocentowanie kredytu bankowego, udzielanego na budowę domów jednorodzinnych (lokali w małych domach mieszkalnych), zwiększając przy większym kredycie wysokość jego oprocentowania.
§  10.
1. 10
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w porozumieniu z Ministrem Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska zapewni opracowanie projektów typowych domów jednorodzinnych i małych domów mieszkalnych, dostosowanych do lokalnych potrzeb ludności nierolniczej oraz umożliwiających wykorzystanie w maksymalnym stopniu materiałów budowlanych miejscowego pochodzenia.
2. 11
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w porozumieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego i Usług uwzględni potrzeby budownictwa mieszkaniowego osób fizycznych w zakresie materiałów budowlanych w rocznych planach zaopatrzenia rynku.
3. 12
Terenowe organy administracji państwowej zapewnią:
1)
w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego tereny budowlane na potrzeby budownictwa mieszkaniowego osób fizycznych oraz podział tych terenów na odpowiednie działki,
2)
wyposażenie tych terenów w urządzenia komunalne, a co najmniej ulice, sieć elektryczną niskiego napięcia oraz urządzenia wodociągowe lub odpowiednią liczbę studni użytku publicznego,
3)
odpowiedni zestaw projektów typowych, dostosowanych do warunków miejscowych,
4)
organizowanie poradnictwa i instruktażu.
§  11.
Traci moc:
1)
uchwała nr 129 Rady Ministrów z dnia 22 maja 1965 r. w sprawie pomocy Państwa przy budowie przez osoby fizyczne domów jednorodzinnych i lokali w małych domach mieszkalnych (Monitor Polski Nr 27, poz. 140 z późniejszymi zmianami),
2)
§§ 5-7, § 8 pkt 2 oraz § 9 ust. 1 uchwały nr 72 Rady Ministrów z dnia 12 marca 1968 r. w sprawie niektórych uprawnień nauczycieli wstępujących do spółdzielni budownictwa mieszkaniowego albo budujących domy jednorodzinne lub lokale w małych domach mieszkalnych na terenie wszystkich wsi oraz na terenie osiedli i miast nie liczących więcej niż 2.000 mieszkańców (Monitor Polski Nr 14, poz. 88) - w zakresie dotyczącym udzielania pomocy kredytowej Państwa przy budowie przez nauczycieli domów jednorodzinnych lub lokali w małych domach mieszkalnych we własnym zakresie.
§  12. 13
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Finansów, Ministrowi Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, innym zainteresowanym ministrom oraz wojewodom (prezydentom miast stopnia wojewódzkiego).
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1972 r.
1 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) uchwały nr 241 z dnia 30 grudnia 1975 r. (M.P.76.1.1) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 stycznia 1976 r.
2 § 1 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) uchwały nr 241 z dnia 30 grudnia 1975 r. (M.P.76.1.1) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 stycznia 1976 r.
3 § 1 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. c) uchwały nr 241 z dnia 30 grudnia 1975 r. (M.P.76.1.1) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 stycznia 1976 r.
4 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 241 z dnia 30 grudnia 1975 r. (M.P.76.1.1) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 stycznia 1976 r.
5 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 241 z dnia 30 grudnia 1975 r. (M.P.76.1.1) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 stycznia 1976 r.
6 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 241 z dnia 30 grudnia 1975 r. (M.P.76.1.1) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 stycznia 1976 r.
7 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 4 uchwały nr 241 z dnia 30 grudnia 1975 r. (M.P.76.1.1) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 stycznia 1976 r.
8 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 5 uchwały nr 241 z dnia 30 grudnia 1975 r. (M.P.76.1.1) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 stycznia 1976 r.
9 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 6 uchwały nr 241 z dnia 30 grudnia 1975 r. (M.P.76.1.1) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 stycznia 1976 r.
10 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 uchwały nr 241 z dnia 30 grudnia 1975 r. (M.P.76.1.1) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 stycznia 1976 r.
11 § 10 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 uchwały nr 241 z dnia 30 grudnia 1975 r. (M.P.76.1.1) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 stycznia 1976 r.
12 § 10 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 8 uchwały nr 241 z dnia 30 grudnia 1975 r. (M.P.76.1.1) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 stycznia 1976 r.
13 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 9 uchwały nr 241 z dnia 30 grudnia 1975 r. (M.P.76.1.1) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 stycznia 1976 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1971.60.399

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Pomoc kredytowa Państwa dla budownictwa mieszkaniowego osób fizycznych.
Data aktu: 10/12/1971
Data ogłoszenia: 30/12/1971
Data wejścia w życie: 01/01/1972